imetys takkuilee

surkea äiiti

Maito nousi aluksi oiken kunnolla ja tuli vaikka muille jakaa. Sitten maidontulo tasaantui ja riitti vauvalle silti hyvin. Vauva nyt 1kk. Kaks viikkoa sitten vauva alkoi takkuilun rinnalla. Varsinkin iltaisin. Annoin sitten pullosta iltaisin n.50-100ml, kun hermostuin myös itse vauvan itkuisuudesta rinnalla ja rinnan hylkimisestä. Yöt ja päivät maitoni riitti. Nyt tuntuu että vaikka vauva olisi kuinka kauan rinnalla, jää silti nälkäiseksi. Nyt saanut myös päivällä lisämaitoa. Tunnen itseni surkeaksi. Haluan ilmettää ja kokonaan eroon pullosta. Olen myös yrittänyt pumpata kun vauva ei rintaa ole huolinut mutta pumpatessa maitoa ei heru kuin 10-40ml. Neuvoja täysimetyksen onnistumiseksi pikaisesti kaipaan. Olenko nyt vain antamatta lisämaitoa ja yritän antaa rintaa huudosta ja hylkimisestä huolimatta? Onko mulla liian vähän maitoa vauvalle???

3

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • apuja täältä

      Hei, ei varmastikaan ole liian vähän maitoa, imetyksen takkuiluun voi olla niin monia syitä. Kieltämättä lisämaidon antaminen hankaloittaa tilannetta vielä lisää, koska sitten vauva on vielä vähemmän rinnalla ja rinta ei saa stimulaatiota lisämaidon tuottamiseen. Oletko etsinyt apua täältä:

      http://www.imetystukilista.net/sivut/

      Sieltä löytyy myös puhelinnumero imetystukipuhelimeen, johon voi soittaa ja saada neuvontaa. Tsemppiä, varmasti ongelmaasi löytyy ratkaisu! :) Eikä se osittaisimetyskään hei mikään maailmanloppu ole, mutta kokeile nyt vielä vaikka soittaa tuonne ja kysyä neuvoa.

    • fen

      Pumpattu määrä ei kerro oikeastaan mitään maidontuotannosta. Vauva on tehokkaampi kuin pumppu. :)

      Oletko kokeillut eri imetysasentoja? Imetystyyny voi helpottaa hyvän asennon löytymistä. Imuote kannattaa tarkistaa!

      Lisämaitoa voi vähentää 15 ml kerran päivässä, välillä pitäen taukopäiviä, jos haluaa pelata varman päälle ettei vähennä liian nopeasti. Tuo iltajuttu kuulosti muuten ihan normaalilta, ja oikeati pikkuvauvan kanssa saa usein imettää käytännössä koko illan. Kirjoita vaikka ylös minkä verran menee milläkin syötöllä lisämaitoa, ja lähde siitä vähentämään. Vauva voi ihan oikeasti syödä itsensä täyteen rinnasta, ja silti siihen voi ympätä pullolla vaikka desin lisää. Se maito tulee niin helposti siitä pullosta. Ja sitten kun vauva on ihan ähkyssä niin toki se nukkuu tyytyväisenä, niinhän sitä aikuinenkin tekee jos ylensyö, kömpii mahansa viereen nukkumaan. :D Se että vielä menee maitoa pullosta ei siis välttämättä tarkoita varsinaista nälkää.

      Jos vauva saa olla rinnalla niin paljon kun se tahtoo niin se saa kyllä tarpeeksi maitoa. Aina kun rinta tyhjenee kunnolla se saa signaalin että nyt pitää tuottaa enemmän maitoa, ja jos se pääsee täyttymään liikaa (ja se ei enää tuossa vaiheessa tunnu samalta kuin maidon noustessa!) niin signaali on vastaavasti että maitoa on liikaa ja tuotanto vähenee.

      Tuttia ei kannata käyttää jos on ongelmaa imetyksen kanssa. Lisämaidon voi myös hörpyttää jos pelkää että vauva alkaa suosia tuttipulloa. Meillä aikanaan kun lapsi oli muutaman viikon ikäinen ja oli annettava lisämaitoa (meillä omaa, suurella vaivalla pienissä erissä pumpattua) annoin ensin pullosta ihan parikymmentä milliä, ja imetin sen jälkeen. Vauva malttoi paremmin syödä rinnasta kun oli jo vähän maitoa mahassa, ja oppi että se kylläisyyden tunne saadaan rinnasta, ei pullosta. Päästiin muutamassa viikossa täysimetykselle, ja sillä mentiin puolen vuoden ikään asti.

      Muista itse syödä ja ennen kaikkea juoda tarpeeksi. Pesikää vauvan kanssa yhdessä iho ihoa vasten peiton alla. Imetä aina kun tuntuu siltä että voisi kelvata, myös öisin, sillä on tuossa vaiheessa iso merkitys maidontuotannon kannalta. Usein syöminen on vain hyvä asia. :)

    • ....

      Muistan, että meilläkin oli ongelmia imetyksen kanssa varsinkin iltaisin, kun poika oli 1kk..

      Annoin parina iltana vähän korviketta, kun ajattelin, että maito ei yksinkertaisesti riitä..

      Jatkoin kuitenkin imettämistä niin usein kuin poika sitä vaati.. Eli käytännössä en iltaisin muuta tehnyt kuin imetin.. Hän ei kuitenkaan koskaan mitenkään hylkinyt rintaa, vaan hanakasti ime =)

      Yhtäkkiä tuo vaihe menikin ohi ja täysimetys onnistui 6kk ikään asti =)

      Vauvoillahan tulee niitä tiheän imun kausia, ja meillä pojalla ainakin ne ajoittui juuri niihin aikoihin kuin yleensä niillä on tapana tulla... Ensimmäinen taisi olla 6vk ikäisenä..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      86
      1829
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      17
      1141
    3. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      99
      1135
    4. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      992
    5. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      153
      862
    6. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      92
      856
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      764
    8. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      54
      761
    9. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      54
      701
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      694
    Aihe