Hei! Muutin maaliskuussa uuteen asuntoon. Täysremppa asunnossa oli tehty. Huhti-toukokuun välissä henkeä alkoi ahdistaa paljonkin. Menin lääkäriin ja kyseessä oli keuhkoputkentulehdus. Tämän jälkeen alkoi siitepölyallergiat ja pihinä keuhkoissa jatkuu vieläkin. Kaikenkaikkiaan olo on koko ajan nuhainen/tukkoinen ja pihinä keuhkoissa huolestuttaa. Lääkäri ei pihinää kuullut, tulehdusarvot paljastivat keuhkoputkentulehduksen aiemmin. Onko tämä vaan siitepölyallergiaa?
kodille allerginen?
5
168
Vastaukset
- kysyjätär??
Lisään vielä, että on myös hinkuyskää ja ajoittain yskimiskohtauksia. Joskus öisin hengittäminen tuntuu erittäin vaikealta. Pakko kuitenkin sanoa, että oireet on viimeisen parin viikon aikana hellittäneet hieman.
- LL
Siis sairastatko tällä hetkellä _hinkuyskää_??
- Ei ihme
Jos on täysremppa tehty, silloin ilmassa voi olla kaikenlaista kemikaalia. Kemikaalialtistus useinkin pahentaa myös siitepöly- ym. luontoperäisiä allergioita.
Ajan mittaan asian pitäisi helpottua ja kesällä kannaattaa tuuletella asuntoa hyvin.- kysyjätär??
Juu, maalin hajussa sai ekan kuukauden viettää. Nyt ei haise enää "uudelle".. Jos oireeni johtuu rempan kemikaaleista, käy mielessä väkisinkin,että onko täällä turvallista asua? Pienellä tyttärelläni en ole havainnut mitään oireita. Jospa olen vain herkempi. Ikkunat on auki kun mahdollista..
- teija.dunder
Huhtikuu-kesäkuun loppu on nyt poikkeuksellisen voimakasta siitepölyaikaa. Oireesi sopivat siitepölyallergian aiheuttamaksi ja siihen sopii myös se, että oireet jo hieman helpottavat. Loppukesä pitäisi siis sujua jo oireettomasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 646247
- 635639
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise1284605- 573909
- 143825
- 323239
- 683019
- 592856
- 712623
- 471970