Miksi murhaajia ja tappajia hyysätään?

Kertokaa viisaat

Tuskin missään maailman maassa on yhtä lievät tuomiot henkirikoksista kuin Suomessa. Taposta tuomio on 8-12 vuotta ja useammasta taposta maksimituomio on 15 vuotta. Tästä ensikertalainen istuu vain puolet, vanha konna kaksi kolmasosaa.

Murhasta/murhista tulee elinkautinen mutta se on vain teoriaa sillä 18-20 vuotiaana tekonsa tehnyt voi päästä jo 10 vuoden istumisella. Vanhempi voi päästä 12 vuodella eikä kukaan lusi yli 20 vuotta vaikka olisi kuinka monta murhannut.

Ei tälläisillä tuomioilla ole mitään pelotusvaikutusta eivätkä ne estä tekijöitä uusimasta tekojaan. Saisivat istua tuomionsa päivästä päivää ja elinkautisesta vapauttamista pitäisi harkita vasta 20 vuoden jälkeen. Läheskään kaikkia ei pitäisi ikipäivänä vapauttaa vaan saisivat kuolla vankilan sairaalassa.

6

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oiuy8u

      norjassa paapotaan enemmän kyllä snerget osaa paapoa.

      • Näin se vain on

        Viittaat ilmeisesti siihen että Norjassa maksimituomio on 21 vuotta? Norjassa kuitenkin voidaan pitää hallinnollisella päätöksellä vaaralliseksi katsottu ihminen vankilassa vaikka loppuikänsä. Suomessa vuosituomion saanut voi joutua istumaan tuomionsa päivästä päivään mutta sitten on vapautettava. Vaarallinen elinkautisvanki voidaan teoriassa pitää vaikka loppuikänsä vankilassa mutta vain teoriassa. Suomessa lähdetään siitä että kaikki vapautuvat joskus.


    • 15+13

      Niin ja sitten, kun jätät tappojen väliin kolme vuotta oletkin ensikertalainen - ei pysty ymmärtämään... Kiitos SDP!

      • Kysyn vaan

        Eduskunnassa on ollut vankka porvarienemmistö vuoden 1970 vaalien jälkeen. Vaikka vihreät laskettaisiin vasemmistoon on nykyisessäkin eduskunnassa selvä porvarienemmistö. Ovatko porvarit täysin syyntakeettomia nykyiseen rikoslakiin?


    • Ja vankila

      on oikeasti lepokoti. Sinnehän suorastaan halutaan.

    • tujabarax

      Suomessa on edelleen vallassa "ihmisystävät", jotka ovat sitä mieltä, että ihmisellä itsellään ei ole mitään vastuuta asioistaan, syyllinen on yhteiskunta. Kauppojen riesana olevat varkaatkin ovat uhreja, joita ei saa laittaa vankilaan. Jokainen, joka vähänkin ajattelee, ymmärtää, että tällaisessa ei ole mitää järkeä, mutta eivät nämä braxit ja muut ajattelekaan, yksilökeskeinen "humanismi" unohtaa uhrit ja enemmistön asian.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4547
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      106
      3781
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      143
      3485
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1980
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      70
      1925
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      125
      1064
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      134
      976
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe