Pessimismistä

Kuinka moni täällä kirjoittava on itse asiassa pessimisti?
Voiko pessimismi olla asenne, joka itse asiassa saa aikaan sen, ettei ihminen ikinä pääse eroon ongelmistaan, koska yksinkertaisesti ei usko todellisiin mahdollisuuksiinsa?

http://www.youtube.com/watch?v=LH9JlvbDS7E
683
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Olen kyynikko, elämän pikkuhiljaa kyynistämä.

Äänestä

Pessimismihän on realismia.
Optimismi on tyhmää katteetonta uskoa parempaan.

Äänestä
  • MIksi pessimismi on mukamas realismia? Entä jos tämä on itse asiassa nimenomaisesti harhainen ja epärealistinen käsitys?

    Jos optimismi voi olla katteetonta, miksi pessimismi ei voi sitä olla?

    Mitä, jos optimismi on puhdas asennekysymys, joka ei liity mitenkään siihen, ovatkjo asiat oikeasti hyvin tai huonosti? Realismiinhan jokaisen pitäisi pyrkiä. optimisti vain osaa huonossakin tilanteessa nähdä sen valoisat puolet ja mahdollisuuksia parempaan. Monet ihmiset ovat säilyttäneet elämänuskonsa todella äärimmäisissä olosuhteissa. Pessimisti ei hyvässäkään tilanteessa osaa nähdä muuta kuin valittamista.

    Entä, jos optimismi on ihminen, joka säilyttää elämänuskonsa ja -ilonsa myös tilanteessa, missä asiat ovat realistiseseti heikommalla tolalla, missä pessimisti ruikuttaa silloinkin, kun asiat ovat hyvin?

    Entä, jos kyynisyys ja pessimismi ovat pelkkää henkistä laiskuutta?

    Minä pidän pessimismiä tartuntatautina, siinä missä nami-nami-positiivisuuttakin.

    Äänestä

Jokaiselle nestepäälle toivois että sairastuisivat oikeen pahaan masennukseen,
jotta tietäisivät edes jotain hölinöistään.

Äänestä
  • Olen sairastanut pahan masennuksen ja selvinnyt hengissä.

    Äänestä

Ihminen koostuu yllättävän paljonkin siitä "mitä uskoo olevansa" kuin siitä "mitä todellisuudessa on".

Tämän on todistettu toimivan niin työnhaussa kuin treffeilläkin.


Luin joitakin aikoja sitten sellaisesta tutkimuksesta että työnottajat olivat palkanneet heikompitasoisia työnhakijoita töihin (todistuksen ja työkokemuksen valossa) koska he olivat uskoneet enemmän omaan osaamiseensa (en nyt muista menikö ihan tarkalleen noin mutta suunnilleen tuonne päin).

Sama juttu näkyy paljolti nettideiteissäkin ja ylipäätään elämssä eli jos ihminen uskoo tarpeeksi itseensä niin sitä todennäköisemmin muutkin uskovat vaikka todellisuus olisi paljon karumpaa luettavaa.

Veikkaan että tuo johtuu yksinkertaisesti siitä tosiasiasta että ihmiset eivät pysty erottamaan kunnolla valhetta todellisuudesta. Näin ollen he uskovat eniten ns. kehon kieleen joka lähtee ihmisestä itsestään. Eniten tämä vaikuttaa varsinkin muille tahoille.

Optimismi ei yleensä perustu realistiseen maailman kuvaan vaan pelkkään unelmahöttöön joka toimii koska ihmisten kyky havannoida asioita on niin rajallinen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tietäjä kirjoitti:

Kuinka moni täällä kirjoittava on itse asiassa pessimisti?
Voiko pessimismi olla asenne, joka itse asiassa saa aikaan sen, ettei ihminen ikinä pääse eroon ongelmistaan, koska yksinkertaisesti ei usko todellisiin mahdollisuuksiinsa?

http://www.youtube.com/watch?v=LH9JlvbDS7E

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu