Harmaata hautajaisiin..?

Hakusessa....

Hermostuttaa kaikki viralliset tilaisuudet, hautajaiset on sieltä pahimmasta päästä... Voinko pukeutua harmaaseen pitkähihaiseen neulemekkoon, jos käytän sen kanssa mustia sukkahousuja ja mustaa huivia?

Lähdetään siitä oletuksesta, että kyseessä perinteiset hautajaiset. Olen ollut tilaisuuksissa, joissa omaiset ovat olleet rohkaisevia vähän iloisempia vaateparsiakin kohtaan, mutta tässä tapauksessa kyse on perusjähmeistä suomalaisista monttubileistä.

Iskee paniikki että pitääkö lähteä mekko-ostoksille... en omista suoria mustia housujakaan, vain pillifarkkuja ja niitä en hautajaisiin pidä sopivaksi.

3

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muotoseikkako?????

      Asusi vaikuttaa aivan asialliselta ja ratkaisisin vaateongelman samalla tavoin.

      Tiedän, että painetta voi tulla kovinkin paljon "oikeasta väristä" konservatiivisten ihmisten taholta, mutta se myös edustaa joustamattomuutta ja ymmärtämättömyyttä. Sen takia kaikkeen ei tarvitse taipua etenkin kun olet kuitenkin ottamassa osaa hautajaisiin ja mukana yhteisessä surussa.

      Minulla on hieman samaa ongelmaa oman sukuni kanssa, mutta en välitä. Kukaan heistä ole ojentamassa minulle rahaa ostaakseni heidän mieleisiään hautajaisvaatteita, enkä minä todellakaan uhraudu jonkun muotoseikan vuoksi. Välillä ihan mietin, että ihme kumma joillakin on aikaa toljottaa vaatteita tilaisuudessa, jossa voi olla kyse kovinkin voimallisista tunteista. Onko se toljotus sitten pakoa toljottajan omista tunteista, ettei vaan ratkeaisi itkemään ja olemaan surullinen muiden edessä?

    • joku

      Harmaa mekko mustien sukkien kenkien ym kanssa on ok valinta.

      Yleisellä tasolla: mustista suorista housuista on hyötyä muulloinkin kuin hautajaisissa, johonkin synttäreille tms. voi panna värikkään paidan jne. ;) Mutta ymmärrän kyllä että aina ei ole varaa ostaa - ja aina ei välttämättä löydy - sopivia vaatteita... Itsekin olen paininut samantapaisten ongelmien kanssa kerran jos toisenkin...

    • Mitäs luulet?

      Jos tuo neulemekkosi on siisti, eikä mikää nyppyinen, lukuisissa pesuissa kutistunut kikkana, niin se on aivan asiallinen hautajaisvaate. Tosin väärin pestynä voi vaate mennä piloille ekassakin pesussa.

      Laita mekko päälle ja pyydä vaikka naapuria katsomaan onko se siisti, jollet itse huomaa eroa käypäsen juhlavaatteen ja ei käypäsen välillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4108
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe