Hermostuttaa kaikki viralliset tilaisuudet, hautajaiset on sieltä pahimmasta päästä... Voinko pukeutua harmaaseen pitkähihaiseen neulemekkoon, jos käytän sen kanssa mustia sukkahousuja ja mustaa huivia?
Lähdetään siitä oletuksesta, että kyseessä perinteiset hautajaiset. Olen ollut tilaisuuksissa, joissa omaiset ovat olleet rohkaisevia vähän iloisempia vaateparsiakin kohtaan, mutta tässä tapauksessa kyse on perusjähmeistä suomalaisista monttubileistä.
Iskee paniikki että pitääkö lähteä mekko-ostoksille... en omista suoria mustia housujakaan, vain pillifarkkuja ja niitä en hautajaisiin pidä sopivaksi.
Harmaata hautajaisiin..?
3
266
Vastaukset
- muotoseikkako?????
Asusi vaikuttaa aivan asialliselta ja ratkaisisin vaateongelman samalla tavoin.
Tiedän, että painetta voi tulla kovinkin paljon "oikeasta väristä" konservatiivisten ihmisten taholta, mutta se myös edustaa joustamattomuutta ja ymmärtämättömyyttä. Sen takia kaikkeen ei tarvitse taipua etenkin kun olet kuitenkin ottamassa osaa hautajaisiin ja mukana yhteisessä surussa.
Minulla on hieman samaa ongelmaa oman sukuni kanssa, mutta en välitä. Kukaan heistä ole ojentamassa minulle rahaa ostaakseni heidän mieleisiään hautajaisvaatteita, enkä minä todellakaan uhraudu jonkun muotoseikan vuoksi. Välillä ihan mietin, että ihme kumma joillakin on aikaa toljottaa vaatteita tilaisuudessa, jossa voi olla kyse kovinkin voimallisista tunteista. Onko se toljotus sitten pakoa toljottajan omista tunteista, ettei vaan ratkeaisi itkemään ja olemaan surullinen muiden edessä? - joku
Harmaa mekko mustien sukkien kenkien ym kanssa on ok valinta.
Yleisellä tasolla: mustista suorista housuista on hyötyä muulloinkin kuin hautajaisissa, johonkin synttäreille tms. voi panna värikkään paidan jne. ;) Mutta ymmärrän kyllä että aina ei ole varaa ostaa - ja aina ei välttämättä löydy - sopivia vaatteita... Itsekin olen paininut samantapaisten ongelmien kanssa kerran jos toisenkin... - Mitäs luulet?
Jos tuo neulemekkosi on siisti, eikä mikää nyppyinen, lukuisissa pesuissa kutistunut kikkana, niin se on aivan asiallinen hautajaisvaate. Tosin väärin pestynä voi vaate mennä piloille ekassakin pesussa.
Laita mekko päälle ja pyydä vaikka naapuria katsomaan onko se siisti, jollet itse huomaa eroa käypäsen juhlavaatteen ja ei käypäsen välillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti25645552Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!4011318Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy22110951Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump389765Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla878582Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2766640Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys342325Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.122204- 432062
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.271638