Gimp:in muistin tarve

Aloitteleva kuvaaja

Osaisiko joku sanoa, kuinka paljon Gimp -ohjelma vie koneen muistia. Lisäksi hidastaako se konetta paljon, kun ei tunnu tuo kone olevan oikein nopea muutenkaan. Mitään monta sataa maksavaa Photoshoppia ei tee mieli koneeseen heti ostaa.

Ne jotka eivät tiedä, Gimp on ilmainen kuvankäsittelyohjelma. Myös muita kommentteja tuosta ohjelmasta olisi kiva kuulla.

8

90

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vapunen

      Jos koneesi on vanha ja siinä on alle 2 GT keskusmuistia niin Gimp saattaa viedä aika paljon muistia.

    • Gimppi aina mielessä

      Minun koneellani Gimp vie muistia 13,4 megatavua silloin kun yhtään kuvaa ei ole aukaistuna. Kuvankäsittelyssä merkitystä on sillä minkälaisia kuvia käsitellään. Tarkkojen valokuvien käsittely on hitaampaa ja vie enemmän muistia mitä yksinkertaisten piirrosten käsittely. Eli ohjelmalla ei ole juurikaan merkitystä vaan niillä kuvilla mitä käsittelet.

      Minun koneessani on muistia 2 gigatavua ja voin huoletta aukaista Gimppiin muutaman valokuvan kerralla ja ottaa niistä muutamia työkopioita ilman että työskentely olisi tahmeaa.

    • -----__--

      Noin pikaisesti kokeiltuna tyhjäkäynnillä GIMP vei 16 megaa ja megasen kuvan avauksen jälkeen 32 megaa. Kyllä GIMP toimii jos kone ei ole ihan mopo ja riippuen käytettävästä käyttöjärjestelmästä muistintarve lienee 300:sta ylöspäin sellaiseen sujuvaan käyttöön.

      Joku näyttää olevan yrittänyt jotain räpeltää YouTubessakin :D

      http://www.youtube.com/watch?v=-08DWtLT98U&feature=plcp

    • Ihmettelen suuresti

      Eräs ystäväni sanoi, että Gimp:istä löytää kaikki samat toiminnot kuin kalliista Photoshopista. Hän mainitsi vain että Gimp:illä voi olla hieman hankalampaa tehdä samat toimenpiteet kuin Adoben ohjelmalla. Itselläni ei ole kokemusta noista maksullisista ohjelmista, mutta ihmettelen miksi kukaan edes haluaa maksaa itsensä kipeäksi lisenssi maksuista, kun ilmainenkin mahdollisuus olisi tarjolla?

      • iuuyy

        Ymmärrettävästi ihmettelet niin kauan, kunnes olet molempia kokeillut.


      • -.-

        GIMP on hieman kömpelö käyttää vrt Photoshop, mutta sen kestää, kun saa näin monipuolisen ohjelman ilmaiseksi. Lisäksi ei välttämättä aivan jokaista asiaa pysty samalla tavalla tekemään kuin Photoshopissa, jos ollenkaan. Itselleni kuitenkin riittänyt, varsinkin Googlen kanssa, jos tullut jotain vaativampaa tehtyä.


    • O__o

      EN osaa käyttää yhtään GIMPpiä, se on tosi hankala, vaikka onkin suomenkielinen. En pääse edes alkuun, koska en osaa ladata kuvaa GIMPpiin.

    • Linssivääristymän korjausprosessiin noin 13 megatavun JPG-kuvalle varattiin Gimpille noin 1,3 gigatavua muistia, joten kohtuullisen kokoisille kuville jotain tehtäessä muistia kuluu jonkin verran.

      Isot eräajot kuvakokoelmille tietysti varaavat koko käyttömuistin, muutoin on jotain pielessä ja aikaa palaa aivan turhaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1967
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      959
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      866
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      260
      740
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      726
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      709
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      680
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      79
      665
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      659
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      205
      652
    Aihe