hyvä juttu kun,Oulussa oli tehty vuonna 1969 rakennettuun kerrostaloon täydellinen putkiremontti.Käyttövesiputkisto uusittu kokonaan ja maksoi 76 € neliö ja viemäri pinnoitus 95.60 € neliö.Lisä-ja muutostyövaraus ja valvonta 19.50 € neliö yhteensä kokoremontti 191 € neliö miinus korjausavustus 10% jälkeen jää maksettavaksi 172 € neliö.Huoneistossa asuttiin kokoajan ja huoneistoa kohti remontti kesti yhden viikon ei tarvinnut etsiä asuntoa korjauksen ajaksi.Tässä tulee nyt hyvin ilmi se että,huolellisella korjaussuunitelmalla säästetään rahaa ja asumisviitymien ei siitä paljonkaan kärsi
Kiinteistölehdessä oli
QqKkQq
2142
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mitä tulee huoneistossa asumiseen niin missään putkiremontissa sitä ei ole kielletty, kysymys on vaan siitä kuinka paljon asumishaittaa asukas hyväksyy. Tiedän että monet muuttavat pois pelkästään julkisivuremontin ajaksi ja tiedän myös että perinteisten putkiremonttien aikana on asuttu yksiön nurkassa muovein eristetyssä tilassa. Eli se on ihan kiinni asukkaasta.
Jos päätöksentekijät ovat 10 vuoden päästä yhtiökokouksessa kertomassa miksi päädyttiin vain pinnottamaan viemärit niiden vaihtamisen sijaan niin eipä tuossa mitään ongelmaa ole. Harvemmin vaan ovat enää maisemissa kun ollaan tilanteessa että tehdään "toinen putkiremontti" 10 vuoden sisään, urakoitsijan takuu on ihan yhtä tyhjän kanssa ja suunnittelija pesee kätensä sillä että on ehdottanut mutta tilaaja päätti toisin.
Toivottavasti yhtiökokouksessa on kerrottu selvästi mitä tarkoittaa kun tehdään näin, erityisesti tulevien riskien osalta. Sittenhän se on lopulta omistajien päätös eikä siinä mitään. Epäilen vaan ettei ole oltu ihan avoimia asian osalta.
ihan samallatavalla ,kun akan kassa yhdessä asuessa.