Pikseliä/tuuma

Photarialoittelija

Olen aloittamassa tekemään kuvastoa, joka menee nettiin ja myös printataan. Osa kuvista joita minulla on ovat 72pikseliä/tuuma, ja nähtävästi tämä on sitten liian huono laatuinen printtiversioon. Olenko oikeassa?

Onko näitä mitenkään mahdollista saada parempi laatuisiksi? Jotkut kuvat esimerkiksi ovat esim 20*20cm (72pix/inch), paraneeko tuo pikseliä/tuuma kun kuvan kokoa pienennetään, minulle riittävä koko olisi noin 2*2cm.

Minulla ei vielä ole photari käytössä, muutenhan tämän asian tarkistaisin itse. Kiitos super paljon neuvoista. Minulla alkaa olemaan jo hätä asian kanssa, muuten saattaa mennä viikon työ ihan hukkaan. Damn!

2

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 72/96/300dpi

      Nettiin 72/96 dpi

      Printtiin min 200 dpi (sanomalehtipaperi), suosittelen kuitenkin 300 dpi.

      Jos muutat 20x20 cm (72 dpi) niin
      - pienennä koko 2x2 cm
      - kasvata dpi-tarkkuus arvoon 300 dpi

    • Älä nyt hyvä mies

      Mainittakoon vielä tuo että jos sanomalehteen tulostaa 300dpi niin tulos voi olla kaikkea muuta kuin hyvä. Eli aika usein se on kyllä 175dpi.

      Jos on liikaa mustetta huonolaatuisessa sanomalehdessä muste leviää "sekoitukseksi". Eli noudata aina kunkin painon/sanomalehden toiveita. Toki monet sen muuttavat kuitenkin vielä sanomalehden väestä. Poikkeuksiakin voi olla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1954
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      919
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      863
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      736
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      722
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      704
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      678
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      656
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      78
      656
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      204
      647
    Aihe