Ikä

Juulia1992

Minkä ikäinen Bordercollien että se voisi osallistu näyttelyihin,Agilituun,Tokoon ja muihin juttuihin?

3

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näyttelykohtaista

      Joissain näyttelyissä on pentuluokka 7-9kk ikäisille. Mutta yleensä 9 kk on alaikäraja.

    • uj65

      ARVOSTELULUOKAT
      Koira voi kasvattaja – ja jalostusluokkaa lukuun ottamatta kilpailla vain yhdessä laatuarvosteluluokassa, joka ilmoittajalla on mahdollisuus valita sääntöjen mukaan.
      Urokset ja nartut arvostellaan erikseen lukuun ottamatta rotunsa paras- kasvattaja- ja jalostusluokkia, ryhmäkilpailuja ja Best in Show -kilpailua.
      Koira voidaan ilmoittaa vain yhteen seuraavista luokista (a-h)
      a) Pikkupentuluokka (BABY) kilpailuarvostelu koirille, jotka viimeistään näyttelypäivänä täyttävät viisi kuukautta, mutta eivät ole täyttäneet seitsemää kuukautta. Tuomari voi antaa kunniapalkinnon pennuille, jotka hän katsoo sen arvoisiksi. Pikkupentuluokka voidaan järjestää vain rotujärjestön / rotua harrastavan yhdistyksen erikoisnäyttelyissä.
      b) Pentuluokka (PEK), kilpailuarvostelu koirille, jotka viimeistään näyttelypäivänä täyttävät seitsemän kuukautta, mutta eivät ole täyttäneet yhdeksää kuukautta. Tuomari voi antaa kunniapalkinnon pennuille, jotka hän katsoo sen arvoisiksi.
      Paras kunniapalkinnon saanut uros- ja narttupentu osallistuu rotunsa paras pentu -kilpailuun.
      Pentuluokat ovat epävirallisia ja järjestetään vain näyttelytoimikunnan niin halutessa.
      Best in Show pentu -kilpailu voidaan järjestää vain erikoisnäyttelyissä.
      c) Junioriluokka (JUN), laatuarvostelu koirille, jotka viimeistään näyttelypäivänä täyttävät yhdeksän (9) kuukautta, mutta eivät ole täyttäneet kahdeksaatoista (18) kuukautta.
      d) Nuorten luokka (NUO), laatuarvostelu koirille, jotka viimeistään näyttelypäivänä täyttävät viisitoista (15) kuukautta, mutta eivät ole täyttäneet kahtakymmentäneljää (24) kuukautta.
      e) Avoin luokka (AVO), laatuarvostelu koirille, jotka viimeistään näyttelypäivänä täyttävät viisitoista (15) kuukautta. Luokassa ei ole yläikärajaa.
      f) Käyttöluokka (KÄY), laatuarvostelu koirille, jotka viimeistään näyttelypäivänä täyttävät viisitoista (15) kuukautta.

      OSALLISTUMISOIKEUS JA SEN RAJOITTAMINEN (TOKO)
      Kokeisiin saavat osallistua 10 kuukautta täyttäneet koirat, joiden on oltava
      rokotettu ja tunnistusmerkitty SKL–FKK ry:n määräysten mukaisesti.
      Koiralla on oikeus osallistua saman kokeen aikana vain yhteen luokkaan,
      ja sama ohjaaja saa kilpailla vain yhdellä koiralla kussakin luokassa.
      Osallistuminen kokeeseen ei edellytä, että koira osallistuu näyttelyyn,
      jonka yhteydessä koe järjestetään.
      Osallistuminen erikoisvoittajaluokkaan edellyttää, että koira on vähintään
      15 kk ikäinen.
      Kansainväliseen tottelevaisuuskokeeseen osallistuvan koiran tulee olla
      palkittu ainakin kerran aikaisemmin maansa korkeimmassa
      tottelevaisuuskoeluokassa (erikoisvoittajaluokka).
      Koira, joka on FCl:n hyväksymän maan tottelevaisuusvalio, kilpailee
      erikoisvoittajaluokassa.

      JÄRJESTÄMISLUVAN MYÖNTÄMINEN SEKÄ OSALLISTUMISOIKEUS JA SEN RAJOITTAMINEN (AGI)
      Näitä sääntöjä noudatetaan FCI:n, Suomen Kennelliiton hallituksen ja kennelpiirien myöntämissä agilitykilpailuissa.
      a) FCI:n myöntämät kansainväliset agilitykilpailut, joissa jaetaan CACIAG
      Osallistumisoikeus on koirilla, jotka ovat:
      - yli 18 kk:n ikäisiä
      - rekisteröityjä FCI:n tunnustamaan rotukoirarekisteriin
      - tunnistusmerkittyjä

      Kaikki tiedot löytyy suomen kennelliiton sivuilta (SKL) suosittelen käymään siellä jos nämä asiat mietityttää

      • luetun ymmärrys

        Et ymmärtäny kysymystä :((


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1967
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      959
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      866
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      260
      740
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      726
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      709
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      680
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      79
      665
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      659
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      205
      652
    Aihe