Toimittaja juoksee perässäni, että suututtaa

Henkka se vaan

Onhan tässä tullut vähän reissattua ympäri maailmaa ja nukuttua viiden tähden hotelleissa, koska halvat motellit ei kelpaa. Eikä niissä aivotyöskentely suju yhtä hyvin kuin kalliimmassa hotellissa. Toimittajat nyt vaan liiottelee ja juoksee perässä kyselemässä kuitteja joka ikisestä luottokortin vinguttamisesta ja pitikö siitä kahden sadan punaviinipullostakin mainita oikein lehdessä. Noloa todella noloa. No eihän se First Card luottokortti kylläkään ole omani vaan laskut maksaa ihan muut. Mutta silti, pitäähän teidän nyt ymmärtää, että vastuullisen työn vastapainona täytyy olla kalliit huvit, ruuat ja juomiset.

Pitikö toimittajan nyt mainita poikien espanjan matkasta, olisi ollut hiljaa ja tehnyt jutun vaikka peltilehmästä. Ajattelin tuoda sellaisen tuliaisen Kiinasta, mutta on niin kallis, että en aio maksaa sitä itse....Joo joo tiedetään, tuliaiset pitää kustantaa omasta lomapkosta .

Olen nyt ollut piilossa viime päivinä ja en ole halunut kommetoida matkoistani enkä muidenkaan yhtään mitään, koska sehän on ihan turhaa ja mottoni on edelleen. " Näin olen aina toiminut ja nämä asiat eivät muille kuulu pätkän vertaa. "

Kunnalisvaalit on tulossa ja kyllähän te tiedätte mikä puolue voittaa. Joten antakaa meidän matkustella ja juoda laadukasta punkkua, jotta aivot saavat levätä.

6

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lillikilli

      Kylläpä se vaan muille kuuluu, jos valtion luottokortteja vinguttelet. Vähän niinku ammatinvalintakysymys, sanoi lopokin joskus.

      Eipä siinä, juon minäkin joskus 200 euron punaviinipulloja, mutta itseppä maksan kuluni ja ihan itte oon työni tehny. Ja toimittajarukka saa puolestani kaivella kenen roskiksia haluaa, että saisin hänkin joskus maistella vaikkapa edes kielenkärjellä noita rypäleiden tuottamia nautintoaineita.

      Oleppa kuule piilossa jatkossakin ja katsotaan mikä puolue sitten voittaa. Ja sinne Kiinaan voit vaikka jäädä, tai muuta Kreikkaan paitsi sekin juna meni jo.

      • Henkka se vaan

        Yritän yritän kuule olla piilossa, mutta vositko hakea alkosta huomenna lempijuomaani Chatey la greme Balanche red wine France 2002, se pullo maksaa vaan 189e ja annan sinulle First Cardin lainaksi, jolla saat ostettua tuon pullon. Tuo mielummin samatien useampi pullo, koska en tiedä kauanko pitää piilossa kykkiä.

        Toisaalta on kyllä taas matka tiedossa Japaniin, jossa meillä on jonkin sortin kissaristiäismessut ja olen varanut hotellihuoneet amerikkalaisesta Royal Lux Palace hotellista. Yhden yön hinta on noin 700 euroa yhdeltä henkilöltä, mutta se menee firman piikkiin. Taksimatkoihin menee varmasti useampi tonni, koska en kelpuuta paikallisia junia.


    • kyltyrreissa

      persuko se siellä matkoistaan kertoo??Eerola, hirvonen(housut hukku)vai taipale? Varmaan taipaleen kulttuurireissu, ne on kalliita kansalle ne kulttuurijutut.--Mutta kyltyyr on hieno juttu.Joka paikassahan sitä on, mutta me taviskansa ei edes tiedetä, mitä se tarkoittaa? onkohan se joku linnanmäenreissu persuille?

    • Lillikilli

      Haluaisin kuulla kun ihan livenä lausut tuon putelin nimen, ni saa toimittajakin hetken nauhuriaan toistella, että mitäs viiniä se Henkka tällä kertaa oikein joikaan ja missä.

      Harhakuvitelmasi alkavat olla luokkaa Tukiainen.

      Mutta selvästi Persu joka hylkäsi kannattajansa tasan sillä siunaaman sekunnilla kun föörst kaardin käteensä sai ja tajusi miten kivaa se valta oikein onkaan.

      • Henkka se vaan

        Käsissäni on ollut vuodesta 2002 SDP.n jäsenkortti sekä myöhemmin sain kaupungin myöntämän First Cardin, jota ilman en tule toimeen huonon palkkani n. 10 000 euron takia. Ei ole varaa maksaa omia matkojani, hotellejani eikä varsinkaan maukkaita aterioita, koska ruuan täytyy olla laadukasta ja hintavaa. En myöskään tarjoa naiselleni omasta lompakosta, koska se tulee muuten liian kalliiksi.

        Heinäkuussa me kaikki virkamiehet menenmme Brasiliaan sambaamaan ja lepuuttamaan hermojamme, koska aina joku tivaa niitä kuitteja kun palaamme Kotkaan. Suunnittelimme, että hankimme kaikki punaiset peruukit päähän, että kukaan toimittaja ei tunnista meitä lentokentällä.


    • lillikilli

      Koetko olevasi hyvä ihminen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      106
      4542
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      101
      3890
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3539
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3250
    5. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      43
      2952
    6. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2539
    7. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      22
      2442
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2166
    9. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      17
      1819
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      35
      1735
    Aihe