Kaksi välivuotta AMK:sta

Tinamei

Hei,

luultavasti aiheesta on kirjoitettu aiemminkin, mutta en löytänyt keskustelua. Jos joku osaisi vastata mietteisiini, olisin todella kiitollinen!

Olen opiskellut vuoden AMK:ssa juuri haluamallani alalla, mutta olen huomannut, että opiskelumotivaationi on tyystin kadonnut. Haluaisin pitää välivuosia, mutta en todellakaan joutua koulutusohjelmastani pois (en millään jaksaisi uudestaan pääsykokeita tms...) Rakastan opiskelualaani, mutta minun täytyy löytää innostus uudelleen.

Voinko viettää kaksi välivuotta mutta pysyä kuitenkin koulutusohjelmani listoilla? Suunnittelin kahta peräkkäistä välivuotta, koska haluan lähteä reppureissaamaan ja yksi vuosi ei oikein riittäisi. Yksi välivuosi hyväksyttäisiin helposti, mutta myöntävätkö koulut kahden (peräkkäisen) vuoden väliä?

En tiedä onko tämä koulukohtaista, mutta opiskelen siis Turun ammattikorkeakoulussa. En löytänyt koulun sivuilta informaatiota asiasta (en itse asiassa löytänyt tietoa lainkaan välivuosista, mutta eiväthän tietenkään koulut siitä mainosta.)

Kiitoksia teille vastanneille jo etukäteen!

2

2716

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käy kysyy esim. opolta, millainen käytäntö koulullasi on.

    • 666666666

      kyllä minun tietääkseni kaikissa amkeissa on sama juttu, alussa saa lykätä opiskelujen aloitusta vuoden ilman syiden kyselemistä (juu ei koske tietenkään sinua), mutta kesken koulun saa hyvästä syystä pitää kaksi peräkkäistäkin välivuotta mutta syiden perusteluista en tiedä. minun mielestä sinun kannattaa ensin pitää yksi, sitten toinen välivuosi ja kai nämä täytyykin jotenkin hakea hakemuksen kanssa yksi kerrallaan rehtorilta tai joltain. en tiedä onko siis vaan ylipäätään oltava syy paperilla vai tietty syy ja pitääkö olla hyvät arvosanat tai muuta. mutta mielestäni nämä haetaan ihan kuin valmistumisen lykkääminen tms lisävuosi koska sinun pitäminen sielä koulun kirjoilla maksaa koululle rahaa =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      32
      3355
    2. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2555
    3. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      70
      2516
    4. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      102
      2117
    5. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      1808
    6. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      41
      1408
    7. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      378
      1036
    8. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      38
      849
    9. TVssä TomCruisen superjännä Vaarallinen tehtävä Mission Impossible Rogue Nation

      Alkaa uskomattomalla lentokone kuvauksella. Toimintaelokuvan jatko-osa agentti (Tom Cruise) on hankaluuksissa, kun järje
      Maailman menoa
      28
      808
    10. Kaikkea hyvää kaikki

      Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa
      Ikävä
      6
      780
    Aihe