Liian hyvä englannissa!!!

12 w vitosel

Mulla on tylsää enkun tunnilla ku tiiän jo kaiken mitä ne opettaa siellä ku oon vaa luonnonlahjakkuus kielissä. Mun open mielestä mä en keskity mut ei mulla oo mitää mihi keskittyä! Joka vuosi on tullu kymppi mut tänä vuonna se kyllä varmaa laskee:( mitä teen?

13

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voi voi..

      Voisin sanoa, että on hieman myöhäistä vaikuttaa numeroon.

    • astsr75

      niinhän sitä aina luulee

    • 9+2

      Itellä 5 luokan matikka oli tosi helppoo mut jotenki selvisin :D Voit kuitenki nostaa sitä enkun numeroo vielä monesti, et turhaa murehdit jos tippuiski ysiin.

      • koulupoika12345

        ku pääse ylä-asteelle nii kyl se enkku siiit vaikeutuu


    • un

      Aina voi sanoa opettajalle, että tuntuu liian helpolta. Tai jos ei opettajalle niin pyytää vanhempia puhumaan opettajan kanssa siitä, että tylsistyt kuoliaaksi tunneilla.

      Helposti tuollasessa tilanteessa käy niin, että sitten meneekin ne uudet asiat ohi, kun vaan koko ajan kuvittelee tietävänsä jo kaiken. Tulevana 6-luokkalaisena et kuitenkaan vielä voi kielestä kaikkea tietää. Usko pois, että vielä on tulossa paljonkin asioita, joita et tiedä.

      Voithan muuttaa täysin taktiikkaa ja viitata aina kun tiedät, tehdä tehtävät mahdollisimman nopeasti ja hihkaista opettajalle, että olet valmis ja kaikin puolin osoittaa, että olet keskittynyt asiaan ja tehnyt sen nopeammin kuin kukaan muu. Opettajakin huomaa, että tarvitset lisää haastetta, kun kaikki sujuu niin vauhdikkaasti.

    • hyvä enkussa

      mulla oli sama juttu ja muuten ei se enkku sielä ylä-asteella vaikeudu tipaakaan

    • ouhwfiheroi

      Vaikka osaat, niin keskity silti tunneilla, muuten saattaakin jäädä asioita väliin, joita et osaa. Se on totta, että jotkut ovat toisia parempia ja nopeampia. Itse olen fysiikassa ja matematiikassa muita huomattavasti parempi, ja haluaisin enemmän haastetta tunneilla, mutta täytyy muistaa, että opettajan täytyy opettaa koko luokkaa. Kukaan ei ole niin tärkeä, että ansaitsisi opettajalta enemmän huomiota. Ei opettajilla ole aikaa keskittyä vain priimusten asioihin, tärkeintä heille on varmistaa koko luokan oppiminen.

    • banana-nah

      Oon hyvä enkussa ja tunneilla teen kaikki tehtävät sairaan opeesti ja sitten ilmotan että oon tehny kaiken ja painun johonkin, opella ei oo mitään sitä vastaan :D

    • e342

      Hahah huono sulle, mullekkin enkku tosi helppoo mut numero tulee onneks lähinnä kokeesta ja ym. osaamisesta... oon yläasteella...

    • foxmambo

      Ymmärrän täysin.itselläni oli koko peruskoulun oppitunneilla enimmäkseen tylsää,sillä oppiaineet (etenkin englanti) olivat niin helppoja.
      Vaarana on alisuoriutuminen,sillä jatkuva tylsyys tappaa tehokkaasti hyvänkin opiskelumotivaation.Kannattaa siis pyytää lisää tehtäviä ja sanoa suuoraan että kaipaa lisähaastetta.

    • dfrgtbhyjkm,likmjnh

      Ole oma-aloitteisempi. Itse kävin yläasteella kysymässä opettajalta vaikeampia tehtäviä. Hän antoi esimerkiksi ylemmän luokan kirjoista kappaleen suomennettavaksi ym. tehtäviä.

      Älä anna kusen nousta päähän, vaikka näyttää vähän siltä että se on jo tapahtunut. Äläkä inise vaan paikallasi unelmoiden siitä kuinka paljon parempi olet muihin verrattuna vaan tee jotain asialle jos sinulla oikeasti on tylsää. Sanot siitä opettajalle.

      Ja että numero ei laskisi, teet ekstra tehtäviä. Itse kirjoittelin runoja, tarinoita yms. englanniksi ja suomensin useita kokonaisia kappaileita tai käänsin joitain biisejä, runoja tms. suomesta englanniksi. Ja niinkuin mainitsin, sain useita lisätehtäviä monisteina. Ja vaikka oletkin mielestäsi niin hyvä englannissa se ei silti oikeuta sinua pönöttämään tuolissasi tunnilla tekemättä mitään. Jos kerta olet niin hyvä englannissa niin mikset osallistu tunnilla, kun tiedät nämä asiat jo ennestään? Se ei riitä että vain sinä tiedät osaamisesi englannissa, se pitää osoittaa aktiivisuudella. Laitat "luonnonlahjakkuutesi" hukkaan jos et osallistu tunnilla.

      Mutta tosiaan, jos olet yläasteella, arvostelu taso nousee eikä pelkästään kiitettävä aktiivisuus ja 10 jokaisesta kokeesta riitä. Ainakaan ei riittänyt minulla. Välitodistukseen tuli ysi, paikkasin tämän tekemällä niitä ekstra tehtäviä ja numero nousi kymppiin.

    • hahahhah

      voi vittu.. oot vitosel ja sanot olevas hyvä englannis. mee lukioon ja tuu sit sanomaan uudestaan

    • thtyrfs

      Luin 800 sivua kirjaa "The Economics". Oon edelleen paska enkussa. Kaikki on kiinni siitä, mihin vertaa.
      Musta in kiva joskus olla hyvä. Kuuntele puolella korvalla ja ole näsäviisas, se on hauskaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1947
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      891
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      855
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      732
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      717
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      696
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      673
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      649
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      648
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      201
      640
    Aihe