Åiti, kaksi pientä tyttöä ja mansikat

Vain peluri

Oli harmaa sateinen päivä suuressa marketissa. Taskussani oli viidenkympin seteli, jota yritin vaihtaa pienemmäksi. Ystävällinen mansikkaeyttö tarjoutui vaihtoon jos ostan hänen mansikoitaan. Ostinkin uusia mansikoita ja jäi vielä 45 euroa tuhlattavaksi.

Mansikat pntiin pieneen pahviroveeseen ja vielä muovipussiin.

Kun en diabeetikkona juuri mansikoita voi syödä, "iskin silmäni" kolmeen pelastajaan. Äiti ja kaksi pientä tyttöä vaunuissa olivat samaisen mansikkapöydän ääressä, ikäänkuin ostoaikain.

Ojensin mansikkapussini äitiä kohti ja kysin ystävällisen kohteliaasti: "Saanko äidin kautta antaa nämä mansikat pienille tytöille kun en itse niitä voi syödä?"

Äiti suostu pyyntööni iloisen hymyn säestämänä ja kiitoksin. Lastenvaunuista ne suloisimmat hymyt tulivat. Naantalin aurinko jäi kevesti toiseksi ja tähtisilmien loiste oli suorastaan lumoava. Muutaman penen hampaan puuttuminen vain tehosti näkymää.

Kiitosten säestämänä siirryin pari-kolmekymmentä metriä tuhoamaan rahojani Pokeri-rosvoon. Tuskin pääsin alkuun kun tunsin nykäisyn takissani: "Tulimme vielä kiittämään", sanoi tuo iloinen älti ja kaikki hymyilimme iloisina.

Ilo oli ainakin minun puolellani ja tunsin ihan kitollisuutta tapahtumasta, joka tällaiseksi kääntyi.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kummallista!

      Sinulla -vain peluri- on myönteinen
      ihmiskuva. Oletko ollenkaan suo-
      malainen?
      Hyvää kesää!

      • Vain peluri

        Olen kyllä suomalainen. Oliko kirjoitukseni kieliasu niin huonoa, että moinen ajatus syntyi.

        Kun asiakirjoitukset ovat lähes kiellettyjä, on jotain yritettävä.


    • sadepisara*

      Olihan herttainen tapahtuma,..ihan voi nähdä pienten tyttöjen sirkeät silmät! Usein minäkin olen saanut iloisen veikeitä hymyjä vaunuissa olevilta, aina ne lämmittävät ja ilahduttavat!

      Niinkuin hyväsydäminen pelurikin.

    • huokaus täältäkin

      Hyvät asiakirjoitukset herättävä kateuden aiheuttamaa kiukkua, kukaan ei saisi tietää enempää, harrastaa jotain vaativampaa tai yleensä olla muita taitavampi jollain alalla. Palsta onkin mennyt pienten piirien small talkiksi, sääraportteihin ja luonto- sekä musiikkilinkkien lähettelyksi. Vähän väliä annetaan kehotus olla marisematta, jos yhteiskunnallisiin asioihin ja varsinkin epäkohtiin haluaa ottaa kantaa. Kaikkein eniten painaa, kuka kirjoittaa, ei se, mitä kirjoittaa. Suosikkilistoja kyhätään, niin saadaan rintamat tiiviiksi.

      Kiitos aloittajalle, oikealla asialla olet. Palsta kuuluu kaikille .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1954
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      919
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      863
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      736
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      722
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      704
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      678
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      656
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      78
      656
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      204
      647
    Aihe