tmi-yrittäjän km-korvauksista...

uusi tmi-yrittäjä

Hei

Olen uusi tmi-yrittäjä rakennusalalla ja minua askarruttaa km-korvaukset. Minulle tulee yksityisomaisuuteen kuuluvalla henkilöautolla reippaasti yli 50 % elinkeinotoimintaan kuuluvaa työajoa. En saa siis tehdä ylimääräistä km-korvausvähennystä (0.45 euroa/km) enää elinkeinotoiminnan veroilmoituksessa, mutta saanko nostaa nuo km-korvaukset joka kuukausi verottomasti yksityiskäyttönä toiminimen tililtä? Miten siis tämä asia menee jos työajoa on yli 50% kokonaisajoista?

5

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uusi tmi-yrittäjä

      Täytyis varmaan kysyy verottajalta asiaa...

    • FGTLÖ-

      Yrittäjät tekee yleensä sillain että ostavat tai liisaavat firman nimiin auton ja ajavat silä kaikki yksityisajotkin. Ja silloin saa ainakin varmasti vähennettyä. Yrittäjät tekevät yleensä myös sillain että perustavat toimistonsa omaan omakotitaloonsa ja ostavat kaikki taloustavarat ihan paskapaperia myöten firman piikkiin ja saavat vähentää nekin. Moni pk-yritys ei maksa veroja ollenkaan kun saavat niin paljon vähennellä. Suomessa yrittäjät ovat aika etuoikeutettuja porukkaa, on se niin väärin, mutta näin vain on...kyllä kokoomus osaa

      • yrittäjä myös

        Ei firman nimissä olevalla autolla yksityisajoista saa kilometrikorvauksia eikä edes työajoista. Tosin auton kaikki kulut on vähennyskelpoisia, mutta erillistä kilometrikorvausta niistä ei saa, tyhmä kommaripaska!!


      • FGTLÖ-
        yrittäjä myös kirjoitti:

        Ei firman nimissä olevalla autolla yksityisajoista saa kilometrikorvauksia eikä edes työajoista. Tosin auton kaikki kulut on vähennyskelpoisia, mutta erillistä kilometrikorvausta niistä ei saa, tyhmä kommaripaska!!

        Näin on, kilometrikorvauksia ei saa, eikä kommaripaska sellaista väittänytkään. Yksity


      • yrittäjä harjavalta
        FGTLÖ- kirjoitti:

        Näin on, kilometrikorvauksia ei saa, eikä kommaripaska sellaista väittänytkään. Yksity

        Mee liitton päliseen pelle ja jätä yrittäminen aikuisille!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4452
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2899
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2652
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1644
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1528
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      50
      1238
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1164
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1054
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      1003
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    Aihe