Poliisille säilytettäviksi ja luvanvaraisiksi.
http://www.mtv3.fi/uutiset/rikos.shtml/2012/06/1559931/nuori-mies-puukotti-useita---kaveli-ulkona-puukko-molemmissa-kasissaan
Puukot ja veitset pois
10
224
Vastaukset 10
- vahvistaa asian
No tuo lähinnä saa vakuuttuneeksi siitä, kuinka tärkeää oli kiristää ampuma-aselaikia ja vieläkintarkistaa sen toimivuutta, esim. aseiden säilytyksen osalta. Tässä tapauksessa olisi voinut tulla lujasti ruumiita, mikäli kyseessä olisi ollut ampuma.ase puukkojen sijasta. Nyt ei mennyt keltään henkeä, vaikka loukkaantumisia tulikin.
- waler
Pitäisköhän noi leipäveitsetkin viedä poliisilaitokselle,ja alkaa ostaa
kaikkea viipaleina?
Tai luvalla lainata omaa poliisilaitokselta,jos tekee mieli leipää,
jota ei saa viipaleina?
Vasara,pesismaila,kirves,ym,viedään nekin poliisilaitokselle säilytykseen,
ja raksamies voi aamulla hakea välineensä lainaan psykolookisen testin
suorittaneena:
Ei tämmöiset ole mitään ratkaisujaEiaseet tapa vaan ihminen
Ja lähdetään siitä, mikä nykyhteiskunnassa on vikana,että jotkut
päätyvät näin älyttömiin tekoihin.
meinaan on niitä ollut viime aikoina - Satunnainen seikkail
waler kirjoitti:
Pitäisköhän noi leipäveitsetkin viedä poliisilaitokselle,ja alkaa ostaa
kaikkea viipaleina?
Tai luvalla lainata omaa poliisilaitokselta,jos tekee mieli leipää,
jota ei saa viipaleina?
Vasara,pesismaila,kirves,ym,viedään nekin poliisilaitokselle säilytykseen,
ja raksamies voi aamulla hakea välineensä lainaan psykolookisen testin
suorittaneena:
Ei tämmöiset ole mitään ratkaisujaEiaseet tapa vaan ihminen
Ja lähdetään siitä, mikä nykyhteiskunnassa on vikana,että jotkut
päätyvät näin älyttömiin tekoihin.
meinaan on niitä ollut viime aikoinaNiinhän se normaali-ihmisen järjellä ajateltuna luulisi olevan, etteivät kiellot johda ainakaan parempaa lopputulokseen. Mutta poliitikkojen, ja virkamiesten ajatuksen juoksusta ei kukaan ota selvää. Heidän ratkaisunsa asian korjaamiseksi on totaalikielto esine kerrallaan.
Aina mennään siitä, missä aita on matalin. Eli mikä ratkaisu on helpoin, eikä puututa tekojen syihin. Sen selvittävinenhän vaatisi rahaa, ja poliittista tahtoa. Joita kumpaakaan Suomessa ei ole.
Kirjoitin tästä kieltojen listasta ensimmäisen kerran jo vuosia sitten Jokelan, ja Kauhajoen koulusurmien jälkeen. Ennusti jo silloin, että teräaseet tulevat menemään luvanvaraisiksi. Samoin muistaakseni kirjoitin, että metalliputkien, ja -levyjen, sekä metallintyöstö koneiden ostoon tarvitaan myös tulevaisuudessa lupa. Veikkaanpa, että tämä on tulevaisuus.
Mutta ei näitä tapauksia siis kielloilla saada loppumaan. Nyt tarvitaan psykiatreja, ja pakkohoitolaitoksia. Sekä kansalaisten tarkkaavaisuutta, ja ilmoitusaktiivisuutta. - waler
Satunnainen seikkail kirjoitti:
Niinhän se normaali-ihmisen järjellä ajateltuna luulisi olevan, etteivät kiellot johda ainakaan parempaa lopputulokseen. Mutta poliitikkojen, ja virkamiesten ajatuksen juoksusta ei kukaan ota selvää. Heidän ratkaisunsa asian korjaamiseksi on totaalikielto esine kerrallaan.
Aina mennään siitä, missä aita on matalin. Eli mikä ratkaisu on helpoin, eikä puututa tekojen syihin. Sen selvittävinenhän vaatisi rahaa, ja poliittista tahtoa. Joita kumpaakaan Suomessa ei ole.
Kirjoitin tästä kieltojen listasta ensimmäisen kerran jo vuosia sitten Jokelan, ja Kauhajoen koulusurmien jälkeen. Ennusti jo silloin, että teräaseet tulevat menemään luvanvaraisiksi. Samoin muistaakseni kirjoitin, että metalliputkien, ja -levyjen, sekä metallintyöstö koneiden ostoon tarvitaan myös tulevaisuudessa lupa. Veikkaanpa, että tämä on tulevaisuus.
Mutta ei näitä tapauksia siis kielloilla saada loppumaan. Nyt tarvitaan psykiatreja, ja pakkohoitolaitoksia. Sekä kansalaisten tarkkaavaisuutta, ja ilmoitusaktiivisuutta.Ihminen tappaa ihan sillä välineellä minkä käsiinsä saa,jos on sitä hakemassa.
Pointti ei ole se väline millä hän sen tekee,vaan se ;
Miksi hän sen tekee??
tähän ei välttämättä löydy mitään selitystä.
Mitä sanaa mä inhoon poliitikkojen suulla,on "pitäisi tehdä" täytyisi laittaa"
voisi tehdä;eikä tehdä?
munattomia lupauksia.
Mutta osa nuorista voi nähtävästi huonosti,koska pitää saada ase käsiin
ja mennä tappamaan syyttömiä ilman"mitään syytä"
Saaakeli että on meillä onnistunut yhteiskunta
- eri asioita
Ampuma-aseet on kyllä tehty tappamista varten ja niillä saadaan pahempaa aikaan, kuin leipäveitsellä.
Näyttää olevan tuo veitsien, autojen ym. kielto teema, melkein pakollinen avaus, kun ihmisiä on ammutta jossain.
Tosi typerä verrata niitä keskenään.- eiköhän se
metsä vastaa juuri niin kuin sinne huudetaan. idioottien on hirvittävän vaikea ymmärtää kuinka helppoa teräaseilla on tehdä henkirikoksia, tässä se konkreettisesti huomataan ja sen osaa kuka tahansa, ei tarvitse kuin ottaa käteensä ja iskeä sen kummempaa ymmärrystä ei tarvita.
on todellakin typerää verrata puukkoja ja ampuma-aseita toisiinsa. puukon kanssa kuka tahansa pystyy lähestymään huomaamatta pahaa aavistamatonta uhria missä tahansa ja milloin tahansa vammauttaen tai surmaten useita ihmisiä muiden lähistöllä olijoiden tietämättä mitään, eikä vaadi mitään tilaa vaan onnistuu lähikontaktissa todella helposti, ja kylläpäs se laipäveitsi on todellakin tänä päivänäkin se kaikkein yleisin murhaväline siitä et pääse yhtään mihinkään. - 50% varmasti kuollut
Juu eihän puukotetut koskaan oikeasti kuole, tai ainakin ne kuolee vähemmän kuin ammutut. Puukotettu kuolee korkeintaan 100% mutta ammuttu kuolee jopa 1000%
- lapsellista tuollain
Luulisi aseiden omistajien ymmärtävän, eron lopputuloksissa kun verrataan puukkoja ampuma-aseisiin.
Nytkin äijjä riehui puukkojen kanssa, ja sairaalaan sai pari ihmistä. Ampumalla olisi päädytty kirstuun ja niitä suorasääriä olisi voinut olla huomattavasti enemmän.
Idioottikin tajuaa, miten ampumalla tapetaan helpommin.
Ei sotiakaan enään miekoilla käydä, vaikka niiläkin saa hengen ihmiseltä.- jaa niinkö että ?
silpoa kyllä saa jos ei välttämättä onnistu tappamaan, näitä silpomisia elikkä epäonnistuneita tappamisia saa lukea lehdistä milteimpä viikottain.
ettäkö niin kuin puukon kanssa saa riehua ihan vapaasti vai ?
täytyy sanoa että te olette todella lyhytjärkistä porukkaa.
- hgurdfti
Autollahan voi ajaa ihmisiä täynnä olevalle torille, ja ruumiita tulee. Eikun kielletään!!??
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 71579
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r1671078Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.261926- 69799
- 63778
- 75741
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?22676Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?138647Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran69641- 42609
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32588- 54563
Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?104535- 55528
Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.42524- 48509
- 38509
Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.40493- 30483
Kerro mies tarinasi
Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri20478