Tietämättömyys ei todellakaan ole mikään pahe.
Mutta tietämättömyys muuttuu paheeksi jopa tyhmyydeksi, jos kiinteistön huoltoasioissa ei käytetä asiantuntijoiden antamaa osaamistaitoa.
Energian tehokas käyttö, ilmanvaihto, ikkuna- ja rakenneliitosten tiivistys, maalaustyöt ovat erikoisosaavien ammatihenkilöiden osaamisalueita.
Halvalla "tuunaavat" pilaavat kalliin kiinteän omaisuuden.
Tietämättömyys ei ole pahe, mutta...
12
579
Vastaukset
- tuunaava tunari
Väkevää puhetta, mutta totta lienee.
- kun maksaa..
Rivareissa kuntoarviot ja työselitykset lienevät omatekoisia.
- yöokki
Parissa rivarissa asunneena tiedän, että aloitusteksti osuu oikeaan asiaan.
Rivareissa vähäinen kiinteistöhuolto perustuu hintaan ei laatuun. - vähän halvalla
Vähän ja halvalla on harvoin hyvä tapa huoltaa ja ylläpitää kallista omaisuutta.
- kuka ja mikä tietää
Toivottavasti aloittajan mielipide perustuu tietämiseen naapureistaan, eikä luulemisiin. On nimittäin niinkin, että vaikka yhtiössä olisi alan asiantuntija asukkaana ja tekisi homman ilmaiseksi on aina sellaisia, joiden mielestä kova hinta on ainoa tae osaamisesta. Tähänkin on törmätty, koska jotkut eivät vaan osaa arvioida kuka on asiantuntija ja kuka ei. Sitten niitä kovalla hinnalla hankittujen tekijöiden töitä paikataan ilmaiseksi talkoilla ja oetopäätöksen tehneet uikuttavat liiasta vastuustaan seisomalla tumput suorana vieressä.
- titteli ei takaa..
Pyytäkää aina alan asiantuntijalta referenssiluetteloa. Älkää uskoko yksin listaa vaan tarkistakaa aikaisempia töitä. Lista voi koskea aivan muita asioita, kuin mitä te haluatte tietää.
Työselitys tarkistetaan kohta kohdalta yhdessä hallituksen kanssa.
Valvojan asiantuntemus vaikuttaa urakoitsijan työsuorituksiin.
Ilman asiantuntevaa valvontaa remontti voi todella olla mitä sattuu. - järkevä huoltotyö
Rivaripätkän omistaja ei ole kiinteistöhuollon ammattihenkilö.
Kiinteän omaisuuden huolto, ylläpito ja arvon nostaminen maksaa aina.
Vedon poistaminen parantaa asumisviihtyvyyttä.
Puhdas huoneilma eli hallittu ilmanvaihto estää hengitystiesairauksia.
Parantamalla asumisviihtyvyyttä vähennetään lämmityskustannuksia.- yleis-sanoma
Välittäjä_LKV kirjoitti:
Et siis edelleenkään saa myytyä tuottettasi? Otan osaa!! :(
Välittäjä??? Parantamalla asumisviihtvyyttä vähennetään lämmityskustannuksia, on tiedonjakoa, eikä sitä voi myydä.
- sisä siittoista
yleis-sanoma kirjoitti:
Välittäjä??? Parantamalla asumisviihtvyyttä vähennetään lämmityskustannuksia, on tiedonjakoa, eikä sitä voi myydä.
Tekeekö ulkopuoliset asiantuntijat kuntoarvioita rivareihin?
Käytetäänkö rivariremonteissa ulkopuolisia valvojia? - halvalla saa..
sisä siittoista kirjoitti:
Tekeekö ulkopuoliset asiantuntijat kuntoarvioita rivareihin?
Käytetäänkö rivariremonteissa ulkopuolisia valvojia?Rivitaloyhtiöissä ei ole riittävästi tietoa kyseenalaistaa remontintekijöiden tai urakoitsijoiden näkemystä osaamisen laadusta ja hinnasta.
Ajattelemattomuutta osoittaa että ulkopuolista asiantuntijaa ei käytetä kustannus-syistä.
- arvo laskee
Asunto kylmä sekä vetoinen. Ilmanvaidossa vain koneellinen poisto.
Kaikki ulkopuolen maalauspinnat kirjavia.
Enemmistö vastustaa kaikkia toimenpiteitä.
Mitä voin tehdä, sillä omaisuuteni arvo laskee.
Jääkö käteeni lopulta pino lahonneita lautoja ja homeisia lastulevyjä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt454896Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.622757Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391074Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611055Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh711054- 1271016
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?210997Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok72984- 137885
- 49874