Tietämättömyys ei todellakaan ole mikään pahe.
Mutta tietämättömyys muuttuu paheeksi jopa tyhmyydeksi, jos kiinteistön huoltoasioissa ei käytetä asiantuntijoiden antamaa osaamistaitoa.
Energian tehokas käyttö, ilmanvaihto, ikkuna- ja rakenneliitosten tiivistys, maalaustyöt ovat erikoisosaavien ammatihenkilöiden osaamisalueita.
Halvalla "tuunaavat" pilaavat kalliin kiinteän omaisuuden.
Tietämättömyys ei ole pahe, mutta...
12
526
Vastaukset
- tuunaava tunari
Väkevää puhetta, mutta totta lienee.
- kun maksaa..
Rivareissa kuntoarviot ja työselitykset lienevät omatekoisia.
- yöokki
Parissa rivarissa asunneena tiedän, että aloitusteksti osuu oikeaan asiaan.
Rivareissa vähäinen kiinteistöhuolto perustuu hintaan ei laatuun. - vähän halvalla
Vähän ja halvalla on harvoin hyvä tapa huoltaa ja ylläpitää kallista omaisuutta.
- kuka ja mikä tietää
Toivottavasti aloittajan mielipide perustuu tietämiseen naapureistaan, eikä luulemisiin. On nimittäin niinkin, että vaikka yhtiössä olisi alan asiantuntija asukkaana ja tekisi homman ilmaiseksi on aina sellaisia, joiden mielestä kova hinta on ainoa tae osaamisesta. Tähänkin on törmätty, koska jotkut eivät vaan osaa arvioida kuka on asiantuntija ja kuka ei. Sitten niitä kovalla hinnalla hankittujen tekijöiden töitä paikataan ilmaiseksi talkoilla ja oetopäätöksen tehneet uikuttavat liiasta vastuustaan seisomalla tumput suorana vieressä.
- titteli ei takaa..
Pyytäkää aina alan asiantuntijalta referenssiluetteloa. Älkää uskoko yksin listaa vaan tarkistakaa aikaisempia töitä. Lista voi koskea aivan muita asioita, kuin mitä te haluatte tietää.
Työselitys tarkistetaan kohta kohdalta yhdessä hallituksen kanssa.
Valvojan asiantuntemus vaikuttaa urakoitsijan työsuorituksiin.
Ilman asiantuntevaa valvontaa remontti voi todella olla mitä sattuu. - järkevä huoltotyö
Rivaripätkän omistaja ei ole kiinteistöhuollon ammattihenkilö.
Kiinteän omaisuuden huolto, ylläpito ja arvon nostaminen maksaa aina.
Vedon poistaminen parantaa asumisviihtyvyyttä.
Puhdas huoneilma eli hallittu ilmanvaihto estää hengitystiesairauksia.
Parantamalla asumisviihtyvyyttä vähennetään lämmityskustannuksia.- yleis-sanoma
Välittäjä_LKV kirjoitti:
Et siis edelleenkään saa myytyä tuottettasi? Otan osaa!! :(
Välittäjä??? Parantamalla asumisviihtvyyttä vähennetään lämmityskustannuksia, on tiedonjakoa, eikä sitä voi myydä.
- sisä siittoista
yleis-sanoma kirjoitti:
Välittäjä??? Parantamalla asumisviihtvyyttä vähennetään lämmityskustannuksia, on tiedonjakoa, eikä sitä voi myydä.
Tekeekö ulkopuoliset asiantuntijat kuntoarvioita rivareihin?
Käytetäänkö rivariremonteissa ulkopuolisia valvojia? - halvalla saa..
sisä siittoista kirjoitti:
Tekeekö ulkopuoliset asiantuntijat kuntoarvioita rivareihin?
Käytetäänkö rivariremonteissa ulkopuolisia valvojia?Rivitaloyhtiöissä ei ole riittävästi tietoa kyseenalaistaa remontintekijöiden tai urakoitsijoiden näkemystä osaamisen laadusta ja hinnasta.
Ajattelemattomuutta osoittaa että ulkopuolista asiantuntijaa ei käytetä kustannus-syistä.
- arvo laskee
Asunto kylmä sekä vetoinen. Ilmanvaidossa vain koneellinen poisto.
Kaikki ulkopuolen maalauspinnat kirjavia.
Enemmistö vastustaa kaikkia toimenpiteitä.
Mitä voin tehdä, sillä omaisuuteni arvo laskee.
Jääkö käteeni lopulta pino lahonneita lautoja ja homeisia lastulevyjä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2742445Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3001324- 1081211
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831211Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581165Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi811106- 44972
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67907Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22860- 33777