Millainen vessa-ratkaisu?

kukkala

Meillä on omakotitalo, jossa ei ole vesivessaa, emmekä sellaista haluakkaan. Tällä hetkellä vessana toimii bio-vessa, jossa on virtsaa haihduttava toiminto. Kakka kompostoidaan n. puolen vuoden välein.
Tahtoisimme päivittää vessan ja kyselekin vinkkejä ja käyttökoemuskia erilaisista vaihtoehdoista. Mietittiin mm. polttavaa vessaa, mutta se tarvitsee niitä pussukoita ja ne ovat näköjään hinnoissaan..

Asumme siis vakituisesti talossa ja meitä on tällä hetkellä kaksi henkeä. Tulevaisuutta ajatellen olisi kiva päivittää vessa ja helpottaa käyttöä..

3

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tyytyväiset

      Meillä on mökillä polttava vessa ja hyvin on toiminut. Käytön oppi nopeasti ja
      tyhjennys on erittäin vaivatonta ja siistiä. Hävitettäväksi jää vain pieni määrä tuhkaa, jonka voi ripottaa pensaan juurelle. Vessa on hajuton ja siisti.
      Olemme tyytyväisiä ratkaisuumme, eikä se ole mielestämme tullut edes kalliiksi.

      • Jeremias3

        Terve !
        Oletko laskenut kuinka paljon polttavan vessan käyttökustannukset ovat vuodessa ?
        Etsin kesämökillemme sopivaa ratkaisua ja polttava vessa kiinnostaa kovasti.
        T: Matti


    • ekoilija

      Me asumme myös vakituisesti omakotitalossa, 4 henkeä ja käytössä on kuivikekäymälä. Tyhjennys noin kerran viikossa ja kompostointi. Jätteet kompostoituu mullaksi noin vuodessa. Kiva et on muitakin ketkä ei pidä vesivessaa maailman tärkeimpänä :) Sitä vaan olen miettinyt että miten tulevat jätevesimääräykset mahtaa vaikuttaa systeemiimme.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      62
      6725
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      66
      6378
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      136
      5304
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      49
      4181
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4019
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3560
    7. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      132
      3510
    8. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      172
      2965
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2839
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      62
      2681
    Aihe