Millainen vessa-ratkaisu?

kukkala

Meillä on omakotitalo, jossa ei ole vesivessaa, emmekä sellaista haluakkaan. Tällä hetkellä vessana toimii bio-vessa, jossa on virtsaa haihduttava toiminto. Kakka kompostoidaan n. puolen vuoden välein.
Tahtoisimme päivittää vessan ja kyselekin vinkkejä ja käyttökoemuskia erilaisista vaihtoehdoista. Mietittiin mm. polttavaa vessaa, mutta se tarvitsee niitä pussukoita ja ne ovat näköjään hinnoissaan..

Asumme siis vakituisesti talossa ja meitä on tällä hetkellä kaksi henkeä. Tulevaisuutta ajatellen olisi kiva päivittää vessa ja helpottaa käyttöä..

3

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tyytyväiset

      Meillä on mökillä polttava vessa ja hyvin on toiminut. Käytön oppi nopeasti ja
      tyhjennys on erittäin vaivatonta ja siistiä. Hävitettäväksi jää vain pieni määrä tuhkaa, jonka voi ripottaa pensaan juurelle. Vessa on hajuton ja siisti.
      Olemme tyytyväisiä ratkaisuumme, eikä se ole mielestämme tullut edes kalliiksi.

      • Jeremias3

        Terve !
        Oletko laskenut kuinka paljon polttavan vessan käyttökustannukset ovat vuodessa ?
        Etsin kesämökillemme sopivaa ratkaisua ja polttava vessa kiinnostaa kovasti.
        T: Matti


    • ekoilija

      Me asumme myös vakituisesti omakotitalossa, 4 henkeä ja käytössä on kuivikekäymälä. Tyhjennys noin kerran viikossa ja kompostointi. Jätteet kompostoituu mullaksi noin vuodessa. Kiva et on muitakin ketkä ei pidä vesivessaa maailman tärkeimpänä :) Sitä vaan olen miettinyt että miten tulevat jätevesimääräykset mahtaa vaikuttaa systeemiimme.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      165
      7295
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      614
      2668
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      49
      1968
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      114
      1471
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      90
      1375
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      57
      1171
    7. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      27
      1159
    8. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      71
      1147
    9. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      63
      1123
    10. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      111
      1029
    Aihe