Onko trangian polttoaineet sinol ja marinol vaarallisia, eli onko ne tehty metanolin avulla juomakelvottomaksi. Olisi kiva käyttää ruoantekoon ainetta josta tietää ettei siinä ole metanolia... onko kellään varmaa tietoa?
trangian polttoaineet?
aloittelija
85217
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Niin Marinol kuin Sinolkin ovat etyylialkoholia ja näin ollen eivät ole tuota mainitsemaasi metanoolia (metyylialkoholi).
Joskus kun käytin vielä kyseisessä keittimessä alkoholipoltinta niin käytin polttoaineena nimenomaan tuota metanoolia koska se mielestäni paloi puhtaammin (en suosittele enkä kehoita ketään tuota käyttämään koska kyseessä on joka tapauksessa myrkky) tosin tuo myrkky on jokaisen saatavissa esim.auton tuulilasinpesunesteenä (ei toki puhtaana mutta myrkky mikä myrkky).
Jos käytät tuota alkoholipoltinta trangiassasi niin suosittelen noista kahdesta mainitsemastasi Sinolia vaikka tuo Marinol on juuri kyseiseen käyttöön kehitetty,kokemukset kun ovat osoittaneet että nokeamistaipumus on Sinolilla pienempi.
Samoin näin kesäkäytössä tuohon Sinoliin kannattaa lisätä noin 10% vettä jolloin nokeaminen selvästi pienenee ja tehoeroa et kuitenkaan juuri huomaa.
Jos haluat kokonaan eroon tuosta nokeamisesta ja haluat keittimestäsi tehokkaan ja helposti säädettävän (lämpötila) niin hanki keittimeesi kaasupoltin.
E-Wallu
Aloittelijan kysymykseen vielä: Jos ja kun tuota alkoholipoltinta käytät niin polta kaikki polttimeen annostelemasi polttoaine,valmistaja lienee tarkoittanut että poltin voidaan tuolla ns.liekinsäätölevyllä sammuttaa ja ylijäänyt polttoaine säästää.
Tämä on kuitenkin tuhoontuomittu tapa ja tuo polttoaineen kulkeutuminen astioihin tai kahvipannuun niin taatusti pilaa kokkauksesi/kahvisi.
Hyvä tapa on säilyttää poltinta (korkki suljettuna) kahvipannun sisällä ja tuo itse poltin minigrip pussiin pakattuna (edellyttäen että sarjassasi tuo kahvipannu on)no jokatapauksessa tuo minigrip pussi on hyvä säilytät poltinta sitten missä tahansa.
E-Wallu
Jos, ja kun touhuilet Sinol yms, poltto-aine muovipullojen kanssa, niillä on ongelmena korkista tapahtuvat vuodot.
Osta kunnon pa-pullo ja siihen "keitin liemet", niin ei sotke.
Poltin aina tyhjäsi ja vaikka Mini-Crip pussiin, niin kuin Erä-Wallukin tuossa mainitsikin.
Liekinsäätölevy ei pidättele poltinnestettä.
Pisarakin Sinolia elintarvikkeisiin, niin kyllähän on kitkerää evästä loppu reissuksi.
Ja ei ku menoks!
Jep, oikein oli, että kunnon polttoainepullo.
Sinoil on osoittautunut parhaimmaksi polttoaineeksi. vedenlisäämisestä ei ole kokemuksia mutta hyvinvarustetuista retkeily kaupoista saa Trangia pulloja, missä on varma korkki ja hyvät kaato-ominaisuudet. Siinä on molemmin puolin kaatonokka ja sinoilin voi kaataa siitä sen sen enempää roiskumatta. Suosittelen!
Itselläni kun ei ole ollut varaa ostaa kallista Svea-alkuperäistä Trangia-keitintä, olen joutunut tyytymään vastaavaan Puolalaiseen keittimeen. Hyvin on pelannut ja ihmettelen mistä johtuu Trangian polttoaine ongelmat, nokeamiset sun muut. Omassani yli puolta halvemmassa "polskissa" ei ole koskaan ollut mitään ongelmaa.
Niin ja Sinolia olen polttanut, ilman vettä eikä koskaan mitään häikkää.
"Polski-Trangia", suosittelen.
En henkilökohtaisesti tunne tuota keitintäsi enkä myöskään epäile sen toimivuutta.
Mielestäni tuosta polttoaineesta ja sen ongelmista niin Trangian kuin muidenkaan osalta ei ole ollut mitään epäselvää.
Alkoholipoltin on hidas ei voi säättää ja myös nokeaa on sitten keittimen alkuperämaa Ruotsi tai Puola,nämä vain ovat asioita jotka ovat FAKTOJA.
Käytin itsekkin todella pitkään tuota alkoholipoltinta ja polttoaineena Sinolia jonka kesäkäytössä ns.ohensin 10% vesimäärällä (kokeneempien käyttäjien neuvo) tuo myös vähensi tuota nokeamistaipumusta.
Siitä siirryin Metanoliin koska tuota muun harrastuksen kautta oli yllin kyllin,mielestäni tuo paloi puhtaammin ja tuntui kuin tehokin olisi ollut hivenen parempi.
Tuosta jatkui kokeilu erilaisten ns.teeseitse viritysten parissa (monipolttoainekeitin).
Nykyisin on käytössä kesäaikana tai pienillä pakkasillakin kaasupoltin ja talvikäytössä tuo monipolttoainepoltin.
Itselleni ei paluuta tuohon alkoholipolttimeen ole mutta muille käyttäjille voin kertoa että jos halua/pääomaa ei tuolle kaasupolttimelle ole niin tuo alkoholipoltin toimii loistavasti.
Tuo mainittu veden lisäys tuohon Sinoliin on todellakin testattu asia ja vähentää tuota nokeamistaipumusta tehon juuri laskematta (kesäkäyttö).
Tuota kyseistä nokeamistaipumusta myös voidaan liioitella mutta joka tapauksessa astiat tulevat nokisiksi tuolla alkoholipolttimella ja kaasupolttimella ei tuota esiinny lainkaan.
Joka tapauksessa hyvää loppukesää käytätte sitten mitä keitintä tai polttoainetta hyvänsä.
E-Wallu
Ethän sä wallu vaan tee pontikkaa,kun sulla kertyy sitä metanolia?
No siitä ei tuo ole peräisin vaan harrastuksesta joka liittyy moottoriurheiluun.
Pontikankeiton pääasiallinen tarkoitus on saada lopputuotteesta Etyylialkoholia eikä tuota Metyylialkoholia :) :)..