Kymmenen väärää väitettä Salosta

Ollikkalan Oraakkeli

Hei alamaiset,

Nimeni on Aulis Lantakukko, vaikka toistaiseksi kirjoittelen täältä nimimerkkini suojista. Tällä Salo-palstalla vallitsee jokseenkin liian synkkä tunnelma. Asiahan ei ole lainkaan niin, että Salo olisi jonkinlaisissa ongelmissa. Koska olen kukkona tunkiolla, päätin tepastella tänne tavallisen rahvaan pariin ja vastata 10:een Salossa usein kuultavaan väärään väitteeseen:

1. "Kaupunki on hassannut 2000-luvun alun Nokia-yhteisöverotuotot". Siis että kymmeniä miljoonia euroja ylimääräisiä verotuloja olisi tuhlattu jonnekin? Ei todellakaan. Joka eurolle löytyi konsultti, eikä tarvinnut edes kovasti etsiä.

2. "Kaupunki on pöhöttynyt suohirviö". Ei, kaupungin organisaatio on kuin viimeisen päälle treenattu vinttikoira, jossa on pelkkää lihasta ja jännettä, ei lainkaan läskiä. Joka konsultilla, virkamiehellä, johtajalla ja suunnittelijalla on tehtävänsä. Me emme aina tiedä mikä se tehtävä on, mutta jokin tehtävä on kaikilla. Niin sanoo jo raamattu.

3. "Kuntaliitos hoidettiin tuhlaillen". Ei, säästäminen oli ainoa tavoitteemme kuntaliitoksessa. Tarjoamalla viiden vuoden irtisanomissuojan, säästimme enemmän. Viisi yhden hinnalla! Pidimme avainhenkilöt ja heidän kaverinsa talossa, se on iso säästö se!

4. "Uuden kaupungintalon rakentaminen oli järjetöntä". Ei, ei ja vielä kerran ei! Uusi Salo on nyt Varsinais-Suolen mahtikunta, paljon tärkeämpi kuin Perä-Suolen mahtikunnat. Mahtikunnan johtamiseen tarvitaan pelit ja vehkeet, ei siinä piipertely auta. Uudessa, isossa kaupungintalossa on paljon kivempi kokoustaa. Kahvikin maistuu paremmalle kun on mahtikunnan ylijohdon arvolle sopivat tilat.

5. "Vietnam-matkat ovat rahanhaaskausta". Ei missään tapauksessa! Matkat Vietnamiin ovat aina olleet hyvin antoisia. Siellä on päässyt tutustumaan vieraaseen kulttuuriin hyvinkin intiimisti. Se että vietnamilaisten massoittainen tuonti Saloon ei ole vielä onnistunut, ei tarkoita että projekti olisi kuollut. Kyllä tarve Vietnamin matkoihin on edelleen olemassa, välillä suurikin tarve.

6. "Salo on viivytellyt säästöpäätöksissä". Ei todellakaan. Kun maailmantalous kriisiytyi vuoden 2008 puolivälissä, Espoon kaupunki ryhtyi silloin säästämään. Salo suunnittelee säästöjä jo ensi vuodelle, siis hyvänä kakkosena tullaan, aivan kannassa!

7. "Kaupungin johto ei ole tilanteen tasalla". Niin väärä väite, että ei oikeastaan edes viitsisi kommentoida. Kaupungin johto on tilanteen tasalla 24/7 lätkän ja futiksen sarjatilanteesta, kaviaarin ja shamppanjan hinnasta, itätyttöjen taksoista jne. jne. Kyllä me täällä kaupungin johdossa elämme täysin ajan hermolla!

8. "Kaupunki rahastaa kaukolämmöllä". Höpöhöpö. Näennäisesti pitää paikkansa että taloyhtiöitä houkuteltiin mukaan matalilla hinnoilla ja sitten korotettiin roimasti. Mutta kun katsoo tilannetta tarkemmin, niin siinähän raha liikkuu salolaisilta salolaisille, kaupungin sisällä. Salolainen ja salolainen kumoavat toisensa, eli oikeastaan raha ei liiku lainkaan!

9. "Valtionavut on tuhlattu epäolennaiseen". Höpsis taas! Salo on julistettu äkillisen ripulimuutoksen kunnaksi. Se tarkoittaa, että saamme paljon köyhäinapua valtiolta. Niillä rahoilla on palkattu konsultteja, vierailtu naapurikansaamme Vietnamia tapaamassa, järjestelty kaikenlaista kivaa häppeningiä kaupungintalolla ja myös torilla. Muutenkin on niin, että köyhäinapu ei lopu koskaan, joten on varsin epäolennaista mihin rahat käytetään.

10. "Salon tulevaisuus on tuhottu 20-30 vuodeksi". Aikamoista kanankakkaa, niin totta kuin nimeni on Aulis Lantakukko! Mitkään talouskriisit, Nokian lähtö ja vastaavat eivät vaikuta mihinkään. Yhtään mikään ei vaikuta mihinkään! Salolla on valtavan hieno tulevaisuus, ja nimenomaan bisneskaupunkina!

Tässä yhteydessä haluan erityisesti mainita suunnitelmastamme takoa rahaa sijoittamalla Saloon korkea-aktiivista ydinjätettä. Teemme maksimaalisesti tuohta sillä, että emme puuhastele minkään luolien kanssa, vaan sijoitamme ydinjätteen kaikkialle Saloon, kansan pariin! Tämä on kansainvälisestikin uusi ja tuore lähestymistapa. Toinen pisnes-ideamme liittyy salolaisiin nuoriin ja heidän tulevaisuuteensa. Erityisesti vaaleilla, naispuolisilla osaajilla on kova kysyntä maailmalla. Olemme jo saaneet ja hyväksyneet tarjouksen, jossa toimitamme arabimaihin vuosittain 100 vaaleaa, salolaista tyttöä käteiskorvausta vastaan. Tytöt saavat siellä nopeasti palvelualan kokemusta ja Salon rahatilanne helpottaa - kaikki hyötyvät! Hieman pulskemmat salolaistytöt (joita on varsin paljon) suunnittelemme myyvämme kynttilä- ja talipallotehtaille raaka-aineeksi, myös hyvää käteiskorvausta vastaan. Valoa on siis nähtävissä tunnelin päässä!!

Toivottavasti nämä vastaukseni hälventävät salolaisten keskuudessa vallitsevaa epäluuloa ja negatiivisuutta. Kyllä asia on niin, että Salo on menestyvä, kansainvälisesti tunnettu kaupunki, jopa Vietnamissa asti! Pienet tielle osuvat lantakokkareet eivät uhkaa koko tunkion tulevaisuutta! Iso Titanic ei anna pienten jääkikkareiden haitata!

5

445

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • c*)

      En jaksanut lukea!

    • olli.k.kala

      Kovin on tummia nämä Vietnamista tulleet työvoimapulan paikkaajat, ja aivan eri näköisiä kuin peruskoulun maantiedonkirjan kuvissa.
      Työteliääksi viet namin porukkaa kehutaan. Nämä kaupungilla luuhaavat lienevät yövuorossa, kun on aikaa päivisin katuja tallata.

      • Cantaloupe

        Niin, olisikohan järkevämpää yrittää ensin työllistää kaupunkiin otetut turvapaikanhakijat, kuin tuoda tänne lisää porukkaa maailman toiselta puolen? Tässä on tietenkin sellainen ongelma, että turvapaikanhakijat työllistyvät tavattoman huonosti, koska _______________.

        Tuohon voi jokainen lisätä oman syynsä. Virallinen syy on "suomalaisten rasismi". Itse väittäisin että syyt ovat ihan jotain muuta.

        En usko, että kaupungin johdossa (en nyt puhu pelkästään kaupunginjohtajasta) vieläkään ymmärretään missä tämän kaupungin kohdalla mennään.


    • onks semmosii?

      Onks totta, että täällä Salossa on syntyny jotai TOOOSI kuulusia ihmisiä, oon kuullu että olis ollu joku laulaja ja joku poliitikko tai semmonen.

      • Ollikkalan oraakkeli

        Totta!
        Elvis Presley syntyi Salossa tammikuun 8:s vuonna 1935. Oli kova poika laulamaan. Kuoli Amerikassa.
        Jotkut vanhemman polven ihmiset muistanevat sellaisenkin jäpikän kuin Adolf Hitler. Hän syntyi Salossa 20:s päivä huhtikuuta 1889. Muutettuaan pois Salosta hän toimi tärkeissä valtiollisissa ‎viroissa Saksanmaalla. Kuoli Saksassa vuonna 1945.‎


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1987
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1021
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      872
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      757
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      749
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      12
      721
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      685
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      680
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      666
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      208
      663
    Aihe