Ruotsin opiskelu

SimosilakkaA

Virkamiesruotsi rimaa hipoen läpi mutta enhän minä tuota kieltä osaa käytännössä lainkaan. Mikä ois paras tapa näillä pohjilla oppia puhumaan ja ymmärtämään sitä sulavasti? En tarvitse niinkään kirjoitetun osaamista. Virkamiesruotsi meni viime vuonna läpi.

Alanko katselemaan ruotsinkielistä tvtä vai mikä on paras tapa oppia kieli sujuvaksi ensi vuoden kesään mennessä? Kiitoksia vastauksista :)

2

176

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ???????

      katso yle fem on ilainen kanava ja kyllä oppii jos on motivaatiota, lue kirjasta, hanki ruotsinkielisia kavereita ja puhu ruotsia, kuuntele musiikkia ruotsinkielistä... kyllä oppii kun on motivoitunut!

    • schweiz

      Terve

      onneksi olkoon että sait kurssin läpi!
      minunkin pitäisi opetella tulevassa tuota virkamiesruotsia, se kuuluu avoimen yliopiston ohjelmaani.

      saanko kysyä, että missä tai miten sen luit ja suoritit? kävitkö kursseilla, vaiko ihan itseksesi? minä asun keski-euroopassa, eikä ole mahdollisuutta toistaiseksi lähteä paikan päälle oppimaan.
      voisin opetella pohjia kotona, jos tietäisi miten. lukion ruotsista on niin hirveän kauan, että se ehkä tulee sieltä mielen sopukoista, mutta vielä en muista juuri mitään.

      toivottavasti saat hyviä neuvoja jatkoon!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      114
      1502
    2. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      141
      824
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      208
      768
    4. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      33
      720
    5. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      717
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      69
      702
    7. 49
      652
    8. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      59
      565
    9. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      551
    10. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      76
      551
    Aihe