auto kyljelleen?

remppa

Kaveri ei usko että auton voi ja ehkä kannattaakin kaataa kyljelleen alustan hitsausta helpottamaan. itse on tarkoitus homma tehdä.

onko kellään kokemusta asiasta?

normaalit varotoimet vain eli akku pois ja katsoo kummalle kyljelle kääntää ettei öljyt tule mittatikun aukosta ulos, jne... kyseessä on vieläpä pikku-suzuki niin helppo homma?

Kertokaa mielipiteenne!

4

3935

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Torsti

      Voi ne öljyt ja Bensat joutua väärään paikkaan.
      Milläs estät kolhut ja muut vahingot.

      Vai eikö autolla ole väliä.
      Mitä sitä romua sitten hitsaamaan?
      Tai harjoitustyönä..

    • L-200

      No niin.

      Kyllä vain se helpottaa kun auto on kyljellään hitsatessa. Asiassa vain on pari pikku muttaa.

      Ensinnäkin, moottorista kaikki nesteet ulos, siis öljyt ja jäähdytysnesteet, kytkinnesteet, ja jarrunesteet. Tämä siksi että näin säästyy ikäviltä yllätyksiltä kun ne nesteet kumminkin valahtaa syliin jos niitä pois ei ota. Kyllä se akkukin kannattaa kantaa pois konetilasta.

      Auton kevennys, elikkäs sisustasta romppeet pellolle. Penkit, turvavyöt, muoviosat ja matot pois. Näin ei tarvitse pelätä että sisällä olisi mitään mikä palaa pilalle rälläkän kipinäsuihkun tahi hitsauskipinöiden vuoksi. Jos ei nyt ihan kojetauluun saakka hitsailla niin se saapi jäädä paikalleen koska sen irroitus on isohko urakka.

      No nyt kun sitten on talli täynnä autosta irrotetua romua ja tila kortilla niin tehdään korille teline johon auto saadan kiinni. Tämän telineen avulla voi sitten pyöritellä autoa.

      Pohjan hitsaus käy helpoiten kun irrottelee sisustan osat pois ja suorittaa hitsauksen auton sisältä käsin. Näin ei tarvitse valutella nesteitä pois ja akkukin saa jäädä konetilaan kunhan muistaa ottaa johdot irti navoista.
      Toki voit tehdä sen koritelineen mutta ei se kunnolla tehtynä ole helppo homma :).

      Terveisin.
      L-200.

    • Anonyymi

      Helppo homma, eikä mitkään nesteet uudemmista autoista tule ulos. Kaadan hyvin helpolla "systeemillä " ikäänkuin nokkakärryllä. eli auto vedetään liinalla kiini paaluun, kankaiset purusäkit paalun ja auton väliin ja kun paalu kaadetaan, niin kas autokin kaatuu. Ei kannata mennä hitsaileen altapäin autoo , jos vähänkin arvostaa terveyttään.

    • Anonyymi

      Noiden muiden ohjeiden lisäksi kannattaa hankkia tai tehdä kunnollinen kaatohäkki joka suojaa autoa kyljellään ollessa. Youtubessa ollut ainakin joskus hyviä videoita moisesta härpäkkeestä..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1569
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      72
      1370
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      219
      1332
    4. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      231
      1291
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1100
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1059
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      1019
    8. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      973
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      89
      950
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      848
    Aihe