Kaveri ei usko että auton voi ja ehkä kannattaakin kaataa kyljelleen alustan hitsausta helpottamaan. itse on tarkoitus homma tehdä.
onko kellään kokemusta asiasta?
normaalit varotoimet vain eli akku pois ja katsoo kummalle kyljelle kääntää ettei öljyt tule mittatikun aukosta ulos, jne... kyseessä on vieläpä pikku-suzuki niin helppo homma?
Kertokaa mielipiteenne!
auto kyljelleen?
4
4391
Vastaukset 4
- Torsti
Voi ne öljyt ja Bensat joutua väärään paikkaan.
Milläs estät kolhut ja muut vahingot.
Vai eikö autolla ole väliä.
Mitä sitä romua sitten hitsaamaan?
Tai harjoitustyönä.. - L-200
No niin.
Kyllä vain se helpottaa kun auto on kyljellään hitsatessa. Asiassa vain on pari pikku muttaa.
Ensinnäkin, moottorista kaikki nesteet ulos, siis öljyt ja jäähdytysnesteet, kytkinnesteet, ja jarrunesteet. Tämä siksi että näin säästyy ikäviltä yllätyksiltä kun ne nesteet kumminkin valahtaa syliin jos niitä pois ei ota. Kyllä se akkukin kannattaa kantaa pois konetilasta.
Auton kevennys, elikkäs sisustasta romppeet pellolle. Penkit, turvavyöt, muoviosat ja matot pois. Näin ei tarvitse pelätä että sisällä olisi mitään mikä palaa pilalle rälläkän kipinäsuihkun tahi hitsauskipinöiden vuoksi. Jos ei nyt ihan kojetauluun saakka hitsailla niin se saapi jäädä paikalleen koska sen irroitus on isohko urakka.
No nyt kun sitten on talli täynnä autosta irrotetua romua ja tila kortilla niin tehdään korille teline johon auto saadan kiinni. Tämän telineen avulla voi sitten pyöritellä autoa.
Pohjan hitsaus käy helpoiten kun irrottelee sisustan osat pois ja suorittaa hitsauksen auton sisältä käsin. Näin ei tarvitse valutella nesteitä pois ja akkukin saa jäädä konetilaan kunhan muistaa ottaa johdot irti navoista.
Toki voit tehdä sen koritelineen mutta ei se kunnolla tehtynä ole helppo homma :).
Terveisin.
L-200. - Anonyymi
Helppo homma, eikä mitkään nesteet uudemmista autoista tule ulos. Kaadan hyvin helpolla "systeemillä " ikäänkuin nokkakärryllä. eli auto vedetään liinalla kiini paaluun, kankaiset purusäkit paalun ja auton väliin ja kun paalu kaadetaan, niin kas autokin kaatuu. Ei kannata mennä hitsaileen altapäin autoo , jos vähänkin arvostaa terveyttään.
- Anonyymi
Noiden muiden ohjeiden lisäksi kannattaa hankkia tai tehdä kunnollinen kaatohäkki joka suojaa autoa kyljellään ollessa. Youtubessa ollut ainakin joskus hyviä videoita moisesta härpäkkeestä..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1512568
- 561109
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r160937Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....52808- 83777
- 4719
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.170718Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e162664- 53647
- 59646
- 67646
- 6634
Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.182615Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?21578- 54568
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32538Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?120534Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran66519- 55508
- 34507