Kirjoitin aamulla palstalle aloituksen, jossa paljastin itsekin tuhnutelleeni aikoinani. Tämä kirjoitus lienee erehdyksessä poistettu, sillä siinähän puhuttiin asuntojen hinnoista, mikä on palstan aihe. Vastauksiakin tuli pitkälle toistakymmentä, mutta tämä ei ehkä tuhnusheriffille valjennut.
Mutta tosiaan, minä tuhnuttelin kuumia suhnuja vuonna 2002-2003 tai joitain sinnepäin ja odottelin rommausta ihan tosissani. Palstan tuulipuvut vinoilivat minulle ja tajusin nopeasti, etten ikinä saisi säästöön edes sitä määrää rahaa jonka asuntojen hinnat nousevat.
Ostin sitten oman asunnon kasarmilta. Eihän kerrostaloasunto mikään oikea koti ole, vaan väliaikaisratkaisu, mutta vähemmän rahaa menee muiden taskuun jos asuu "omassa" kopissa.
Sitten tapasin kauniin piukkapeppuvaimoni ja laitoimme perheenlisäykset tulemaan. Kahden suloisen lapsen lisäksi perheeseemme kuuluu rotukoira (Suomen pystykoira) ja pari citymaasturia. Nyt asumme omassa kodissa, omassa talossa, ja tuhnuttelu on pelkkä viheliäinen muisto vain. Nyt elämä tuntuu hyvältä, jos asian voin näin brutaalisti ilmaista.
Niin että palstan tuhnuille tiedoksi: katuojasta voi nousta yhteiskunnan kermaan jos vain rohkeutta riittää. Tuhnuuteen jämähtää helposti ja sitä kannattaa välttää, sillä se on myös periytyvää.
Muita varakkaita palstalla?
t. ok- capo di tutti capi
Olin sitä minäkin tuhnu aikanani
10
78
Vastaukset
- moi tuhkis
Taasko XO maistuu, aiotko kohta astua?
- OmaKotiParempiIhmine
Minunkin täytyy tunnustaa jotakin. Niin uskomattomalta, kuin se suurimmalle osalle kuulostaa, niin myös minä, OKPI, olen asunut "entisessä elämässä" vuokralla. Sitten rohkaistuin ja tein elämäni tärkeimmän päätöksen, kävelin pankkiin ja neuvottelin itselleni asuntolainan. Se oli valtava harppaus omistavaan luokkaa ja parempaan elämään. En ollutkaan enää vuokralla asuva luuseri. Itsetunto ja arvostus nousi heti.
Ihmisen asumismuoto suurin yksittäinen asia, joka määrittelee ihmisen. Kun naapurit ovat parempia ihmisiä, niin olet myös sitä itse. En ole päivääkään katunut päätöstäni. Ja onhan se hyvä päätös ollut. Yli satatuusaa on nettona tullut tähän "mökkiin" arvoa lisää. Se on sellainen summa, että köyhempää hirvittää!- ok-capo dtc
Parahin OKPI, ok-capo de tutti capi täällä taas!
Olen kyll aina sisimmässäni tiennyt, että sinäkin, Keravan rotareiden suursnautseri ja kolmen ristin viherkenraali, olet joskus tuhnutellut kuten kuka tahansa hamppari, spurgu tai naamalävistys.
Olet joutunut kokemaan kaiken sen kauheuden ja silti olet noussut sieltä ahdingosta ja kiirastulesta. Onneksi olkoon!
Oma tupa, oma lupa, se tapa talon säilyttää. Ja missä kasarmi, siellä ongelma.
Näillä mennään ja kurlataan xo-konjakkia jäillä ja kahvin kera!
T. ok- capo di tutti capi - OmaKotiParempiIhmine
ok-capo dtc kirjoitti:
Parahin OKPI, ok-capo de tutti capi täällä taas!
Olen kyll aina sisimmässäni tiennyt, että sinäkin, Keravan rotareiden suursnautseri ja kolmen ristin viherkenraali, olet joskus tuhnutellut kuten kuka tahansa hamppari, spurgu tai naamalävistys.
Olet joutunut kokemaan kaiken sen kauheuden ja silti olet noussut sieltä ahdingosta ja kiirastulesta. Onneksi olkoon!
Oma tupa, oma lupa, se tapa talon säilyttää. Ja missä kasarmi, siellä ongelma.
Näillä mennään ja kurlataan xo-konjakkia jäillä ja kahvin kera!
T. ok- capo di tutti capiMissä kasarmi, siellä ongelma!!! Tuo oli hiton hyvä! Pistetäänpäs korvan taakse...
Minäkin toden totta olen ollut tuhnu. Siirtymisestä omistavaan luokkaan saan kiittää paljon taikkuvaimoani. Sanotaanko nyt niin, että ei olisi taikkuvaimoa kainalossa, jos en omitustalossa asuisi. Kunnianhimoinen nainen ajaa miestä eteenpäin. Kaapin takana on nainen, niinhän Matti ja Teppokin lauloivat, nuo turkulaiset omistusasujat.
No, nyt XO ja katsoisiko tässä pikauusintana tuo Victor Secretin muotinäytös jonka tallensin tuohon huippu HD-digiboksiin? Oli muuten hottia naista... - ok-capo-dtc
OmaKotiParempiIhmine kirjoitti:
Missä kasarmi, siellä ongelma!!! Tuo oli hiton hyvä! Pistetäänpäs korvan taakse...
Minäkin toden totta olen ollut tuhnu. Siirtymisestä omistavaan luokkaan saan kiittää paljon taikkuvaimoani. Sanotaanko nyt niin, että ei olisi taikkuvaimoa kainalossa, jos en omitustalossa asuisi. Kunnianhimoinen nainen ajaa miestä eteenpäin. Kaapin takana on nainen, niinhän Matti ja Teppokin lauloivat, nuo turkulaiset omistusasujat.
No, nyt XO ja katsoisiko tässä pikauusintana tuo Victor Secretin muotinäytös jonka tallensin tuohon huippu HD-digiboksiin? Oli muuten hottia naista...Upea tunnustus, mahtava teko! Tuohon pystyy vain ani harva! Sinäkin olet ollut tuhnu! Vertaistukea palstalta saamalla tunnustaminen on helpompaa ja vanhat synnit voidaan antaa anteeksi.
Mutta nyt xo, astuminen, lampaantalja ja grillaus. Kyllä kelpaa!
T. ok-capo di tutti capi
- Luki.
Oletko ollut katuojassa todella?
Ja nyt olet kermassa.
Uskomaton tarina havumetsien maasta.- Luki.
sen verran minäkin viihdyn kotona että nytkin olen mukavassa asennossa kannettava mukasti ,tuli hankittua 90cm leveät 2kpl sähkösänkyä,joten voi mukavassa asennossa kirjoittaa yötä pävää.
Tv,taulu muutan metrin päässä seinällä ja mtv 3 uutiset sopivasti päälänsä,toinen tv,toisessa huoneessa päällä.ja toinen kannettava sielä päällä.
On tämä liian helppoa.kävelee huoneesta toiseen ja taas laittaa viestiä ei tartte edes kantaa kannettavaa.
Kyllä on helppoo.
- ¦¦keksitty stoori ¦¦
Kertomuksestasi jäi yksi pikkupikkuseikka puuttumaan. Nimittäin miten rahoitit kämppäsi hankinnan? Ei sitä ok-taloa kuule lapsilisillä kuitenkaan pysty ostelemaan. Kiipesitkö reittä pitkin yläluokkaan`?
- No höpsis
Lainalla, sinä höpsöliini. Lainalla.
- ¦¦¦
No höpsis kirjoitti:
Lainalla, sinä höpsöliini. Lainalla.
Paljonkos sitä velkaa on vielä jäljellä? 240 tuhatta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341998Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291037- 69877
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261763Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65751- 13725
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132686- 83685
- 26669
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.210668