WLAN ei skulaa

Wintoosa sux

Eli onkelma on seuraavanlainen:

Siirsin vanhan pöytäkoneen uuden tieltä olkkariin, noin 8 metrin päähän tukiasemasta. Vanhassa koneessa on sisäänrakennettu wlan, joka on kuitenkin täys susi. Ei löydä kuin vahingossa langattoman verkon ja silloinkin se toimii todella h-i-t-a-a-s-t-i.

Päätin sitten ostaa Netwjork nimisen wlan-tikun verkkokaupasta. Sitä ei vaan saa kirveelläkään toimimaan vanhan koneen Vistassa. Asennuslevykeessä on vain wizard-ohjelma, ei mitään yksittäistä ajuria. Netwjorkin valmistajan sivua ei ole ilmeisesti olemassakaan.

Olen ottanut koneen sisäisen wlanin laitteiston hallinnasta kokonaan pois, mutta tikun asentaminen laittaa sen aina päälle uudestaan. BIOSista olen laittanut LANin pois päältä, mutta se ei vaikuta wlaniin, sillä vain verkkokortti katoaa. Olen moneen kertaan asentanut softan pelkällä ajurilla ja softalla, mutta mikään ei auta. Se saa#¤%n sisäinen WLAn menee vaan kokoajan päälle ja laitehallinnassa tikku vaatii ajuria jota ei mistään saa, kun ei tiedä valmistajaa ja cd ei sisällä siis kuin vain wizardin.

Ilmeisesti tähän 4 vuotta vanhaan HP Pavillioniin ei saa toimivaa wlan-tikkua millään toimimaan sen sisäisen wlanin takia. Eivät varmaan huoli tikkua takaisin verkkokauppaankaan kun olen sen pakkauksen avannut. V%¤"u!

6

313

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hmmmmm :(

      Jos kivee välissä paljon, voi olla singnaali kysymys

      Kyllä verkkokauppa huolii yleensä nätisti tavaraa takasi, vähän kuin gigantikin..

      Osta mokkula jossa on oikea antennipiiska.

      Tätä ennen voi lada koneellesi http://www.metageek.net/products/inssider/
      ohjelman jolla katsoa singnaalitaso ja sen tasaisuus..
      huom -70 on sellainen toimivuusraja....
      -40 olis ihan hyvä.

      • wlan-tikku from hell

        Eipä ole muuta kuin ilmaa välissä. On tossa 10 metrinen piuhakin, mutta ei viittis laittaa menemään pitkin lattiaa. On tollanen petokin lemmikinä joka tykkää joskus nakerrella johtoja.

        Eikä se yhteys nyt niin tärkee ole siinä varakoneessa. Joskus olis vaan kiva olla useampi ihminen himassa netissä samaan aikaan.

        Kyllä mä luulen, että kyseessä on vaan laiteristiriita joka ei nyt vaan ratkea. Pitäs tietää aika spesiaalijuttuja, jotta sais sen tikun toimimaan. Kaksi usbi-wlania ei vaan sovi samaan koneeseen yhtäaikaa. Se sisänen kun on myös usb vaikka siellä sisällä onkin.

        Pitää maanantaina yrittää käydä palauttamassa tää tikku sinne verkkokauppaan. Taidan vaihtaa sen muistitikkuun, jos se niille vaan sopii.


    • takkari

      Kokeile wlan-tikkuasi siinä uudessa koneessa. Testimielessä...

      Mikset ostanut läppäriä toiseksi koneeksi? Oisit jättäny tornikoneen piuhan päähän ja läppäri on helpompi "piilottaa" olohuoneessa.

      • wlantikku from hell

        No, ei se mitään hyödytä toimiiko se uudessa koneessa. Voihan sitä kokeilla. Siinä on vaan se juttu, että se tikun asennus tilttas koneen niin pahasti, että piti sammuttaa koneen virta, enkä viitis tehä sitä samaa tälle uudelle koneelle.

        Ostin uuden pöytäkoneen siksi koska tällä tulee pelattuakin. Enkä diggaa läppäreistä muutenkaan. Ja tuo olkkarin telkkarikin on ihan yes näyttönä.

        Pitää nyt vielä tänään yrittää saada tuota tikkua toimimaan ja huomenna palautan sen verkkokauppaan ja sanon, että ajuri ei vaan toimi tuossa vanhassa koneessa. Antavat mulle toimivan ajurin, jonka voin sitten asentaa laitehallinnan kautta tai sitten antavat rahat takaisin. Sitä ajuriahan ei pysty asentamaan manuaalisesti vaan pelkästään sen cd:n wizardin kautta, joka on mun mielestä ihan persiistä. Eikös ajurin ole yleensä niitä inf. tiedostoja ja sellaista ei wintoosalle löydy siltä mukana tulleelta cd:ltä. Ja kun valmistaja ilmoitetaan tuntemattomaksi, niin aika vaikeeta ettiä sitä ajuria netistäkään.


      • wlantikku from hell

        Kokeilin pojan läppärissä ja hyvin toimi. Tein ihan niinkuin pöytäkoneessa, eli poistin sisäisen wlanin laitehallinassa päältä ja asensin tikun. Kaikki meni niin kuin pitääkin. Kun teen saman pöytäkoneella niin kone tilttaa juuri ennen uudelleen käynnisymistä ja se on sitten siinä.

        Ilmeisesti kyseessä on kahden usbi wlan- laitteen ristiriita kuten arvelinkin. No, täytyy vielä etsiä se wlanlaite sieltä koneen uumenista ja vetää siitä vaikka piuha irti. Se on vissiin pultattu ruuveilla koneen kylkeen. En kyllä muista sitä siellä nähneeni, taitaa olla vaan vähän piilossa. Läysin laitteen tiedot joissa näkyy se sisäinen wlan. Tuossa:

        http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?docname=c01221037&lc=en&cc=fi&destPage=document&dlc=fi&product=3634723#N616


    • wlan tikku from hell

      Raportoin taas sen verran, että laitteen oma wlan meni päälle kun puolivahingossa käänsin sen kohti tukiasemaa. Avasin koneen, mutta en löytänyt sitä wlan ohjainta sieltä sisältä. Hyvittavaksi asian tekee vielä sekin, että en saanut sitä wlania käyntiin uudelleen vaikka kone oli kohti tukiasemaa. On se sitten hienoa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      998
    2. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      742
    3. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      40
      706
    4. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      145
      692
    5. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      72
      656
    6. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      37
      645
    7. SAHIMÄKI LOPETA

      Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve
      Ähtäri
      46
      633
    8. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      43
      570
    9. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      112
      535
    10. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      186
      518
    11. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      70
      512
    12. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      510
    13. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      471
    14. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      62
      406
    15. Jos olet aidosti jostakin

      kiinnostunut, niin yrität myös lähestyä irl. 😁
      Ikävä
      52
      383
    16. Sara Sieppi ja hissi tänään

      Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      383
    17. Tiedätkö kun on

      Ikävä sinua melko usein.
      Ikävä
      17
      382
    18. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      42
      378
    19. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      98
      373
    20. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      22
      358
    Aihe