Olen amatööri kameroiden kanssa vielä, siksi kyselen tyhmiä. Kamerana minulla on Canon EOS 1100D.
Ongelma:
Minulla on kokonaan vakoinen koira ja kun aurinkoisella säällä olen yrittänyt saada siitä kuvia niin kuvista tulee ihan kaameita. Turkki on erittäin puhkipalanut ja esim. vaaleankeltaiset kukat ympärillä meni mössöisen tummankeltaisiksi.
Pilvisellä säällä kuvista tulee omasta mielestä hienoja mutta jos paistaa aurinko niin voi kuvissa nähdä vain valkoisen hahmon :(
Jotain tietoa teillä pro kuvaajilla mikä asetus mulla voi olla väärin? Ei kettuilua kiitos, jos sitä esiintyy niin jätän huomiotta. Kukaan ei ole seppä syntyessään.
Joku asetus/asetukset pielessä
Apua?
2
118
Vastaukset
- nhghh
Näinhän se on erityisesti digikameroilla. Et ole mitenkään poikkeus. Mittaa valo koiran kyljestä piste/osa-alamittauksella, tai kokeile manuaalista alivalotusta.
Myös RAW-asetus auttaa, mutta joudut sitten kuvan itse säätämään. - tietäjä92
Tuo on aina vähän ongelma kun on tummaa ja valkoista lähekkäin. Kamera ei oikein kykene suoriutumaan kuten ihmissilmä. Kokeile nostaa herkkyyttä (ISO-arvoa) ja pienentää himmennintä (f-luku suuremmaksi) sekä ehkä valota alakanttiin (kameran omien mieltymysten osalta alakanttiin).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1812326- 1831944
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1711784Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1141603Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise311545- 1131345
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1711155Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771093Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1601078Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,591035