Kankaanpää, joka omassa imago-ohjelmassaan väittää profiloituvansa kulttuurikaupunkina, on jo pitkään pihdannut kulttuurin määrärahoista. No ei se mitään, nyt kaupunki on päättänyt säästää omasta kulttuuriperinnöstäänkin. Kaupunginmuseon sulkemisesta on tullut säästöjen ykköskohde.
Niille, jotka sanovat , että museon voi surutta sulkea, voin esittää kysymyksen; tiedättekö miksi Kankaanpään kaupunginmuseo on olemassa?
Museo ei ole todellakaan olemassa ainoastaan kävijöitä varten, se on myös yhteisön muisti, tietopankki ja paikka, joka sekä kerää että tuottaa tietoa omasta vastuualueestaan.
Viime vuosien aikana museo on työllään löytänyt Kankaanpään historiasta joitakin tekijöitä, jotka ovat tehneet kunnasta todella elinvoimaisen paikan, minkä viime vuosien johtajat jo ovat ehtineet tuhota.
Osaako nyt kaupunginmuseota sulkevien tahojen edustajista kertoa meille, keitä olivat menneen Kankaanpään vahvat johtajat, mitkä olivat Kankaanpään nostaneet alat ja keitä itsellisiä toimijoita tässä toiminnassa oli mukana.
Jos näihin kysymyksiin osaa vastata, niin jatkokysymyksiä riittää liuta perässä. Jos näihin kysymyksiin ei vastausta haluta, voi koko kaupunki painua syvälle turvaan auringonpaisteelta. JOS oma kulttuuriperintö ei kiinnosta, ei kannata puolustaa enää itsenäisyyttäkään, ei kaupungin, ei maan.
Kaupunginmuseota tulisi Kankaanpäässäkin kehittää jo tehtyjen suunnitelmien pohjalta, niihin on jo kulutettu kosolti ulkopuolista hankerahaa.
Kankaanpää on omaleimainen kunta, jolla on oikeasti historiassaan merkittäviä tekijöitä ja piirteitä. Jos Kankaanpään historia on teille yhdentekevää, miksi sitten haluaisitte olla kankaanpääläisiä?
Kulttuurikaupunki Kankaanpää
KankaanpäänJorma
0
74
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341987Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291021- 69872
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261757Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65749- 12721
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132685- 83680
- 26666
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.208663