Hei,
Olen jo pitkään ollut hankkimassa macroa D90 runkooni. Ongelmana on päätös ja valinnanvaikeus, joten päätin tiedustella tarkemmin tietäviltä :)
Kuvaan lähinnä kasveja ja muuta paikallaan pysyvää, mutta hyönteiset ym kinnostaa jossain määrin. Minkälainen macro olisi järkevä?
Hinta haitarissa on liikkuma varaa ja tarkoituksena olisi ostaa putki joka kestää kanssani kauan. Kaikki järkevät vastaukset ovat enemmän kuin tervetulleita, kiitosta jo etukäteen!
Macro-objektiivi!?
7
326
Vastaukset
- jesse joomies
"Kuvaan lähinnä kasveja ja muuta paikallaan pysyvää, mutta hyönteiset ym kinnostaa jossain määrin. Minkälainen macro olisi järkevä?
Hinta haitarissa on liikkuma varaa ja tarkoituksena olisi ostaa putki joka kestää kanssani kauan. Kaikki järkevät vastaukset ovat enemmän kuin tervetulleita, kiitosta jo etukäteen! "
Koska hintahaitarissa on liikkumavaraa, niin
tarvitset kaksi objektiivia, yhden kasveille ja toisen hyttysille.
Kasveille vähän lyhyempi, esim 50-70mm
ja öttiäisille pidempi, 150-200mm
Lyhyet makrot yms eivät kovin kalliita ole, joten nou panik - Tämä toimii:
Nikkor 105mm f/2.8G AF-S VR Micro.
Pirun hyvä makro, ja myöskin aivan loistava lyhyt tele-objektiivi. Todella monikäyttöinen lasi. Piirto pro-tasoa.
VR-ominaisuudellahan ei ole makro-kuvauksessa juuri käyttöä, mutta muussa kuvauksessa kyllä.
Näitä liikkuu joskus käytettyinäkin, hinta alkaa yleensä kuutosella. Uudet Saksanmaalla 800€ pinnassa.
Lisäksi Kenkon tekemä loittorengas-satsi, jos pitää päästä todella lähelle.- Nikon D90
En voi muuta kuin yhtyä "Tämä toimii" viestiin. Sillä voi kuvata myös esim. perhosia koska ei niitä ehkä ole aina syytä kuvata 1:1 koossa vaan pienempikin suhde riittää jolloin etäisyyttä tulee enemmän. Olen itse käyttänyt juuti tuota yhdistelmää aikoinaan D90 ja Nikkor 105mm F2.8 VR.
Makrokuvauksessa on monesti terävyysalue niin pieni jottei tosiaan VR ominaisuutta kannata edes pitää päällä vaan on "ammuttava" vapaalta kädeltä tai jalustalta jossa viimemainittu antaa paremman tuloksen suuremmalla varmuudella. VR kun toimii ainoastaan sivuttaisliikkeelle ei putken pituussuuntaisella josta ongelma saattaa putkahtaa esiin.
Lyhyissä makroissa joita voi käyttää esim. kukkien ja sammaleiden kuvaukseen saattaa tulla ja osin tuleekin ongelmaksi oma varjo kun mennään liian lähelle, siksi hieman pidempi makro on plussaa.
- gjhjhjx
"Lyhyissä makroissa joita voi käyttää esim. kukkien ja sammaleiden kuvaukseen saattaa tulla ja osin tuleekin ongelmaksi oma varjo kun mennään liian lähelle, siksi hieman pidempi makro on plussaa."
Varjoa ei tule, jos aurinko ei paista ja aurinkoisella säällä tulee huonoja kuvia.
Pitää myös opetella käyttämään heijastimia ja varjostimia.
Lyhyellä päästään helpommin suurempiin suurennuksiinkin, eikä ruohonkorret tuppaa väliin, kun ne ei sinne mahdu.. - 60+
Tamron AF 90mm f/2.8 SP Di macro on aivan ylivoimainen hintaluokassaan.
http://www.objektiivi.info/objektiivi_info/Tamron/sp af90mm f2 8 di 1 1 macro/277 - Johnnymale
Ääni täältäkin Tamronin uusimmalle 90 milliselle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341947Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28891- 69855
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259732Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64717- 10696
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132673- 26649
- 77648
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.201640