Ampuja aiheutti paniikin ostoskeskuksessa Torontossa

Teorianerous

Helsingin Sanomien verkkolehti kertoo 3.6.2012

”Torontossa Kanadassa yksi ihminen on kuollut ja seitsemän haavoittunut ammuskelussa ostoskeskuksessa. Ampujan etsintöjä on jatkettu läpi yön.

Poliisi arvelee, että ampuja tunsi surmaamansa 25-vuotiaan miehen. Yksi loukkaantuneista on 13-vuotias poika.

Ammuskelu tapahtui lauantaina iltakuudelta kaupungin keskustassa turistienkin suosimassa Eaton Centre -kauppakeskuksessa. Väkijoukossa puhkesi paniikki, ja ihmiset pakkautuivat uloskäyntien luokse.

Kanadassa on tiukemmat aselait ja vähemmän ampuma-aserikoksia kuin Yhdysvalloissa. Ammuskelut julkisilla paikoilla myös ovat Kanadassa melko harvinaisia.”

Näin Kanadassakin, vaikka aselait ovat aivan muuta kuin eteläisessä naapurissa. Olisikohan asepappi Jussi Halla-ahon tasapainoepistola toiminut tässä tapauksessa? Siis, jos muilla ihmisillä olisi ollut aseet mukana, ei kyseinen pyssymies olisi pystynyt tekemään järjetöntä tekoaan? Mitä mieltä olet?

3

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jkjas12

      Jos paikallinen lainsäädäntö olisi mahdollistanut aseellisen itsepuolustuksen ja suojeluaseen kantamisen, niin ei olisi tullut paniikkia, eikä ampujan toiminta olisi jatkunut.

      Huomatkaa, eteläinen naapurimme Viro, jossa aseen hyväksytty hankkimisperuste on itsepuolustus, siellä ei satu ammuskeluja. Sama Israelissa, Texasin osavaltiossa Usa:ssa ja monessa muussa maassa, jossa ihmisellä on oikeus puolustautua.

      Miksi Suomessa ei saa puolustaa itseään?

    • räyhtö

      Mitähän kiinassa on tapahtunut jossa 1200 miljoonaa ihmistä, koska kukkahattu-paskahattu-tädit alkaa kytätä kiinan tapahtumia jos löytyisi jotain asevastaista uutisoitavaa. Raiskaukset, puukotukset, pahoinpitelyt, kidutukset, rattijuoppojen tekemät tapot on kukkahattu- paskahattu tätien mielestä hyväksyttäviä,pelkkä lasten nallipyssy on kukkahattu-paskahattu tätien mielestä kamala.

    • Uno Hiironen

      Ajattelepa nero-räyhtö, jos joku heittelisi banaaneilla väkeä ostarilla? Yksi kuolisi ja seitsemän haavoittuisi sekä paniikki olisi hirmuinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      4
      1644
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      116
      1623
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      243
      1149
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1078
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      128
      919
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      856
    7. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      835
    8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      827
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      48
      823
    10. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      163
      819
    Aihe