Ampuja aiheutti paniikin ostoskeskuksessa Torontossa

Teorianerous

Helsingin Sanomien verkkolehti kertoo 3.6.2012

”Torontossa Kanadassa yksi ihminen on kuollut ja seitsemän haavoittunut ammuskelussa ostoskeskuksessa. Ampujan etsintöjä on jatkettu läpi yön.

Poliisi arvelee, että ampuja tunsi surmaamansa 25-vuotiaan miehen. Yksi loukkaantuneista on 13-vuotias poika.

Ammuskelu tapahtui lauantaina iltakuudelta kaupungin keskustassa turistienkin suosimassa Eaton Centre -kauppakeskuksessa. Väkijoukossa puhkesi paniikki, ja ihmiset pakkautuivat uloskäyntien luokse.

Kanadassa on tiukemmat aselait ja vähemmän ampuma-aserikoksia kuin Yhdysvalloissa. Ammuskelut julkisilla paikoilla myös ovat Kanadassa melko harvinaisia.”

Näin Kanadassakin, vaikka aselait ovat aivan muuta kuin eteläisessä naapurissa. Olisikohan asepappi Jussi Halla-ahon tasapainoepistola toiminut tässä tapauksessa? Siis, jos muilla ihmisillä olisi ollut aseet mukana, ei kyseinen pyssymies olisi pystynyt tekemään järjetöntä tekoaan? Mitä mieltä olet?

3

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jkjas12

      Jos paikallinen lainsäädäntö olisi mahdollistanut aseellisen itsepuolustuksen ja suojeluaseen kantamisen, niin ei olisi tullut paniikkia, eikä ampujan toiminta olisi jatkunut.

      Huomatkaa, eteläinen naapurimme Viro, jossa aseen hyväksytty hankkimisperuste on itsepuolustus, siellä ei satu ammuskeluja. Sama Israelissa, Texasin osavaltiossa Usa:ssa ja monessa muussa maassa, jossa ihmisellä on oikeus puolustautua.

      Miksi Suomessa ei saa puolustaa itseään?

    • räyhtö

      Mitähän kiinassa on tapahtunut jossa 1200 miljoonaa ihmistä, koska kukkahattu-paskahattu-tädit alkaa kytätä kiinan tapahtumia jos löytyisi jotain asevastaista uutisoitavaa. Raiskaukset, puukotukset, pahoinpitelyt, kidutukset, rattijuoppojen tekemät tapot on kukkahattu- paskahattu tätien mielestä hyväksyttäviä,pelkkä lasten nallipyssy on kukkahattu-paskahattu tätien mielestä kamala.

    • Uno Hiironen

      Ajattelepa nero-räyhtö, jos joku heittelisi banaaneilla väkeä ostarilla? Yksi kuolisi ja seitsemän haavoittuisi sekä paniikki olisi hirmuinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      234
      14271
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      56
      6426
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      72
      5419
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      297
      3977
    5. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      143
      3712
    6. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      127
      3689
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      91
      2217
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      17
      1557
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      162
      1400
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      344
      1345
    Aihe