Helsingin Sanomien verkkolehti kertoo 3.6.2012
”Torontossa Kanadassa yksi ihminen on kuollut ja seitsemän haavoittunut ammuskelussa ostoskeskuksessa. Ampujan etsintöjä on jatkettu läpi yön.
Poliisi arvelee, että ampuja tunsi surmaamansa 25-vuotiaan miehen. Yksi loukkaantuneista on 13-vuotias poika.
Ammuskelu tapahtui lauantaina iltakuudelta kaupungin keskustassa turistienkin suosimassa Eaton Centre -kauppakeskuksessa. Väkijoukossa puhkesi paniikki, ja ihmiset pakkautuivat uloskäyntien luokse.
Kanadassa on tiukemmat aselait ja vähemmän ampuma-aserikoksia kuin Yhdysvalloissa. Ammuskelut julkisilla paikoilla myös ovat Kanadassa melko harvinaisia.”
Näin Kanadassakin, vaikka aselait ovat aivan muuta kuin eteläisessä naapurissa. Olisikohan asepappi Jussi Halla-ahon tasapainoepistola toiminut tässä tapauksessa? Siis, jos muilla ihmisillä olisi ollut aseet mukana, ei kyseinen pyssymies olisi pystynyt tekemään järjetöntä tekoaan? Mitä mieltä olet?
Ampuja aiheutti paniikin ostoskeskuksessa Torontossa
3
128
Vastaukset
- Jkjas12
Jos paikallinen lainsäädäntö olisi mahdollistanut aseellisen itsepuolustuksen ja suojeluaseen kantamisen, niin ei olisi tullut paniikkia, eikä ampujan toiminta olisi jatkunut.
Huomatkaa, eteläinen naapurimme Viro, jossa aseen hyväksytty hankkimisperuste on itsepuolustus, siellä ei satu ammuskeluja. Sama Israelissa, Texasin osavaltiossa Usa:ssa ja monessa muussa maassa, jossa ihmisellä on oikeus puolustautua.
Miksi Suomessa ei saa puolustaa itseään? - räyhtö
Mitähän kiinassa on tapahtunut jossa 1200 miljoonaa ihmistä, koska kukkahattu-paskahattu-tädit alkaa kytätä kiinan tapahtumia jos löytyisi jotain asevastaista uutisoitavaa. Raiskaukset, puukotukset, pahoinpitelyt, kidutukset, rattijuoppojen tekemät tapot on kukkahattu- paskahattu tätien mielestä hyväksyttäviä,pelkkä lasten nallipyssy on kukkahattu-paskahattu tätien mielestä kamala.
- Uno Hiironen
Ajattelepa nero-räyhtö, jos joku heittelisi banaaneilla väkeä ostarilla? Yksi kuolisi ja seitsemän haavoittuisi sekä paniikki olisi hirmuinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 263428
- 771670
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa811181Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää1551128- 45961
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.52947Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe179906- 61902
- 42856
Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis139795