Voisiko joku antaa ihan kunollisen teknisen vastauksen, miksi monessa nykyautossa on neljä pakoputken ulostuloa ?
Varsinkin bmw- merkkisissä niitä näkee, myöskin finninaamojen jälki "asennuksina" .
Millaiset virtaukset niissä on kun mielestäni pikku alle 7,5 kasikonekkin selviää yhdellä aika pienelläkin putkella.
Onko kyse siitä että halutaan vaan laittaa rahaa kotteroon turhaan ja ei tunneta pakovirtauksien vaikutuksia moottoritehoihin ?
Varsinkin bmw- merkkisissä niitä näkee, myöskin finninaamojen jälki "asennuksina" .
Millaiset virtaukset niissä on kun mielestäni pikku alle 7,5 kasikonekkin selviää yhdellä aika pienelläkin putkella.
Onko kyse siitä että halutaan vaan laittaa rahaa kotteroon turhaan ja ei tunneta pakovirtauksien vaikutuksia moottoritehoihin ?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Sillä yritetään saada auto näyttämään nopeammalta. Teinit laittelevat tuollaisia putkia juuri johonkin 316 ja 520 malleihin.
mutta eihän se 7,5 lotkojenkki tuota edes sen vertaa tehoa kuin 2,5l europata ;)
Käyhän katsoon kiihdytysautoja ja puhu sitten tehoista.
Neljä pakoputkea jossain kutos tai pikku kasikoneessa, salli mun nauraa niille leluille.
mitä mä oon kisoissa käynyt niin niillä vehkeillä ei ole mitään yhtäläistä katuautojen kanssa ja suurimmassa osassa oli 8 putkea ;)
Mulla on 325 ja se kulkee kovempaa kun on 6 pakoputkee ja nopat.
On mulla koffin lippiskin ja aluvanteet leveillä kumeilla.
Rahamiehet ajaa bimerillä, köyhät !
Ensi viikolla pääsen kesätöihin puistoon.
Mulla on suprassa 6 pakoputkee ja se on tosi nopee ja murisee kivasti
Neljästä en tiedä, mutta kaksi putkea tarvitaan, koska kottikärryssäkin on kaksi aisaa.
Täällä on oikein kansakunnan kynttilät vastaamassa. Bemareissa neljä pakoputken ulostulo on yleensä m3 tai m5 malleissa. Näissä autoissa virtausta tarvitaan. Vaikka ei tarvittaisikaan niin pitäähän autot myös takaapäin tunnistaa.
Kansanautoihin laitetaan kaksi putkea.
Skeidan joku wrs (?) vihreälaattainen tarjoaa melkein kaksisataa pollea, saman verran löytyy beemereistä vaikka on vain yksi putki.
Parasta tietysti nää audit tuplaputkineen, kaksi sadevesirännin kokoista ja tehoja melkein samat kuin em. skeidassa.
http://www.autobild.fi/artikkeli/11660/bmw-m1-coupe-on-kerailykapine-parhaasta-paasta/