Haluaisin vinkkejä ahvenen kalastukseen tumma vetisestä lammesta. Pohja on muta pohja ja lammessa on paljon kasvillisuutta, ainoat kalalajit ovat hauki ja ahven. Eli minkä värisiä uistimia yms.
Kiitos jo etukäteen :)
Ahventa tumma vetisestä lammesta
11
3140
Vastaukset
- versio2
Itse käytän eri värisiä jigejä ja lippoja ahvenelle. Tietenkin jos on paljon kasvillisuutta pohjassa, niin voi olla jigillä vähän hankalaa. Kokeilla kuitenkin kannattaa, kun aika halpoja jigit ovat.
- kalastaja98
kiitos. olisiko vielä ehdotuksia väristä?
- versio2
Tumma vetisissä olen käyttänyt kuparinväristä, jossa on helmiäistä, tummia ja välillä vähän kirkkaampia. Ahven ei ole kuntenkaan niin ranttu. Kokeilemalla selviää.
- tn
Pohjaongen kun virittelet virvelin päähän ja mato koukkuun niin johan alkaa ahvenia nousta.Tällaisella virityksellä olen itse kalastellut kuvailemallasi lammella.
- arskala
Itse suosin tummassa vedessä tummia uistimia eli mustaa ja kuparia. Toki muitakin väreja kannattaa kokeilla. Lipat toimivat hyvin esim. Mepps, Droppen yms. Yksi hyvä varsinki hauelle on ruohikko-Minnow spoon. Ottaapa siihen ahvenkjn...
- silakanjigaan
DropShot sähkönsininen kalajigi 2,5"... myös koko valkoinen toimtii
- ahvenjurri
Heittoperho youtube 5 g, väri puna-musta.
- Jarmoskdkkdkd
Eräällä metsälammella ei ole toiminut MIKÄÄN paitsi mikado fish fry mikrojigipäällä. Siitä rannasta uittelee lumpeikon välistä, muilla ei saa kyseiseltä lammelta ahventa. En tiedä miksi....
- naimma-aslakki
Tummavetisen lammen kalastukseen tarvihet haavin ja pari tappia tynämiittiä. Nakkaat vain nallilla ja aikatulilangalla varustetun tynämiitin lampeen, aikatulilangan sytyttämisen jälkheen, niin saat posauksen jälhkeen koukkia haavilla pintaan nousseen kalasaaliin.
Ihmettelen tummalla lipalla jopa mustalla kalastajia tummissa vesissä, tuolloin kala ei käy vieheeseen kuin liikkeen perässä. Itse olen kalastanut niin tummavetisessä lammessa, että vain hopeakylkinen lippa tai vaappu kelpasi. Ilmeisesti eivät nähneet muita värejä tarkkaan iskuun. Myös fosforiväriä kannattaa tällöin kokeilla, ahvenen on todettu näkevän ainakin punaista ja vihreää, hauen näkö taas vastaa mustavalkotvtä.
- Anonyymi
Tumma toimii tummassa vedessä koska se erottuu taivastavasten parhaiten. Kala katsoo sitä alhaaltapäin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006394
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303833törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283200Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701726- 331398
- 271340
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46969Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11956Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11890- 42869