Ubuntu 12.04 päihitti Windows 8:n...

Jalo Vartija

...ja vieläpä selvällä marginaalilla. Canonicalin ja Microsoftin uusimpien käyttöjärjestelmien välinen vertailu osoittaa uusimman Ubuntun olevan selvästi paremman kuin W8:n.

http://www.zdnet.com/blog/open-source/ubuntu-1204-vs-windows-8-five-points-of-comparison/10900?tag=content;siu-container

"That will end up being a real problem for Windows. Back in the day, their iron-grip on the desktop meant they could have flops and still not lose much. Today, though, we’re moving away from the desktop to a world where we do much of our work on the cloud and for that we can use tablets and smartphones as well. And, on tablets and smartphones, Microsoft has yet to show that Windows can play a role. Thanks to Android, we already know Linux is a major player on those, and Ubuntu is already making a desktop/Android smartphone partnership play.

All-in-all, Ubuntu is going to be far more successful for its changes than Microsoft will be with its operating system transformations. "

10

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jalo Vartija

      "Metro, on the other hand… well you know I don’t like it, but I think it’s telling that a Bing search-not Google, Bing-showed 3.32-million results for “Windows 8 Metro sucks.” "

    • maapallo on litteä..

      Lehmät ne vain lentää tälläkin aloittajalla....

      • kfwjh

        Helppohan lehmä on saada lentämään- Tönämiitillä.


    • Drupal

      Niinhän siinä kävi että Microsoft jatkaa entiselle linjalla: joka toinen toimiva ja toinen täysi floppi. Nyt oli seiskan jälkeen vuorossa jälleen täysi floppi. Saas nähdä on se pahempi kuin Vista. Sillä vaikka Vista vei käyttäjien hermot se oli sentään visuaalisesti nätti. Win8 on sekä ruma että ongelmallinen.

    • Stieglitz

      Windows 8 on Microsoftin epätoivoinen yritys kääntää tablet-markkinat itselle. Mutta siinä on käynyt vain niin, että Apple ja nyt myös Google ovat vallanneet jo riittävästi jalansijaa niin että ihmiset eivät enää koe tablettia sen paremmin kuin älypuhelintakaan "Windows Must"-työympäristöksi.

      Windows tulee jäämään hallitsevaan asemaan vain vanhoissa työpöydissä. Ja niissäkin kilpailijat pikkuhiljaa saavat yhä enemmän jalansijaa.

    • windows kuolee

      Ihmiset eivät ylipäätään koe enää Windowsia mitenkään tarpeelliseksi. Macia näkee yhä enemmän ja enemmän, samoin kuin Linuxia.
      Windows on tarpeeton taakka ihmisille. Useimmat ovat oikeasti kyllästyneet jatkuvaan virusten kanssa kamppailuun ja etsivät vaihtoehtoa Windowsille.

      Älypuhelimissa ja tableteissa Googlen Android ja Apple OS johtavat ihan täysin. Windows on parin prosentin tasolla ja putoaa.

      • ei ihan tarviis

        Ei minun mielestä tarvitsis kokonaan kuolla (Microsoftin), mutta Windowsin voisivat heivata jo romukoppaan. Suorilta tehdä vaan ihan puhtaalta pöydältä uusi käyttis ja nimeksi vaikka The Doors.

        Ja luulisi osaamista löytyvän, että vanhoille softille joku oma wine-systeemi millä pyörittää vanhoja ohjelmia.


    • 457j74766567

      " Sillä vaikka Vista vei käyttäjien hermot se oli sentään visuaalisesti nätti."

      Ubuntuhan on ollut kautta-aikain ruma. Ei sillä ole väliä. Toimivuus on kasissa pellinalla parempi kuin seiskassa jos pysytellään perinteisellä työpöydällä. Kasi käynnistyykin nopeammin kuin Ubuntu.

    • Mitä yhteistä?

      1. Ubuntu toimii helposti ja nopeasti
      2. Ubuntu on parempi kuin Windows
      3. Maapallo on litteä
      4. Lehmät lentää
      5. Suomen pääkaupunki on Kabul

      • wiikwiik

        Keksitkö huoran penikka tuon logiikan omasta ontosta päänupistasi?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1967
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      959
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      866
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      260
      740
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      726
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      709
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      680
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      79
      665
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      659
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      205
      652
    Aihe