Kaikki 'luontoihmiset' paheksuvat Etelä-Eurooppalaista perinnettä pyydystää verkoilla pikkulintuja ravinnokseen.
Meillä Suomessa haahkojen metsästys on laillista ja luvanvaraista, vieläpä niiden pesintäaikana. Ei se ole vähävaraisten harrastus.
Tänään radiouutiset ovat kertoneet, että linnustajia on joutunut pulaan kovan merenkäynnin takia.
Pyytävätköhän vielä korvauksia aaltojen kiville paiskomista veneistään? Näitä on meripelastuslaitoksen toimesta pelastettu myös helikoptereilla.
Haahkojen metsästys - luvallista!
11
231
Vastaukset
- *Kukkahame*
Muistelisin että haahkan höyhenet ja untuvat olivat hyvin arvokkaita tyynyn täytteitä, ne käsiteltiin saunan tyhjässä vesipadassa, tuli tietty padan alla.
Sitähämmenneltiin että ne loiset jotka haahkassa voi olla saadaan pois.
Olen kyllä syönytkin varmaan tuota lintua.
On ollut kova tuuli ja puuskainen, eilen oli eräässä isossa liikenneympyrässä yksi neljästä pilaripoppelista nurin, pääsin siitä ohi mutta iso kuorma-auto joutui varmaan ajamaan sen latvan rikki.
Merellä onkin mielenkiintoista ja varsinkin kivikossa ja kalliorantojen lähellä, ja vapaaehtoisesti sinne on menty. - pyötsaari
Wikipedia ei ainakaan kerro mitään, että haahkanmetsästys olisi luvallista. Lintuhan on varsin iso, siipien väli voi olla yli 1m.
Erikoista myös naaraan väri. Varmaan hyvä apu maastoon suojautumisessa pesintää silmällä pitäen. http://fi.wikipedia.org/wiki/Haahka Eiköhän se ole uroshaahkaa koskeva tuo ampumalupa. Naaras hautoo saaristossa yksin, en ainakaan nähnyt koskaan kumppania pesällä.
Iso ja komea lintu, ei ihme että pyydetään niinkuin sorsiakin. Haahkanmunia keräävät saaristolaiset myös, pesiä oli runsaasti 60 luvulla ulkosaaristossa.
En kyllä koskaan ole syönyt haahkaa, sorsia kylläkin, haahka sai kyllä olla rauhassa pesässään meillä saaressa, ja viedä poikasensa mereen aikanaan.- *Kukkahame*
Tässä on tieto että saa metsästää
http://www.riista.fi/?group=00000140&mag_nr=13 - pyötsaari
Niinpäs näkyy. Kiitti kuin toit linkin. Ja vuoden loppuun saa haahkakoirasta ampua tuon linkin ja taulukon mukaan.
- Armo.
Pitäkää te suunne kiinni! Suomalaiset
ovat Jumalan valitsema kansa! - ahvenanmaalaiset
törkimyksiä ja kohtuuttomia etuoikeuksia nauttivia tässäkin asiassa. Kuvastaa koko suomenruotsalaisuutta . Armeijaakaan ei tarvitse ahvenanmaalaisten käydä eikä suomea opiskella. On oma lippukin, mutta hyvin kelpaa suomalaisten verorahat. Pitäisi pakottaa heidät itsenäistymään ja vastaamaan kaikista kuluistaan.
Birdlifen linkki
http://www.pply.fi/uutiset/1071-birdlife-tyrmaeae-ahvenanmaan-paeaetoeksen-haahkan-kevaetmetsaestyksen-sallimisesta - Cu
Ahvenanmaa on mielenkiintoinen ilman haahkan metsästystä.
Polkupyörä mukaan siellä köröttelee minkä päivässä haluaa, saarien välillä kulkee lautat voi mennä Kumlingeen..Seglingeen , Lemland jokapuolella on nähtävää ja kasvillisuus aivan omaa luokkaansa. - pakkoruotsi.
Mutta kun suomalainen ei
ymmärrä tuollasesta yhtään
mitään. - 5656
Kiitos capt. cöpenickille tästä tietoiskusta, uutta ja hämmästyttävää se on.
- cc
Kiitos näille tietojen linkittäjille. Paheksun lintujen tappamista ilman että tähän olisi tarvetta ruokapöydän lisukkeeksi.
Eräskin toimenhaltija otti kuukauden omaa lomaa, että pääsi vielä onneton kuvilta ampumaan uroshaahkoja. Ja vielä kuvaajat mukaan tv-dokumenttii varten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse764558Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093793Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1483516Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.431997Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1261074
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381000- 57943
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847