Moi!
Tänään on sunnuntai ja mulla alkoi oikea silmä punoittamaan perjantaina.
Punoittamista seurasi kutina joka on kestänyt siitä perjantaista tähän sunnuntaihin.
Kutina siirtyi myös vasempaan silmään lauantaina mutta tämä silmä ei alkanut punoittamaan, toisinkuin oikea silmä.
Silmät eivät ole kipeät eivätkä valon arat.
Silmät rähmivät normaalia enemmän, mutta ei silleen että en saisi silmiä auki tms.
Olen huuhtonut silmiä vähän väliä Visinellä ja Oculacilla ja se tuntuukin helpottavan hetkeksi mutta kutina tulee silti hetken päästä takaisin. En ole käyttänyt huuhteluun vettä koska en luota hanaveden puhtauteen ja yleensä puhdas hanavesi kirveltää silmiäni enemmän kuin esim normi silmätipat. Silmässä ei näy olevan mitään roskaakaan ja vaikka olisi ollut niin kai se olisi tullut jo pois? Silmät tuntuvat kuiville, mutta luulen että se johtuu siitä kun joudun hieromaan silmiä kutinan takia (tiedän että näin ei kannattaisi tehdä mutta en kestä tuota kutinaa). Olen ottanut yhden allergialääkkeen lauantaina ja tänään sunnuntaina eivätkä lääkkeet tunnu auttavan kutinaan saatika punoittamiseen.
Mistä tämä voisi johtua? En usko että silmässä olisi roska koska yleensä roska tulee melko pian silmästä pois, etenkin kun sitä huuhtelee (niinkuin minä olen tehnyt silmätipoilla). Enkä usko myöskään että kutina ja punoitus johtuisi allergiasta koska olen syönyt tosiaan kahtena päivänä allergialääkettä (Cetirizin-ratiopharm). Voisiko kyseekkä olla silmätulehdus?
Soitin päivystykseen tänään ja kysyin voisinko tulla käymään silmän takia, mutta sanoi että ei kannata koska silmäni ei rähmi (eritä jtn omistuista mömmöä) eikä ole kipeä. Kannattaa kuulemma odottaa vielä huomiseen ja sitten vasta soittaa jos jatkuu oireet mutta haluaisin silti tietää mistä tämä voisi johtua. Oireet eivät tunnu viittaavan silmätulehdukseenkaan koska silmä ei ole NIIN punainen, se punoittaa vaan hieman ja tosiaan siitä oikeasta silmästä.
Silmä kutisee ja punoittaa
Mikähän on ongelma?
4
941
Vastaukset
- kutina1
mullaki kutisee
- Silmä pilalla?
Oletko käynyt femtolaseroitavana?
- ohi lienee jo
Ihan tavallinen silmätulehdus, joka nyt lienee hallinnassa.
- Kirsi
Moikka, sama jutu täällä ja jotuu homeitiöiden lisääntymisestä ilmassa.
silmät kutisee ja punoittaa ja rähmii kuivaa ... olen laittanut allerisiin silmiiin niitä tippoja , kysy apteekista ja bepanthen rasva hyvä myös kun silmien sisäreunat punoittavat, kokeile näitä, mutta se menee ohi sitten kun noi homeitiöt ilmasta loppuvat, moni sanonut kun ovat olleet sienessä että monella silmät punoitivat ja kutisivat, vaikkeivat ole milleen allergisia!!
T:Kirsi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan804073Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan303139- 1502524
- 141825
Onko tässä paljon lääkettä..
Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 42281472Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo1631366Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"
Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj131140- 74999
Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää39953Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä
On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän13852