väsyttää

yksinäinen mies

Mitä pahaa minä olen tehnyt etten saa tuntea ikinä rakkautta?

16

422

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Helmi-Lilja

      Samaa olen miettinyt myös minä, viime aikoina enemmän kuin koskaan. Eilen päähäni pälkähti skenaario, että jos nyt saisin kuulla, että kuolen esim. syöpään parin kuukauden päästä, niin miltä se tuntuisi tehdä kuolemaa tietäen, että ei ole koskaan saanut tuntea olevansa rakastettu. Eikä ole koskaan saanut rakastaa.

      Sisälläni on valtava määrä rakkautta pois annettavaksi, mutta minun rakkauteni ei kenellekkään kelpaa. Kai se on jotenkin likaista, vääränlaista tai epäkelpoa muuten.

      Olen jo aivan varma siitä, että meitä on olemassa eräänlaisia "ylijäämäihmisiä", joiden ei oikeasti kuuluisi olla olemassa. Meidän olisi pitänyt olla niitä sikiöitä, jotka abortoitiin tai jotka menivät kesken. Meidän varallemme ei oltu suunniteltu mitään eikä ketään. Mutta kävikin toisin, ja jäimme eloon. Vailla paikkaa tässä maailmassa.

      Silti tämä täytyisi kärsiä läpi urheasti. Niin ainakin meiltä muut vaativat. Olla iloinen, viihdyttävä, mahtua normeihin, ettei niille onnekkaille, joiden varalle oli suunniteltu normaali elämä, tulisi paha mieli.

      • Kiessa

        Olen juuri siitä kiitollinen, että minua ei abortoidu silloin 50-luvulla. Ei äiti olisi minua halunnut: Jotui jopa pakkoavioon minmun vuokseni: Olen sinkku, mutta kuitenkin koen että elämäni on valtavan suuri lahja.
        Miten paljon maailmassa on orpoja ja kodittomia, ja kuitenkin ihimen voi löytää pointin elää vaikka ei olisi yhtään rakastavaa ihmistä. Tämäkin on ihme. Tätä oeln joksus ajatellut. Mikä olemassaolon jano ja voima minulle on annettu tässä elämisen lahjassa?


    • kaikki normaaleja

      Vauvat itkevät äänekkäästi kun he haluavat huomiota ja seuraa. Missä vaiheessa se loppui?

      Kuka lopulta on normaali?

    • eww.

      Sitä me ei tiedetä. Kerro sä se meille.

    • Keissa

      Et mitään pahaa. Harva ihminen taitaa syntyä tänne toivottuna jos asiaa tarkastellaan ihmisen näkökulmasta. Kuitenkin ihminen on suuren rakkauden suunnittelema ja Luoma: Jumala kun on itsessään rakkus ja ainkin Hän rakstaa sinua ihan valtavasti? Uskon että tarkoitat rakkauden puutteella juuri tätä ihmisen puolelta tulevaa rakkutta?
      Koetko että sinua ei ole lapsena rakastettu, et ole ollut kenellekään tärkeä; ei ole tyttöystävää ym.
      Ei minuakaan, joka tässä nyt vastaan, niin suunnatomasti kukaan varmaan rakasta, mutta silti olen löytänyt elämääni milekkyyden: Tiedän että ainkin Taivaallinen Isä rakastaa minua ja on elämäni suunnitellut. Saan Häneltä voimaa rakastaa ja tehdä hyvää lähimmäisilleni.

    • olet hullu

      siis mikä taivaallinen isä? Sellasta eiole olemassakaan ja vain täys idiotti uskoo sellasen jota ei näy tai kuule. Sun kannattais mennä psykiatrille juttelee jos sä uskot jumalaan.

      • Usko sitten

        saatanaan jos ei Jumala kelpaa.


    • simasuuneiti

      Onko jossain luvattu, että kaikki saavat kokea rakkautta?

      Oletko kokeillut antaa rakkautta?

      • mitään ei luvattu

        Mielenkiintoisia nämä miinukset. Olet kuitenkin oikeassa siinä, että rakkaus ei ole itsestäänselvyys. Paljon on tuurillakin osuutta asiaan ja pitäisi osata tarttua tilaisuuksiin. Moni pakenee niitä.


      • F U

        "Onko jossain luvattu..." No olenko pyytänyt syntyä tänne helvettiin? EN!!!


    • karkuun vaan

      Ei voi antaa rakkautta jos sitä ei oteta vastaan.

    • 17

      Minä olen kokenut rakkauden, hyvin tulisen sellaisen ja voin sanoa että se oli tietynlaista kärsimystä.

      Monilla niillä jotka eivät ole rakkautta kokeneet on aivan liian vaalenapunainen luulo asiasta.

      Toisen rakastaminen vaeltelee täydellisen onnen ja helvetin maastossa ja on itseasiassa vaarallista. Siinä kaksi ihmistä on täysin avoinna toisileen, täysin toisen mielivallan armoilla.

      Enää en halua rakastua.

      • mitään ei luvattu

        Kuinka usein tuo "täydellinen avoimmuus" toteutuu oikeasti? Taitaa olla enemmän ongelmia toisinpäin...


    • ulkopuolella

      En ole koskaan kokenut rakkautta. Nuorempana sille oli jotenkin herkemmässä
      tilassa, mutta ei vaan. Vanhemmiten ainoastaan jonkun suuren luokan oman
      elämän mullistuksen jälkeen on jollain tapaa ollut alttiimpi, jonkin aikaa. Kaippa
      sitä on kehittänyt jonkin suojakuoren, kovettunut, jokin itsesuojelureaktio lienee.
      Että jotenkin edes jaksaa elää päivästä toiseen, yhden sortin rikkinäisenä.

    • silmätauki

      Pitää olla ensin onnellinen yksinään, sen jälkeen voi harkita täysipainoista suhdetta. Liiku ja harrasta paljon niin tapaat loppujenlopuksi jonkun.

    • Taukki!

      JOKU SANOI: "Ei voi antaa rakkautta jos sitä ei oteta vastaan."

      JUMALAUTA MIKÄ KOMMENTTI! MINÄ VASTAANOTAN RAKKAUTTA NIIN SAAATANASTI KUIN SITÄ JOKA RÖÖRISTÄ VAAN ANNETTAISIIN, MUTTA SITÄ EI NÄY MAILLA EIKÄ HALMEILLA! NIIN MTÄS SE SITTEN TARKOITTAA?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1979
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      989
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      868
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      747
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      740
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      12
      718
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      683
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      80
      674
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      662
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      207
      655
    Aihe