Aknelääkkeet&Hiustenlähtö

Kysyisin vain onko muilla käynyt niin että hiustenlähtö on alkanut vahvojen aknelääkkeitten seurauksena? olen alkanut epäillä sitä, koska mulla alkoi justiin samaan aikaan kun söin vuoden kuurin aknelääkkeitä. Olin sillon varmaan 16 tms, kenelläkään suvussa ei ole ollut niin aikaista hiustenlähtöä- nyt tilanne on erittäin huono


t. margo22v
6112
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Täällä epäillään samaa asiaa hiustenlähdön aiheuttajaksi.Poikani söi 17-vuotiaana 3 kk:n kuurin aknelääkettä, jonka seurauksena hiuksia lähti ja ne harvenivat.Tuosta on nyt aikaa jo 4 vuotta ja hiukset eivät ole palanneet ennalleen vaan miestyyppinen kaljuuntuminen on alkanut kiihtyä ja hiukset ovat joka puolelta harventuneet, myös niskasta.Suvussa ei ole muilla ollut näin varhaista hiustenlähtöä.Vaurioittiko aknelääke hiusjuurissa jotain pysyvästi kenties?Kun ihotautilääkärille asiasta mainittiin, hän sanoi hiustenlähdön aknelääkkeen syönnin aikana olevan väliaikaista muttei pysyvää.Olemme kuitenkin päätyneet itse siihen lopputulokseen, että aknelääke aiheutti hiusten huononemisen, koska verikokeissa ja muissa kokeissa ei ole ilmennyt mitään tekijää, joka aiheuttaisi hiustenlähtöä. Myös keliakiakokeet ja veren rautapitoisuus on mitattu ja todettu normaaleiksi.Kysymys kuuluukin nyt, että mitä tälle asialle on enää tehtävissä?Jos olisimme tienneet aknelääkkeen aiheuttavan pysyvää hiustenlähtöä, tuskin poikani olisi päätynyt sitä syömään.Mikä on se tekijä lääkkeessä, joka aiheuttaa näin pysyväluonteisen reaktion?

Äänestä
  • hiustenlähtö näy missään verikokeissa tai muissakaan. Dummy.

    Äänestä

  • Ei miestyyppinen kirjoitti:

    hiustenlähtö näy missään verikokeissa tai muissakaan. Dummy.

    Mutta verikokeet on hyvä ottaa sen varalta jos hiusten lähdön syynä on jokin muu kuin miestyyppinen hiustenlähtö.....................

    Äänestä

Asiassa saattaa olla perää. Akne ja rasvainen päänahkakin monesti liittyvät yhteen.. Asiat ovat niin yksilöllisiä. voi olla että omalla kohdallani se vaikutti negatiivisesti hormonitasapainooni (söin muistaakseni 1-1½ kuuria) ja sai aikaan kiihtyvän miestyyppisen hiustenlähdön (jos siihen on alttiutta muutenkin). Testosteroniin kun androgeeninen hiustenlähtö nykytutkimuksen mukaan liittyy niin voi olla että vahvoilla lääkkeillä oli hormooneihin vaikutusta.

ota huomioon että nämä ovat yksittäisen henkilön jaaritteluja, välttämättä mikään ei pidä paikkaansa :D mutta itse olen käyttänyt hiusten lähtöön tarkoitettuja tuotteita parisen vuotta ainakin. Rogaine, Nisim, Nizoral


margo22

Äänestä

Vaikea uskoa että pysyvää haittaa aknelääkkeet aiheuttaisi, lääkkeen käytön aikana varmaankin hiukset voivat huonontua.

Äänestä

Vaikeahan sitä on itsekään uskoa, mutta onhan sitä toisaalta kummempaakin sattunut. Joiltakin amerikkalaisilta forumeilta olen samanlaisia valituksia kuullut aiemmin.. alkoholia ei saisi käyttää kuurin aikana, nuorenahan sitä tuli typeränä käytettyä kuitenkin ihan tarpeeksi.. liekö vaikutusta asiaan.


marko22

Äänestä

Kommentoi aloitusta


adfghgfd kirjoitti:

Kysyisin vain onko muilla käynyt niin että hiustenlähtö on alkanut vahvojen aknelääkkeitten seurauksena? olen alkanut epäillä sitä, koska mulla alkoi justiin samaan aikaan kun söin vuoden kuurin aknelääkkeitä. Olin sillon varmaan 16 tms, kenelläkään suvussa ei ole ollut niin aikaista hiustenlähtöä- nyt tilanne on erittäin huono


t. margo22v

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu