Kärhö 5 vyöhykkeelle, kärhöpistiäisen hävittäminen

kärhöilijä

Hei!
Mitkä kärhöt menestyvät 5 vyöhykkeellä? Itsellä on sininen alppikärhö.
Mieli tekisi isokukkaista jalokärhöä tai jotain viininpunaista kärhöä vierelle.
Osaatteko suositella?
Onko vinkkejä kärhöpistiäisen nujertamiseen?

3

4169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paikasta riippuu

      Pistiäisistä ei mitään havaintoa, moisia ei ole onneksi näkynyt.

      Itte asustelen Oulun seudulla lähellä merta, vyöhyke teoriassa 5, käytännössä ehkä 4 tontin suojaisuuden vuoksi.
      Mulla ainakin Jackmanniit säilyy yli talven. En edes suojaa erityisesti, lumipeite näyttää riittävän.
      Yhden valkoisen olen antanut kasvaa pitkin maata, aattelin sen olevan niin arka. Se tekee uusia versoja koko varteen ja kukkii aiemmin kuin muut. Tukea myöten kasvavista latvukset pitää leikata joka kevät ja punaisen kukinta ei kaikkina vuosina ole oikein runsas - siniset paremminkin toimii.

    • kasvattaja

      Meillä oli toissa kesänä alppikärhössä juuri tuo pistiäinen, syksyllä ei ollut enään yhtään lehteä. Muihin kärhöhin se ei tullut, vaikka Jackmanni oli vieressä.

      Tänä kesänä pitää seurata aikaisemmin ja myrkyttää.

    • Kärhöt kukkimaan

      Viinikärhölajikkeita kannattaa kokeilla. En tosin osaa sanoa miten taimia ja 5- vyöhykkeellä saatavissa. Itse ostin Helsingistä Clematis viticella "etoile violette" taimen tänä kesänä, aiemman alppikärhön tilalle. Eli kyseessä on yksi viinikärhölajike. Niiden pitäisi olla jalo- ja loistokärhöjä kestävämpiä. Lisäksi minulla on kasvanut muutaman nvuoden ajan Jacmanii -jalokärhö, joka näyttää lisääntyvän hyvin hitaasti, tänäkin kesänä vain kaksi versoa kasvattanut, samoin viime kesänä, niissä oli yhteensä alle 10 kukkaa. Mutta pitänee olla tyytyväinen että on pysynyt ylipäätään hengissä. Olen suojannut tyven havuilla myöhään syksyllä ja lisäksi kasannut päälle lunta mahdollisimman paljon.
      Kärhopistiäinen meinasi syödä yhtenä kesänä alppikärhön paljaaksi. Suihkuttaminen BioKill sumutteella tehosi, toukkia tippiu varmaan satapäin maahan melkein samantien. Olivat kadonneet seuraavana aamuna, luulen että siilit tai linnut söivät.
      Kyllästyin alppikärhöön kun se vanhemmiten risuuntuu alaosastaan eikä kukintakaan ole mielestäni juuri mistään kotoisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      67
      2483
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      104
      2138
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      97
      2097
    4. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2077
    5. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1875
    6. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      575
      1800
    7. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      16
      1648
    8. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      106
      1580
    9. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      60
      1514
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      41
      1423
    Aihe