Meille tuli elokuussa neljäsluokkalainen sijaistyttö, kaukaa pääkaupunkiseudulta. Ensin hänellä oli kaikki ihan sekaisin, muun muassa yökastelua ja raivokohtauksia sekä itseensä sulkeutumista. Mutta jo reippaasti ennen joulua hän tavallaan "löysi itsensä" ja alkoi olla yleensä iloinen ja reipas sekä jutteli avoimesti mieltä painavista asioista. Myös koulunumerot alkoivat nousta suorastaan kohisten. Opettaja sanoi, että hänellä on nyt eri oppilas kuin elokuussa koulujen alkaessa. Nykyisn kaikki näyttää aina menevän ihan putkeen! Tyttö oli luokkansa toiseksi paras kevätarvostelussa!
Nyt oma seitsemännelle menevä poikalapsemme on alkanut oireilla "huonommuuttaan". Hänellä on aina mennyt koulussa hyvin ja todistuksessa on vain 8-10 arvosanoja - paitsi musiikki, perintötekijöissään kun ei ole musikaalisuutta lainkaan. Hän on toisinaan kätkenyt tytön koulutavaroita tai sotkenut hänen työkirjojaan tai vihkojaan. Hän myös helposti ivaa tyttöä, jos tämä ei (vielä) tiedä joitakin asioita. Kun olemme keskustelleet asiasta rauhallisesti ja nätisti, hän kyllä ymmärtää ihan tasan tarkkaan, mistä on kyse ja lupaa olla kiusaamatta tyttöä - ja tarkoittaa sitä myös. Parin päivän päästä sama rumba kuitenkin taas lähtee käyntiin.
Toivomme kovasti, että poika kesän mittaa kasvaisi sen verran, että ymmärtäisi iloita "puolisiskonsa" onnistumisista ja myös näkisi omat vahvuutensa. Kesällähän kuitenkin puuhaillaan tosi paljon kaikkea sellaista, missä poika on luonnostaan tai kokemuksensa vuoksi parempi. Myös silkka fyysinen voima on kesäaktiviteeteissa enemmän arvossaan, esimerkiksi veneen käsittelyssä tai saunavesien nostelemisessa. Tyttö viettää todennäköisesti koko kesän meillä, äitinsä on tällä hetkellä luultavasti Tukholmassa eikä kovinkaan hyvässä jamassa.
Oletteko muut törmänneet tämänkaltaisiin ilmiöihin? Millä niistä on menty läpi? Onko hyviä niksejä vai teemmekö niin kuin tähänkin asti: maalaisjärkeä ja kuuntelua ja ymmärtämistä sekä selittämistä selittämästä päästyä. Kärsivällisesti ja aina alusta asti.
"Puolisisko" parempi?
1
229
Vastaukset
- amaliasijari
Onko poika ollut tähän saakka ainoa lapsi?
Ehkä on vähän mustasukkaisuuttakin ja sopeutumista hänellä uuteen tilanteeseen, missä uusi perheenjäsen vielä vaatii huomiota normaalia enemmän.
Olette luonnollisesti kehuneet tyttöä ja rohkaisseet yrittämään, ehkä enemmän, kuin omaa poikaanne. Poika saattaa oikeesti kokea olevansa tuossa tilanteessa toisarvoinen, koska hän on tavallaan itsestään selvyys.
Ehkä hän sitten huonolla koulumenestyksellään ja ikävällä käyttäytymisellään yrittää saada takas jotain menettämästään huomiosta.
Muutenkin tuo ikä pojalla on sellainen, että käyttäytyminen hormoonien takia muuttuu, oli teillä sijoitettua tai ei.
Nyt pitäis kysyä pojalta enemmän miltä hänestä tämä uusi tilanne tuntuu ja siksiö kiusaa, että ei oikein tykkää, että hän joutuu jakamaan huomion toisen kanssa.
Huomioikaa nyt poikaa niin paljon, kuin mahdollista, jos tilanne tytön kanssa on jo tasottunu. Ehkä ette ole tajunneetkaan kuinka paljon tyttö ongelmineen on teidän huomiotanne "varastanut" ja se on ollut pojalta pois.
Minun oma poikani myös "kiusasi" pikkusiskoaan naureskelemalla esim. jos ei sisko
jotain tiennyt, tai kiusasi muutenkin. Se saattaa olla vaan sellasta sisarellista rakkauttakin ja lähentymistä. On aivan normaalia tavallisissakin perheissä.
Jos teillä olis ollut aina useampia lapsia, niin et nyt ehkä ihmettelis. Sellasia ne sisarukset usein on. Kiusataan ja lällätetään minkä keretään. Sitä ei ole kyllä kiva kuunnella, eikä seurata, mutta ei välttämättä ole merkki mistään pahemmasta, vaan ihan normaalia sisarusten välistä nahinointia. Tytön pitää vaan oppia puolustautumaan ja antamaan takas. Taitaa olla viel niin, että jos se vanhempi on poika ja nuorempi tyttö, niin kiusaamista on tavallista enemmän. Tyttö helpostii huutaa, kiljuu ja pelästyy ja sitte isoveli nauraa. Meillä oli näin ja nyt on ihan sama tilanne pojan lasten kanssa. Välillä pitää ihan korottaa ääntään, kun kiusaaminen vain jatkuu ja tyttö kiljuu ja kaipaa ja poika nauraa. Silti kaikesta näkee, et se ei ole ilkeämielistä. Seuratkaa nyt tilannetta, Toi saattaa toisaalta kertoa veljen lähentymisyrityksistä, hän testaa siskoaan jne, eli ei välttämättä niin paha, kuin miltä vaikuttaa. Jos jotain muuta alkaa ilmetä, niin sitte pitää poikaa tarkkailla ja keskustella mistä johtuu ja muistakaa myös se murrosikä, sekään ei tule yksin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "873978Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242871No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452292- 341301
- 10889
- 131865
- 6824
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12811Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124746- 11740