Ubuntu läppäri on täällä

https://www.system76.com/laptops/

System 76 toimittaa jo Ubuntu läppäreitä. Canonical on tuomassa Ubuntun markkinoille myös Samsungin, Dellin, HP:n ja muiden valmistajien kautta. Tänä vuonna Canonical aikoo toimittaa yli 20 miljoonaa Ubuntu läppäriä.
15107
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

sinällään hauskaa, mutta linux-läppärit eivät tähän asti ole olleet halvempia, eli niinku mix niitä kannattaa ostaa? vielä kun kukaan ei niitä käytä, siis Linuxia

Järkimies ostaa Windows-läppärin - laittaa siihen ehkä pupuputtimen ja sitten poistaa sen, kun sillä ei tee mitään - mutta oikein älykäs ei kyllä laita mitään puputinta alkuunkaan...

Äänestä
  • Toimintavarmuus ainakin itselleni se pääsyy miksi käytän linuxia enkä Windowsia. Toinen syy on helppous, homma toimii loogisesti. Eikä tarvitse arvailla mystisten virheilmoitusten aiheuttajia kuten Windowsin kanssa.

    Windowsin käyttöön en näe mitään järkevää syytä. Nimenomaan se älykkyyden puute pakottaa osan pitäytymään Windowsissa kun ei kykene oppimaan mitään uutta. Pahimmillaan Wintoy-luuseri on hukassa jos joku vaihtaa työpöydän värityksen Wintoyssa, vaikea käyttää kun näyttää vähän erilaiselta mihin on tottunut.

    Äänestä

  • Korjaus edelliseen viestiin. Piti sanoa:

    "Idiootti ostaa Windows-läppärin".

    Äänestä

Sä se tyhmä olet kun et ymmärrä sen vertaa, että Ubuntu on suosituin linux-jakelu Androidin jälkeen. Etkä osaa edes kirjoittaa Afrikkalaisperäistä sanaa Ubuntu. Se ei ole puputin eikä tubutin vaan UBUNTU. Opettele kirjoittamaan se.

Taidat olla melkoinen rasisti kun et viitsi kunnioittaa Ubuntua kirjoittamalla sen nimi oikein.

Äänestä

Miniläppäreistä ei siis ymmärretty ottaa opiksi. Ihmiset ei halunneet tubutinta ja palauttivat tai vaihtoivat Win tai Macciin.

Äänestä
  • Valmistajat hölmöilivät tuossa. Asus myi miniläppäreitä surkealla Xandrosilla, fiksut vaihtoivat niihin toimivan linuxin ja tumpelot Windowsin. Xandros on yksi surkeimmista linuxeista jonka perusteella ei pitäisi tehdä mitään johtopäätöksiä linuxista yleisesti, valitettavasti suuri osa ihmisistä ei tajua sitä (kuten et ilmeisesti sinäkään?). Eikä muidenkaan valmistajien linux-valinnat oikein kohdalleen menneet noissa miniläppäreissä. Saatavana olisi ollut kuitenkin monta oikeasti toimivaa linuxia.

    Äänestä

no Acerin Limpus vai oliks se Limbo

ei ollu parempi???

eikös kaksi todistusta jo riitä?

Äänestä

Ei mene system-76 läppärit kaupaksi !

Ensinnäkin intellin kallis CPU joka nostaa hinnan numeroihin joita ei moni ubutubisti suostu maksamaan, mutta nyt ei voi linux-lonkerot vaikertaa, että kaikki läppärit tulee Windowsilla ?

Katsotaa, kuinka hihhulien käy ?

Äänestä
  • Ei nuo hinnat pahoja ole jos kone on laadukas, maksoin nykyisestä vastaavan hinnan. Markettihalpiksiin en sorru, ne jääköön Windows-käyttäjien riesaksi.

    Äänestä

  • Linuxilla mennään kirjoitti:

    Ei nuo hinnat pahoja ole jos kone on laadukas, maksoin nykyisestä vastaavan hinnan. Markettihalpiksiin en sorru, ne jääköön Windows-käyttäjien riesaksi.

    Kallista laatua !

    Alkaa hinnoittelu olla applen tasolla, mutta linux pojilla ei ole valkoisia kenkiä eikä rahaa "posassa", joten taitaa jäädä nuo "ihanuudet" kaupan hyllylle ?

    Äänestä

  • ja taas nyrjähti kirjoitti:

    Kallista laatua !

    Alkaa hinnoittelu olla applen tasolla, mutta linux pojilla ei ole valkoisia kenkiä eikä rahaa "posassa", joten taitaa jäädä nuo "ihanuudet" kaupan hyllylle ?

    Laadusta kannattaa maksaa ja noissa hinta-laatusuhde vaikuttaisi olevan ihan kohdallaan. Itseasiassa hieman edullisempia kuin nykyinen läppärini.

    Mistä olet saanut harhakäsityksen ettei linux-käyttäjillä olisi rahaa ? Emme tuhlaa sitä roskaan kuten Windowsiin vaan hankimme laadukkaita tuotteita.

    Äänestä

Taidan laittaa tilaukseen System 76:lta läppärin Ubuntulla. Näkeepähän paljonko esiasennettu Ubuntu sitten eroaa omasta läppäristäni johon asensin Ubuntun itse. Ei tuo hinta nyt päätä huimaa, varsinkaan kun kyseessä on ihan hyvä kone kohtuullisilla komponenteilla olematta kuitenkaan kalleimman pään läppäri.

Täytyy vielä vilkaista josko koneen saisi jopa ihan Suomesta ostettua.

Äänestä
  • Ei taida olla Suomessa saatavana, sillä sitähän on mainostettu jo ainakin pari vuotta ja jos olisi kysyntää, niin kyllä se olisi jo nyt kauppojen hyllyllä, vaan ei ole eikä tuskin tulekaan, sillä vastaavia läppäreitä saa halvemmalla Windowsin kanssa ja takuu on varmempaa jos ostos on kotimaassa !

    Ei ollut tarkempaa infoa noiden koneiden "raudasta" numerollisesti, esimerkiksi minkä kokoinen se SSD (todennäköisesti intellin) on , sillä se jo nostaa hintaa melkoisesti, sillä intel "nylkee" melkoisesti omista SSD levyistä ?

    Äänestä

  • on kyllä tosi ihana

    noita kun nyt tsiikaa, niin ymmärtää hyvin miksi windowsin Metrosta tulee todellinen kulta-kaivos

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ubuntu tuli jäädäkse kirjoitti:

https://www.system76.com/laptops/

System 76 toimittaa jo Ubuntu läppäreitä. Canonical on tuomassa Ubuntun markkinoille myös Samsungin, Dellin, HP:n ja muiden valmistajien kautta. Tänä vuonna Canonical aikoo toimittaa yli 20 miljoonaa Ubuntu läppäriä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu