Nousiainen/luola

luolanainen

huomasin että Vuorenpään alueen takana pitäisi olla joku luola. onko se näkemisen arvoinen ja meneekö sinne polkuja?

11

2694

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uunisvuori

      tarkoitat ilmeisesti Uunisvuoren luolaa. luola on eräs suomen suurimmista ja v-suomen suurin ja se siaitsee Uunisvuoren rinteellä. suosittelen todellakin käymään sillä se ei jätä ketään kylmäksi. harva tietää kyseistä paikkaa kun sitä ei juuri missään mainosteta. kävin itse siellä 4 vuotta sitten ja silloin ei kyllä mitään kunnon polkuja mennyt,koska paikkaa ei monikaan tiedä, mutta kyllä sinne kuitenkin osasi kun karttaa seurasi samalla. on ehdottomasti elämyksen arvoinen paikka. kannattaa käydä.

      tässä linkissä vähän juttua luolasta viesteissä 5-7

      http://www.sinikivi.com/15/foorumi/6-arkeologit/6655-suomen-luolat.html

      • henric3

        Hieno paikka, mutta puheet Suomen tai edes Eteläsuomen suurimmasta luolasta ovat vahvaa liioittelua...


      • Anonyymi
        henric3 kirjoitti:

        Hieno paikka, mutta puheet Suomen tai edes Eteläsuomen suurimmasta luolasta ovat vahvaa liioittelua...

        Ei ollut puhe Suomen suurimmasta, mutta yksi Suomen suurimmista. Vissi ero. Opettele lukemaa.


    • käyty on

      Uunisvuoren luola olisi kyllä ehdoton käynti kohde Nousiaisissa turisteille jos vain tietäisivät paikasta. Uunisvuoren luola on vaikea löytää koska mitään opastus tauluja ei ole. itse löysin luolan sattumalta kun olin Kiuksvuorella ja sieltä meni myös hyvä polku Uunivuorelle. myös läheinen uunisvuoren erämaa lampi on näkemisen arvoinen paikka. samalla kannattaa poiketa siis myös siellä. matkaa luolalta lammelle noin 500 metriä ja Kiuksvuorelta Luolalle 1.5km

    • luolanainen

      kannattaisiko lähteä sieltä Kiuksvuorelta käsin etsimään sitä luolaa vai olisiko helpompi löytää se Vuorenpään asuntoalueelta? sehän taitaa olla siinä ihan puolivälissä? onkohan miten vaikeaa löytää ilman minkäänlaista mukana olevaa karttaa perille luolaan?

    • Nousiaislainen

      Nousiaisten erämää on jo itsestään hieno kokemus ja Uunisvuoren luola huipentaa elämyksen. matkaa Halisojan tieltä Kiuksvuoren yli kertyy 3km luolalle ja Vuorenpään Perkontien päästä 2.5 km luolalle. itse lähtisin Vuorenpäästä käsin kohti luolaa koska matka on hieman lyhyempi ja helppokulkuisempi kun ei tarvitse kiivetä Kiuksvuoren yli. perille kyllä löytää ilman karttaakin. luolan lähellä on maksasiini/lato josta johtaa pieni peltotie Kenolan peltojen pohjois päähän ja Vuorenpäästä jos lähdet niin tulet jonkun matkan päästä kyllä peltotielle ja siitä sitten pääsetkin kätevästi makasiinin/ladon luo jolloin oletkin jo lähes Uunisvuoren edessä. Luhdanojan yli mennyt entinen metsätie ei ole enää käytössä ja sitä pitkin en suosittele menemmän sillä sitä ei juuri enää maastosta erota. läheisestä Vuorenpään erämaa lammesta lähtee iso oja jonka yli pääset vain silloilta joita on muutama ojan yli. oja jatkuu Kenolan pelloille. voit myös kiertää lammen pohjois puolelta, mutta sitä en suosittele sillä alue on suota jossa kulku vaikeaa. perille löytää siis helposti kun vain ensin löytää sen peltotien ja se tulee kyllä vastaan kun vain kävelee oikeaan suuntaan.

    • viime kesänä

      käytiin viime kesänä Uunisvuoren luolalla kun luettiin sattumalta rannikkoseudusta juttu luolasta. lähdettiin Vuorenpäästä kävelemään ja noin puolentunnin kävelyn jälkeen saavuttiin metsätielle jota pitkin päästiin sitten helposti makasiinin luokse ja siitä olikin enää sitten noin 300 metriä Uunisvuoreen josta luola lopulta löytyi pienen etsimisen jälkeen. upea paikka ja suosittelen menemään. paluu matkalla menimme Uunisvuoren erämaa järven ohi ja vaikea kuvitella jos ei tietäisi kuinka upea sekin on

      http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/small/62380254.jpg

      koko matkaan meni aikaa yhteensä noin kaksi tuntia.

    • Nousiaislainen

      unohdin vielä mainita että ennen luolalle pääsyä joudut ylittämään vielä Uunisvuoren ojan lähellä makasiiniä. oja haarautuu pellon etelä päästä kahteen uomaan jotka sinun on ylitettävä. pellon pohjois puolelta pääsee myös ojan yli siltaa pitkin. jos menet etelä puolelta niin ensimmäisen uoman yli pääsee ihan vain menemällä, mutta toisen uoman ylitykseen tarvitaan siltaa. kun itse siellä viime syksynä viimeksi kävin niin silloin tämä silta oli aika laho ja huonossa kunnossa. pohjois puolelta pääsee siis ainakin varmuudella siltaa pitkin yli, mutta samalla makasiiniltä tulee myös pidempi matka luolalle.

    • luola etsijä

      minäkin päätin käydä eilen etsimässä sitä luolaa kun kuulin että sellanen olisi siellä, mutta en löytänyt. millä puolella se oikein on sitä Uunisvuorta? itse etsin pellon puolelta?

    • käyty on sielläkin

      me käytiin Uunisvuoren luolalla huhtikuun lopussa. auto jätettiin halisojan tielle lehtolan kohdalle josta lähtikin pieni pelto tie metsään. kuljimme Kiuksvuoren yli josta avautui huikeat erämaamaisemat ja sieltä laskeuduimme Uunisvuoren laaksoon (alue Uunisvuoren ja Kiuksvuoren välissä). kävelimme noin 400-500 metriä laaksoa pitkin ja tulimme Uunisvuoren erämaajärvelle jossa ihailtiin hetki kaunista järveä. sieltä suunnattiin Uunisvuoreen josta luola löytyi aika helposti myös noin 500 metrin jälkeen. paluumatkalla takaisin autolle kävelimme vielä Kiuksvuoren ns. kanjonia pitkin maisemia ihaillen. matkaa kertyi yhteen noin 3km.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      294
      11496
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      144
      7096
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      104
      5892
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      42
      5239
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      52
      4351
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      4169
    7. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3581
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3574
    9. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      81
      3167
    10. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      22
      3105
    Aihe