Peräaukon haavauma

mitasitatekisi

Olen kärsinyt peräaukon haavaumasta suunnilleen viime syksystä asti, välillä se on hellittänyt ja parantunut vähän. mutta toisinaan se sitten pahenee. Ei tämä mitenkään hirveästi vaikuta elämääni, mutta aina ulostamisen jälkeen / ulostaessa kipu on kovin. Minnekkään leikkauksiin en ole menossa, enkä ole viitsinyt kertoa muillekkaan. Saisiko tätä lievennettyä kotikonsteilla ?

4

459

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokeiles tätä

      Vois helpottaa kakkaamista ja pyyhkimistä jos laittais sormella rasvaa pyllynreikään ennen kakkaamista.

    • eräs vain....

      Mee nyt ihmeessä lääkäriin näyttämään. Jos hävettää kertoa läheisille, voit kertoa meneväsi vaikka selvittämään ruoansulatusongelmia tms. Mulla tulee aina kipeitä pieniä haavoja, jos en aina pese peräaukkoa käsisuihkulla ulostamisen jälkeen. Suosittelen sitä sullekin.

    • leikkaukseen!

      MUllakin alko tulla verta peräpäästä ensimmäisen kerran 1997. Ja sitä tuli aina silloin tällöin, kunnes 2009 se ei enää parantunut itsestään. Kuulemma yheksällä kymmenestä vaiva paranee itsestään ja se yksi kymmenestä joutuu leikkaukseen.

      Mut sitten leikattiin 2009 ns. ohitusleikkauksella tai ainakin jotain sinnepäin eli käytännössä sinne suoleen tehtiin toinen haava, joka paransi sen vuotavan haavan. Leikkaus tehtiin päiväkirurgisena toimenpiteenä ja kotiin pääsi jo muutaman tunnin päästä ja sen jälkeen ei ole verta enää tullut.

      Eli mene lääkäriin ja pyydä kirurgi leikkaamaan haavaumasi. Minut operoitiin Kirurgisessa sairaalassa täällä Helsingissä.

      • Perähaava

        Siis eikö missään muualla kuin päijät-hämeessä saa peräaukon haavaumaan botoxia?Mä sain ja autto kyllä tosi nopeesti.Mulle sanottiin että leikkaus vihoviimenen ratkasu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      88
      2088
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      136
      1756
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      180
      1316
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      237
      766
    5. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      10
      711
    6. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      708
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      65
      699
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      211
      608
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      556
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      492
    Aihe