Pakkaan unessa

...

Näen säännöllisesti unta, jossa tajuan että olen unohtanut lentokoneen lähdön Hki-Vantaalta ja että minulla on aikaa 0,5h tms ajaa kentälle (meiltä ajaa reilun tunnin) eikä mitään ole pakattu. Alan kamalasti pakkaamaan ja etsimään tavaroita laukkuun, mitään ei löydy ja juoksen edestakaisin. Juuri tämä pakkaaminen on unen pääaihe, ja se että tajuan etten taaskaan ehdi koneeseen.

Olen viime vuosina matkustellut pari kertaa vuodessa ulkomaille mm ulkomaalaisen poikaystäväni vuoksi, ja asunkin tällä hetkellä ulkomailla. Vaikuttaakohan tämä asiaan? Osaako joku tulkita?

6

7780

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • boy86

      Pelkäät alitajuisesti että juuri tuo unesi kävisi toteen ja myöhästyisit lentokoneesta. Siihen ei auta muu kuin että huolehdit aina pakkaamiset & muut asiat hyvissä ajoin ennen matkaa ja vakuutata itsellesi ettei niin tule käymään.
      Näin, minä sen käsittäisin.

    • Esa

      Oliko muutto oikea ratkaisu? löytyikö sieltä onni? Jos löytyi, uni voisi tarkoittaa, että pelkäät menettäväsi sen onnen, yleisesti sanoen pelkäät ehkä, että olet menettämässä jotain, mitä lie, jonka olet siellä ulkomailla saavuttanut. Jos unessa myöhästyt koneesta, mikäli uni viittaa tilanteeseen, jolloin lähdit ulkomaille, et siten ole koskaan päässytkään perille, mikä tavallaan pyyhkii koko ulkomailla olon pois, tekee sen merkityksettömäksi, turhaksi. Jotain tommosta ehkä, aikamatkailua unessa, ihan mutu-pohjalta.

      • ...

        Pitänee muuten paikkaansa nuo arvelusi. Unessa tosiaan usein jonkinlaisena "sivuhahmona" mielessä on poikaystäväni, eli ehkä sisimmässäni pelkään menettäväni hänet. Unet eivät liity mihinkään tiettyyn matkalle lähtöön, kyseessä on aina vain "jokin matka" josta olen nyt taas myöhässä.


    • jokuvaan...

      Olen joskus kuullut, että pakkaaminen unessa tarkoittaisi tulevaa mahankipua... En ole ihan varma onko totta, mutta näin olen kuullut... :)

    • Titta

      Olen taas jostakin lukenut, että pakkaaminen merkitsee jotakin muutosta elämässä....

    • Anonyymi

      Ei ole syy.Minä näen myös usein samanlaisia unia,enkä ole päässy ulkomaile 1,5vuoteen.(normaalisti käymme 2krt vuodessa)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      48
      1022
    2. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      17
      959
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      831
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      749
    5. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      727
    6. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      59
      621
    7. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      203
      618
    8. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      102
      594
    9. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      188
      562
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      90
      538
    11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      257
      468
    12. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      65
      451
    13. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      85
      438
    14. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      36
      408
    15. Aika on tuonut järkeä

      Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,
      Järki ja tunteet
      42
      403
    16. Persut eivät uskaltaneet tulla ulos

      Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9
      Perussuomalaiset
      142
      376
    17. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      43
      372
    18. 27
      366
    19. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      5
      358
    20. Miten viikonloppu meni

      Mielestäsi? Tapasitko kaivatun? Jos, etenivätkö asiat?
      Ikävä
      29
      348
    Aihe