Näen säännöllisesti unta, jossa tajuan että olen unohtanut lentokoneen lähdön Hki-Vantaalta ja että minulla on aikaa 0,5h tms ajaa kentälle (meiltä ajaa reilun tunnin) eikä mitään ole pakattu. Alan kamalasti pakkaamaan ja etsimään tavaroita laukkuun, mitään ei löydy ja juoksen edestakaisin. Juuri tämä pakkaaminen on unen pääaihe, ja se että tajuan etten taaskaan ehdi koneeseen.
Olen viime vuosina matkustellut pari kertaa vuodessa ulkomaille mm ulkomaalaisen poikaystäväni vuoksi, ja asunkin tällä hetkellä ulkomailla. Vaikuttaakohan tämä asiaan? Osaako joku tulkita?
Pakkaan unessa
6
6858
Vastaukset
- boy86
Pelkäät alitajuisesti että juuri tuo unesi kävisi toteen ja myöhästyisit lentokoneesta. Siihen ei auta muu kuin että huolehdit aina pakkaamiset & muut asiat hyvissä ajoin ennen matkaa ja vakuutata itsellesi ettei niin tule käymään.
Näin, minä sen käsittäisin. - Esa
Oliko muutto oikea ratkaisu? löytyikö sieltä onni? Jos löytyi, uni voisi tarkoittaa, että pelkäät menettäväsi sen onnen, yleisesti sanoen pelkäät ehkä, että olet menettämässä jotain, mitä lie, jonka olet siellä ulkomailla saavuttanut. Jos unessa myöhästyt koneesta, mikäli uni viittaa tilanteeseen, jolloin lähdit ulkomaille, et siten ole koskaan päässytkään perille, mikä tavallaan pyyhkii koko ulkomailla olon pois, tekee sen merkityksettömäksi, turhaksi. Jotain tommosta ehkä, aikamatkailua unessa, ihan mutu-pohjalta.
- ...
Pitänee muuten paikkaansa nuo arvelusi. Unessa tosiaan usein jonkinlaisena "sivuhahmona" mielessä on poikaystäväni, eli ehkä sisimmässäni pelkään menettäväni hänet. Unet eivät liity mihinkään tiettyyn matkalle lähtöön, kyseessä on aina vain "jokin matka" josta olen nyt taas myöhässä.
- jokuvaan...
Olen joskus kuullut, että pakkaaminen unessa tarkoittaisi tulevaa mahankipua... En ole ihan varma onko totta, mutta näin olen kuullut... :)
- Titta
Olen taas jostakin lukenut, että pakkaaminen merkitsee jotakin muutosta elämässä....
- Anonyymi
Ei ole syy.Minä näen myös usein samanlaisia unia,enkä ole päässy ulkomaile 1,5vuoteen.(normaalisti käymme 2krt vuodessa)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1286458Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/745772324Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk461590Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1141351Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna881196Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.481045- 661038
Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll631022Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain
muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.27998- 63956