Ensimmäinen palkka ja Kela / sossu

Työllistynyt pummi

Sain työpaikan, mutta joudun edelleen hakemaan tukea sossulta ja asumistukea Kelalta, koska palkanmaksu ei tapahdu tietenkään heti. Tietääkö joku viisas ja kokenut, miten nämä tukiasiat menevät käytännössä? Ensimmäinen palkka tulee 20.6. mutta se on arviolta vain noin 300 € nettona. Sitä seuraava palkka tulee 20.7. joka on sitten koko kuukaudelta (1700 €). Millä minun pitäisi maksaa heinäkuun vuokra 1.7., kun ilmeisesti en silloin saa enää asumistukea? Rahaa on siis tosiaan se 300 € tai mitä siitä enää siinä vaiheessa on jäljellä. Vuokra on noin 500 €. Mitä sanoo Kela? Olenko oikeutettu asumistukeen kesä- ja heinäkuussa? Entä sossun tukeen? Vai katsooko Kela, että koska työsuhde alkoi toukokuun puolella, että en olisi enää oikeutettu asumistukeen työsuhteen alusta alkaen? Kannattaako ilmoittaa asiasta Kelalle heti, jotta he voisivat lopettaa asumistuen, enkä joutuisi maksamaan liikaa maksettuja tukia takaisin? Sittenhän sossun pitäisi auttaa minua siihen asti, kunnes saan täyden palkan 20.7.?

9

4815

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suunnilleen näin

      Sossu vaatii, että kelan tuet pitää hyödyntää ensin... Siis elät palkkapäivään asti niin kuin ennenkin ja maksat sitten heinäkuun asumistuen takaisin.

      Tai sovit vuokranantajasi/taloyhtiösi kanssa, että maksat heinäkuun vuokran tai vastikkeen myöhemmin, jolloin voit katkaista asumistuen jo niin ettei heinäkuun tukea tule. Mahdollisesti vaativat kesäkuun asumistuen takaisin, olethan silloin ollut jo töissä...

    • Petu...

      Mielestäsi tilanteessasi on järkevintä ilmoittaa Kelaan heti nyt, että olet saanut töitä ja pyydät heitä lakkauttamaan asumistukesi. Jos sinulle kuitenkin olisi edelleen oikeus johonkin pieneen asumistukeen niin siitä teet hakemuksen heinäkuun alussa varmuuden vuoksi. Noin varmistat, että ei tule takaisinperintää.

      Sossuun kannattaa hakemus tilitietoineen ja muine liitteineen laittaa tapauksessasi 19.6. olettaen, että en sitten enää elokuussa ole oikeutettu toimeentulotukeen. Tuolloin sinun pitää saada tt-tukipäätös 2.7. eikä 19.6. jälkeen tullutta tuloa pitäisi ottaa laskelmassa huomioon.

      http://www.toimeentulotuki.net/2011/puutteellinen_hakemus.php

    • jkjkjkjkkkk

      Minä ainakin sain ensimmäisen työkuukauden asumistuen - siis palkka maksettiin kuun lopussa. Mutta sen jälkeen asumistuki lakkautettiin, tai siis itse pistin sen lakkautushakemuksen netin kautta. Voit toki käydä Kelassa keskustelemassa, antavat varmaan saman neuvon kuin mulle, että laitat heti sen muutoshakemuksen - ja minä pistin sitten sen lakkautuksen seuraavalle kuulle.

    • Petu...

      Noin sen juuri pitääkin mennä, eli asumistuki muuttuu tulojen muuttumista seuraavan kuukauden alusta. Mutta välttämättä Kela ei ehdi tehdä päätöstä joten siksi on viisasta ilmoittaa Kelaan, että "lopettakaa tuen maksu", jotta ei tule takaisinmaksettavaa.

      Eihän sillä sinänsä merkitystä jos saa liikaa tukea ja Kela sitten perii takaisin jos edelleen saa tt-tukea, mutta jos joutuu pienestä palkasta ilman tt-tukea vielä maksamaan vanhoja tukia takaisin niin se voi jotakuta harmittaa.

      • JUST NOIN.

        Ilmoittaa! Kun netissä voi itse laittaa sen lakkautushakemuksen.
        Ja jos palkka tulee kuun lopussa, niin se on ihan luonnollista, että se eka kuukausi tulee vielä asumistukea!


    • Työllistynyt pummi

      Kiitos vastauksista. En kyllä ole yhtään varma, mitä minun pitäisi tehdä. Järjen mukaanhan minun kuuluisi saada vielä heinäkuulle asumistukea, koska palkka tulee vasta 20.7. Mutta kun en tiedä Kelan periaatteita. Jos katkaisen asumistuen vasta sen jälkeen, kun olen heinäkuun tuen saanut, niin voiko Kela myöhemmin periä sen takaisin...? Katsovatko he Kelassa siis todellista palkanmaksupäivää vai työsuhteen alkamispäivää? Ehkä täytyy vaan kysyä suoraan Kelalta, jotta saa "varmaa" tietoa.

    • valitettavasti noin

      "koska työsuhde alkoi toukokuun puolella"



      "Asumistukilaki 4.6.1975/408
      ---
      5 LUKU
      Asumistuen hakeminen ja myöntäminen
      ---
      15 § (16.6.2000/582)
      Asumistuen määrä tarkistetaan:

      1) jos ruokakunnan pysyvät kuukausitulot ovat nousseet vähintään 300 euroa tai alentuneet vähintään 160 euroa; (20.8.2004/797)
      ---
      Asumistuki tarkistetaan 1 momentin 1 kohdan nojalla sen kuukauden alusta, josta muuttuneita tai uusia tuloja ansaitaan koko kuukaudelta, "
      Tuossa siis töihinmenopäivä on ratkaiseva, ei palkkapäivä. Kela perii myös kesäkuun tuen takaisin.
      Tuossa on taas yksi vääryys ja kannustinloukku.

      mutta jos...

      "Jos 1 momentin 1 kohdassa tarkoitettu asumistuen määrän tarkistaminen johtuu siitä, että ruokakunnan jäsen työllistyy saatuaan välittömästi ennen työllistymistään yhdenjaksoisesti vähintään vuoden ajan työttömyysturvalain (1290/2002) mukaista peruspäivärahaa tai työmarkkinatukea, tulojen noususta johtuva tarkistus tehdään kolme kuukautta myöhäisemmästä ajankohdasta kuin se muutoin 3 momentin mukaan tehtäisiin. (22.12.2005/1185)"
      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1975/19750408

      Kannattaa kuitenkin tehdä asumistukihakemus välittömästi. Jos et saa asumistukea heinäkuulle niin saat vastaavan määrän toimeentulotukea.

      "Sittenhän sossun pitäisi auttaa minua siihen asti, kunnes saan täyden palkan 20.7."
      Just noin.

      "Järjen mukaanhan minun kuuluisi saada vielä heinäkuulle asumistukea"
      Järjen mukaan kyllä mutta järjettömän lain mukaan ei, ellet ole saanut vähintään vuoden peruspäivärahaa tai työmarkkinatukea yhtäjaksoisesti ennen työn alkamista, yksikin korvaukseton päivä ja... no voi byrokratia sentään.

    • Työllistynyt pummi

      Kiitos viimeisestä vastauksesta! Se selvensi asiaa. Tosiaan tämä laki on ihan järjetön. En ole saanut peruspäivärahaa tai muutakaan, koska olen ollut opiskelija. MInulla ei ole ollut mitään tuloja, ei edes opintotukea. Vaihdoin alaa ja toista tutkintoani opiskellessa ehdin käyttää kaikki tukikuukaudet loppuun aikoja sitten.

      Pitää siis laittaa hetimmiten Kelaan ilmoitus, että haluan katkaista asumistuen. Toivottavasti päätöksessä ei mene niin kauan, että ehtivät maksaa heinäkuulle tuen.

    • valitettavasti noin

      "Toivottavasti päätöksessä ei mene niin kauan, että ehtivät maksaa heinäkuulle tuen. "
      Aikoinaan vein tuon lakkautusilmoituksen Kelaan, päätös tuli saman tien eli muutamassa sekunnissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      282
      4150
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      135
      2365
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2016
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1511
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      998
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      133
      972
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      959
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      901
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      877
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      820
    Aihe