Onko tähän tautiin jotain lääkkeitä että se pelko lähtee?
1) Kauppaan kun menen niin yleensä klo 7 tai 15min ennen sulkemis aikaa, koska silloin on vähiten ihmisiä, ostoksia kun pakkaan niin tuntu jostain syystä nololta ja laitan ne reppuun tai pussiin kauhealla kiirellä.
2) Vältän ihmisiä niin paljon kun pystyn esim työkkäriin en uskaltanut mennä meinas taju lähteä kun olin kävellyt 20m ulkoovelta kun mietin sitä tapaamista joten jätin väliin. Ja toinen että sossuun käyn yöllä postilaatikkoon tiputtamassa tt hakemuksen kun silloin ei näe ihmisiä matkalla.
Tässä ei ollu kyllä kaikki mun pelot mut lähinnä se yritin tehä selväksi että vältän kaikkea missä on ihmisiä joita en ennestään tunne.
On jääny ammattikoulu väliin, monet työ haastattelut sekä jokaiselta työpaikalta olen sanonut itseni irti tämän takia.
tein myös äsken ton Sos.tilanteiden pelko-testin ja pistemääräksi tuli 93.
Pelko 41 - Välttely 52
Jotain pitäis tehä kun tätä on jo jatkunut 4vuotta ja ei tää mun elämä voi vaan jatkua neljän seinän sisällä.
Onko kellään samoja pelkoja ja miten pitkään sulla on ne ollut ja jos pääsit niistä yli miten tai millä se onnistui?
Lääkitystä vailla.
12
69
Vastaukset
- Terolle:Sindevm-82
Miksi ihmeessä lääkitys? Vaihda toki sukupuoltasi jollekin ylipainoiselle.
Mielenterveys-seuralta on muutenkin kaikki tämä työ tekemättä, kuten esim. silmien avaus assosiaatio-tilanteeseen, eli pitkäaikaiseen masennukseen, kuten se on joskus luokiteltu, ja reaalikykyyn, reaalitasoihin. Esimerkkinä vain höyrykone-neurologian ja hyvinvoinnin, yhteisen yleiskunnon mainiten, joka muuten jo nyt vaatii useiden eri perheenjäsenten kiinnittämistä.
- Eikä lainkaan sairaanhoitaja-omaisesiintymistä.
Mitä tehdä kun psykologi pelkästään leikkiin yli-painoisella? Hän tuhoaa elämämme, aiheuttaa pitkä-aikaista lapsettomuutta, ja ikä-häiriöitä. Assosiaatio-tilanteen takia ei löydä enää muuta seuraa, kuin omat iskät. - eituukesää
mä en oikein ymmärtänyt tota sun viestiä ja en ole ylipainoinen. Tätä paltsaa kun tarkemmin luin niin kannabis, essot tai alkoholi näyttäis olevan se oikea lääke tähän.
- Hei.
Onko tämä topicci vitsi vai oletko tosissasi?
Juttusi kuullostaa siltä, että sinulla on sosiaalisten tilanteiden pelko. Paras lääke ja ensisijainen hoito tähän kauheuteen on terapia, ja terapian yhteydessä voi aloittaa lääkityksen.
Muju, nippelit ja alko pahentaa vain tilannettasi. Kaikin puolin. Tuolla et nyt ainakaan ollut tosissasi?
Mutta siis. Onko tämä topicci vitsi vai ihan tosissaan? - Toinen sos.pelkoinen
Hei. kirjoitti:
Onko tämä topicci vitsi vai oletko tosissasi?
Juttusi kuullostaa siltä, että sinulla on sosiaalisten tilanteiden pelko. Paras lääke ja ensisijainen hoito tähän kauheuteen on terapia, ja terapian yhteydessä voi aloittaa lääkityksen.
Muju, nippelit ja alko pahentaa vain tilannettasi. Kaikin puolin. Tuolla et nyt ainakaan ollut tosissasi?
Mutta siis. Onko tämä topicci vitsi vai ihan tosissaan?Mitä ihmettä? Etkö ole ennen kuullut sosiaalisten tilanteidenpelosta vai miten voit tosissasi itse kysyä tuollaista? Tuollaistahan se sos.pelkoisen elämä on. :S Etkö ole perehtynyt?
- Hei.
Toinen sos.pelkoinen kirjoitti:
Mitä ihmettä? Etkö ole ennen kuullut sosiaalisten tilanteidenpelosta vai miten voit tosissasi itse kysyä tuollaista? Tuollaistahan se sos.pelkoisen elämä on. :S Etkö ole perehtynyt?
Minulla itselläni on erittäin vakava sosiaalisten tilanteiden pelko. Anteeksi "väärinkäsitys" vaikka se väärinkäsitys taisi olla sinulla? :) Nojoo, ilmaisen asiat välillä ehkä vaikeasti?
Kysyin kysymyksen "Onko tämä topicci vitsi vai oletko tosissasi?", sen takia, kun jotkut tekevät keksittyjä ketjuja härnätäkseen muita.. Ja siis haluan oikeasti auttaa ja puhua, ja luonnollisesti toisen piruiluun en jaksaisi puhua..
Ei ne päihteet ole mikään ratkaisu, sanon kaikille, myös sinulle joka olet kirjoittanut tämän viestin alapuolella. Vaikka miten kuivalta se kuullostaa, ne päihteet vaan pahentaa tilannetta kaikin puolin. Ei se pienen pieni hetki mitä se helpotus on, ole minkään arvoinen verrattuna kokonaiskuvaan.. - eituukesää
Hei. kirjoitti:
Onko tämä topicci vitsi vai oletko tosissasi?
Juttusi kuullostaa siltä, että sinulla on sosiaalisten tilanteiden pelko. Paras lääke ja ensisijainen hoito tähän kauheuteen on terapia, ja terapian yhteydessä voi aloittaa lääkityksen.
Muju, nippelit ja alko pahentaa vain tilannettasi. Kaikin puolin. Tuolla et nyt ainakaan ollut tosissasi?
Mutta siis. Onko tämä topicci vitsi vai ihan tosissaan?Ei ole vitsi, mutta toi sun terapia ehdotus on, miten mä voin mennä juttelemaan jonkun tuntemattoman kanssa? kun ei asunnosta voi edes lähteä jos ei ole pakko vaikka kauppaan mennä.
- Hei.
eituukesää kirjoitti:
Ei ole vitsi, mutta toi sun terapia ehdotus on, miten mä voin mennä juttelemaan jonkun tuntemattoman kanssa? kun ei asunnosta voi edes lähteä jos ei ole pakko vaikka kauppaan mennä.
Okei, no voitko nyt kirjoittaa siis ihan uudelleen mitä asioita kysytkään?
Jos olet koittanut kaikkia muita keinoja, joilla pääsisit terapiaan/juttelemaan tuntemattoman kanssa, niin silloin on otettava lääkkeitä lääkärin kirjan mukaan, jotta sinne pääsee. Siis vain ja ainoastaan jos on koittanut muut keinot, ja sinne ei pääse mitenkään muuten.
- Pelkuri
Mun elämä on ollut jo yhtä kauan samanlaista paitsi en ole juurikaan käynyt itse edes kaupassa. Työhaastatteluihin en ole edes uskaltanut mennä enkä ole töissäkään ollut eli mulla kait sitten vielä pahempi tilanne. Minustakin tuntuu että joku alkoholi ja rauhoittavat lääkkeet saattaa olla ainut mikä auttaa edes vähän aikaa. En tiedä auttaisko kannabis kun en ole kokeillut.
- eituukesää
Mä olen pakottanut itseni menemään tai sitten en ole selvänä mennyt mutta haastattelut on aina mennyt päin peetä mutta silti olen välillä töihin päässyt.
Kannabis ainakin omalla kohdalla auttanut tulee tosi rento olo ja pystyy käymään vaikka kävelyllä ilman pelkoa, mutta kun ei se sitä pelkoa poista niin ajattelin jos joku on täälä saanut jonkun lääkekuurin jolla se pikkuhiljaa lähtee pois.
- Pelkuri
Entäs joku hypnoositerapia? Pääseekö sillä peloista eroon? Niin huonosti saa mitään tietoa jostain hypnoosin käyttämisestä tämänlaisiin ongelmiin.
- Pelkuri
Ei tämä tilanne voi enää näin jatkua tai tulen hulluksi kun en pysty tekemään mitään. Joku ratkaisu tähän olis löydettävä ja äkkiä. Liian monta vuotta elämästä on mennyt jo hukkaan tämän ongelman kanssa.
- ei toimi
i feel u, en oo kohta 4 vuoteen tehnyt yhtään vittu mitään kun ei yksinkertaisesti vaan voi! benzoja tarvis mutta ei noi ees määrää niitä prkl!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341954Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28919- 69863
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259736Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64722- 10704
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132678- 26656
- 78656
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.204647