-04 2.0 D4D Murheenkryyni

-Nakki-

Elikkäs otsikon mukanen auto, ajettu kiitettävät 280 000 ja seuraavanlaisia vikoja:

- Helvetin huono lähtemään käyntiin (juu juu tod näk hehkut)
- Nakuttaa/säksättää aivan helvetisti kylmänä (naapurin -90 mb 200dsl 510tkm nakuttaa vähemmän kylmänä)
- Kylmänä ihmeellinen tehohävikki 2200rpm-2700rpm (tässä kohtaa ei nakuta yhtään)
- Kytkin on-off-mallinen
- Koiranluita menee ku raksamiehellä tupakkia, varsinki takaa

Ainut syy, miksi en ole jo vaihtanut on maltillinen kulutus. Voisko toi tehohävikki johtua egr:stä? Kytkin menee vaihtoon syksyllä, samoin vauhtipyörä. Ja jos vain mahdollista ns. taksimalliseen.

12

5718

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paska tsägä

      Suuttimet paskana. Suuttimien toimintaa voi mitata suuttimien ns. korjausarvoista. Uudet Denson suuttimet maksavat noin 500 e/kpl ja Tojotan käyttämiä Denson suuttimia ei voi korjata.

      • -Nakki-

        Ai kun ihanaa. Sitä mä vähän pelkäsinkin.


    • egr tulppa ohjelmoin

      -No ne hehkut ei maksa paljon mitään joten vaihdata ne 4 kpl ja lopeta turha valitus käyntiinlähtemättömyydestä.

      - miten lie huollettu koko autoa? ei ne nakuta sen ihmeemmin jos autosta on pidettu huolto eli öljynvaihdot yms säntillisesti huolta.

      - tehohävikki voipi olla noesta johtuvaa kun ei hehkut kerran toimi ja tehohävikki voi siis poistua kun ne hehkut toimii. hehkuja käytetään myös ajossa kun kone on kylmä eli laitata ne henkut nyt kuntoon.

      -kytkin on omassa autossa ytleensä aina pelaava kun siihen tottuu ,onhan tuolla jo ajettu ties miten reviettety.

      -egr nyt pitää heti uutena tulpata ja ohjelmoida pois pelistä se on saatanallinen keksintö autoihin .

      -koiraluut on omituinen juttu toyota ei niitä yleensä syö. onko joku vitun alustasarja raiskaamassa hyvää autoa?

      • -Nakki-

        Nyt olis vihdoin ja viimein aikaa (ja paikka) vaihtaa hehkut ja putsata egr viikonlopun aikana. Auto on emännän käytössä ja tulee itse ajettua sillä todella harvoin (pitäs vissiin ajella useammin ku ei tunnu noi viat kulkeutuvan mun korviin).

        Autosta on kyllä täys huoltokirja mua edeltäviltä omistajilta (2), joten se puoli kunnossa. Ite oon huoltanu muuten, paitti jakorempat ku ei oo kunnon tiloja siihen. Toi hehkuhuomio oli hyvä, en tullu ees ajatelleeks ku ei oo ollu ennen dieseliä.

        Kytkin on kyllä selvästi loppusuoralla, kuten vauhtipyöräkin. Ravistaa jo sen verran, että huomaa ja on helvetin jäykkä.

        Noita koiranluita oon itekki ihmetelly, ja saattaa olla että vika on enemmän emännän ajotyylissä ku autossa.

        ps. FT-86:lle: Minkä vitun takia kyselisin tästä AVENSIS -palstalla jos auto olis joku muu? Eikö eukko anna vai mikä puristaa? Mulla on ollu 2 corollaa ja vanhemman mallin ave ennen tätä ja yllätys tääkin mulle oli. Taitaa olla joku maananataikappale.

        Muutenkin mua kummastuttaa tää tojo -palstan asenne, kysyt asiallisesti ja vastaukseksi saat aina muutaman jääräpään vittuilut siitä, kuinka tojota on maailman ainut viaton auto. Tällä kertaa tuli onneks hyviäki vastauksia.


    • ei tojoa enää

      On niitä vähän kuluttavia autojakin. Vaihda nyt ihmeessä se romusi. Kaikkihan sen tietää että tojot on kuuluisia siitä, kun niissä alkaa joka paikka natisemaan ja kitisemään jo suhteellisen vähillä kilometreillä. Kokomusta on 06 mallisesta 2.0 -diisseli-avesta. Pajaelämä tuli harvinaisen tutuksi, vaikka kilometrejä myydessä oli vasta 170tkm. Onneksi pääsin siitä huonon onnen "autosta" eroon. Paha mieli tulee kun ajattelinkin sitä pskaa.

      • Sillälailla.

        Tiedätkö mikä on tämän vuoden eniten myydyin merkki? Ihan vink, vink se on Toyota Avensis, jonka ostajat tietävät mitä on todelliinen laatu. Revippä siitä...


      • ei tojoa enää
        Sillälailla. kirjoitti:

        Tiedätkö mikä on tämän vuoden eniten myydyin merkki? Ihan vink, vink se on Toyota Avensis, jonka ostajat tietävät mitä on todelliinen laatu. Revippä siitä...

        Joo "laatu" tuli kyllä harvinaisen tutuksi. Ystävystyin todella korjaamon jamppojen kanssa. He vitsaivatkin että miksen muuttaisi tuohon korjaamoa vastapäätä olevaan huoneistoon, niin ei joka viikonloppu tarvitse tojoa hinata kaupungin toiselta puolelta korjattavaksi. Olkoon sitten kuinka myydyin tahansa. Että vänks vänks vaan


    • viat

      On varmaan mentävä käymään omalääkärillä.

    • FT-86

      Tässä on taas tällainen valittaja jolla ei tojoo ole koskaan ollutkaan.
      Taitaa sulla olla saksalainen auto jossa on ranskalainen moottori noin vioista päätellen.

      • GT-40

        heh!
        Heti kun joku aidosti uskaltaa kertoa että toyotakin hajoaa ja siinä on vikoja niin alkaa vi**uilu!?? Luuletteko tosiaan et toyota on ikiliikkuja, herätkää!!
        Toyotassa on paljon pikkuvikoja, vaikka koneet kestääkin hyvin..eipä taas kyllä tehookan paljoo ole!

        Ja eikös toyota juurii käytä fransmannien koneita ja uuteen haisuliinki tulos PSAn kone, ku ei toyo ite osaa!!!


    • Anonyymi

      avens 4d4 vm 99 diesel ajettu 870000 km normi huolot tehty koneelle ei mitään 10000 oli kun tuli taloon paketti autoksi muutettiin sanoisin että on suhteelisen edulista ajoa

    • Anonyymi

      Toyotalla ajaa kevyesti miljoonan, vw-konsernin tuotteissin on tehty ja pari kolme öljynkulutus- nokkaketju- ja vaihdelaatikkoremonttii.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      34
      3996
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1899
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1364
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1306
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1195
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1051
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      951
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      333
      924
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      911
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      902
    Aihe