D-vitamiinin puutos

Pimeäeläin

Sainpa tuossa eilen D-vitamiinitasojen määrityksen tuloksen. itselläni oli 43nmol/l, tavoitearvo olisi 50, mieluiten 80.

En tietenkään ole kovinkaan paljoa ulkona, mutta sen verran runsaasti syön D-vitamiinilisää (30 mikrogrammaa/vrk), että luulisi tason olevan korkeampi. Voikohan puutos johtua muusta kuin riittämättömästä saannista? B12-puutoksenhan voi loinen aiheuttaa, olisiko tässä jotain sellaista?

Äärimmäisen hämmentävää.

20

843

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ulkona sataa
    • D325OH

      Ei 30µg nosta tasoja kovin korkealle. Oletko normaalipainoinen? Mitä painavampi ihminen, sitä enemmän tarvitset. Tuo 100µg on minimi mitä pitää ottaa. Itse otan väh.200µg päivässä.

    • vitariini

      Mulla on ollut ilman mitään lisiä 87 tuo arvo, juuri tsekattiin työterveystarkstuksessa. Maitoa käytän ja margariinia, kalaakin koitan syödä. Aurinkoa en ota.

      • D325OH

        Imeytyminen on yksilöllistä. Paino vaikuttaa sekä terveydentila. Itse otin 150-250µg päivässä ja sain tasot 124nmol/L.


      • iHerb
        D325OH kirjoitti:

        Imeytyminen on yksilöllistä. Paino vaikuttaa sekä terveydentila. Itse otin 150-250µg päivässä ja sain tasot 124nmol/L.

        En oikeesti käsitä mihinkä noi THL:n suositukset D vitamiinin saannista perustuvat ?
        Puhutaan saanti suosituksista 10, 15, 20 tai 50 mmol/PVÄ. Eihän noissa suosituksissa ole mitään pohjaa jos ajatellaan et pitäs saavuttaa toi imeytymisen taso joka alkaakin suositusten mukaan vasta 80 mmol ylöspäin.
        Ei löydy ihmistä joka syömällä noita apteekin D-karkkeja tavoittas ikinä edes 50 mmol imeytymistasoa, - eli ei mitään vaikutusta.
        Ainoa joka hyötyy on apteekki.
        Hirvee hinta yhdellä D vitamiini purkilla apteekissa 23 e purkki jossa 20 mmol vtamiinit.
        iHerbiltä saat jenkeistä purkin about 11 - 14 eurolla kotiin kuljetettuna, jossa on 125 mmol kapselissa, joita riittää koko vuodeksi yhdessä purkissa, -mieti sitä.


      • 100µg

        Aurinkoa ei tarvitse ottaa.

        Riittää kun on ulkona.

        Ja toukokuun alusta asti UVB-indeksi on ollut yli 3, josta saa D-vitamiinia.

        Maidosta ja margariinista (kissanrasva) saa pari mikroo.

        Kaloista 0-24µg/100g


      • naurattaaaa
        iHerb kirjoitti:

        En oikeesti käsitä mihinkä noi THL:n suositukset D vitamiinin saannista perustuvat ?
        Puhutaan saanti suosituksista 10, 15, 20 tai 50 mmol/PVÄ. Eihän noissa suosituksissa ole mitään pohjaa jos ajatellaan et pitäs saavuttaa toi imeytymisen taso joka alkaakin suositusten mukaan vasta 80 mmol ylöspäin.
        Ei löydy ihmistä joka syömällä noita apteekin D-karkkeja tavoittas ikinä edes 50 mmol imeytymistasoa, - eli ei mitään vaikutusta.
        Ainoa joka hyötyy on apteekki.
        Hirvee hinta yhdellä D vitamiini purkilla apteekissa 23 e purkki jossa 20 mmol vtamiinit.
        iHerbiltä saat jenkeistä purkin about 11 - 14 eurolla kotiin kuljetettuna, jossa on 125 mmol kapselissa, joita riittää koko vuodeksi yhdessä purkissa, -mieti sitä.

        voi voi, sinä kovin asiantuntevasti kirjoittava nimierkki iHerb. Kuinkahan vahvaa asiantuntemuksesi onkaan, kun menee perusyksikötkin suloisesti sekaisin. Jos ei erota millimoolia ja mikrogrammaa, kandee pitää suukku vaan supussa.Pitää olla melkoinen maisteris-tohtoris-ihminen, jos niin kuin ihan tosissaanTHL:n toimia arvioi.


      • 100µg
        naurattaaaa kirjoitti:

        voi voi, sinä kovin asiantuntevasti kirjoittava nimierkki iHerb. Kuinkahan vahvaa asiantuntemuksesi onkaan, kun menee perusyksikötkin suloisesti sekaisin. Jos ei erota millimoolia ja mikrogrammaa, kandee pitää suukku vaan supussa.Pitää olla melkoinen maisteris-tohtoris-ihminen, jos niin kuin ihan tosissaanTHL:n toimia arvioi.

        """Alentunut D-vitamiinipitoisuus on keskeinen riskitekijä rasitusmurtumissa. Asia selviää Tampereen yliopistossa tehdystä väitöstutkimuksesta, jossa selvitettiin varusmiesten D-vitamiinivajeen yleisyyttä ja vaikutuksia.

        Tutkimuksen mukaan riski saada rasitusmurtuma kasvaa jopa nelinkertaiseksi, kun D-vitamiinipitoisuus on alhainen. Tutkimukseen osallistui 756 tervettä varusmiestä, joiden rasitusmurtumat kirjattiin kolmen kuukauden aikana.

        Tutkimuksessa ilmeni myös, että D-vitamiinin vajeesta kärsivillä varusmiehillä on tilastollisesti merkittävästi enemmän hengitystieinfektioista johtuvia poissaoloja. Tutkimuksen mukaan D-vitamiinivalmisteen käyttö saattaa vähentää hengitystieinfektioita.

        Ilkka Laaksin solubiologian alaan kuuluva väitöskirja tarkastettiin perjantaina Tampereen yliopistossa."""
        http://www.aamulehti.fi/Terveys/1194746825083/artikkeli/suurin riskitekija tama vitamiini ehkaisee rasitusmurtumissa.html


    • ins_

      Itsekin suosisin tapauksessasi kunnollisen vahvuista d-vitamiinia, joita saa turvallisesti iHerbiltä ja hinta on todella edullinen verrattuna suomalaisiin ja ovat nestemäisessä muodossa.

      Ehdotettua miedompi, kuitenkin suomalaisittain vahva d-vitamiini vuoden tarpeisiin on esim.
      http://www.iherb.com/Doctor-s-Best-Best-Vitamin-D3-5000-IU-360-Softgels/36580
      tai
      http://www.iherb.com/Healthy-Origins-Vitamin-D3-5-000-IU-360-Softgels/18335

      Tämä 5000IU on 125ug, joten sillä saat arvot kohdalleen.

      Koodeja löytyy yhtä paljon kuin tilaajia, kuten ATA790. Näillä saat käytännössä toimituskulut ilmaiseksi. Muista myös lisätä jokin ilmaistuote pakettiin (minä unohdin ensimmäisellä kertaa) tästä: http://www.iherb.com/Free-Samples

      • N51

        Täytyykö nuo herbin doctor's best d-vitamiinit säilyttä jääkaapissa vai viileässä kaapissa?


    • =(

      Mä en saa mistään d-vitamiinia.

      • D325OH

        No kyllä saat: Auringosta, tai D-vitamiini kapseleista. Joten nyt kesällä mars ulos puolenpäivän jälkeen!


    • Kohtuus kaikessa.

      Vitamiinit jaetaan rasvaliukoisiin ja vesiliukoisiin. Rasvaliukoisia ovat A-, D-, E- ja K-vitamiinit, joille on ominaista elimistöön varastoituminen. Niiden saantimääriin tulee kiinnittää huomiota, ettei niitä kertyisi elimistöön liikaa, koska pitkäaikainen liikasaanti voi johtaa jopa myrkytykseen. Vesiliukoisia vitamiineja ovat B-ryhmän vitamiinit ja C-vitamiini, joiden saannista on huolehdittava päivittäin, koska ne eivät varastoidu elimistöön kuin lyhyeksi aikaa.

    • 250µg
    • miss U

      5000 i.u = 125 mikroa syöty vuoden ajan ilman taukoja.
      Mittautin D-vitamiini arvon se oli 95 nmol/l
      Virallinen 7.5 mikroa päivässä on todellinen vitsi
      Iherbistä :
      Healthy Origins, Vitamin D3, 5,000 IU, 360 Softgels

      • Nainen50v.

        Olen 50v. Nainen ja jokohan sitä vois alkaa ottamaan d-vitamiinia? Aattelin ottaa 50ug pvä ja syyskuun alusta 100ug. Pvä. Otin viime syksynä ja helpotti kaamosväsymystä.


      • rippe63

        Liian korkea arvo. Eli hypervitaminoosi. Jätä D-sekosteroidit pois! Lähde mpkb.com.


      • 38
        rippe63 kirjoitti:

        Liian korkea arvo. Eli hypervitaminoosi. Jätä D-sekosteroidit pois! Lähde mpkb.com.

        Kerroppa mikä on mielestäsi hypervitaminoosi?? S-D-25 kokeen tuloksessa sanotaan että maksimi on 375nmol/L. Siihen päästäksesi joudut syömään päivittäin yli 600µg. Eli ei 50 ja 100µg saa hypervitaminoosia!!m Itselläni nousi annoksella 250µg vain 124nmol/L!


    • 100µg

      "Euroopan Unionin elintarviketurvallisuuselin EFSA nosti D-vitamiinin turvallisena päiväannoksena pidetyn nuorten (11–17 v) ja aikuisten rajan 50 mikrogrammasta (µg) 100 µg:aan. Huippuvarovainen EFSA päätyi tähän tulokseen käytyään läpi uudet D-vitamiinitutkimukset. Vauvojen rajana on nyt 25 ja 1–10-vuotiaiden rajana 50 µg päivässä."
      http://www.tritolonen.fi/index.php?page=articles&id=247

      Lausunnossa mainitaan, että edes 250 mikron päiväannoksella ei löydetty mitään haittavaikutuksia.
      http://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/2813.htm

      USA:n Endokrinologiyhdistyksen S-D-25:lle antama viitearvo on 75–150 nmol/. Espanjassa laboratoriot antavat viitearvoiksi 75–250 nmol/l. Suomessa väestön keskiarvot ovat noin 43 nmol/l luokkaa, mikä on selvästi liian vähän, ja lisää sairastumisen ja kuoleman riskiä.

      • N51

        Ite sain tänään paketin herbiltä ja tietysti d-vit 125ug . Voiko tuota ottaa jatkuvasti yhden päivässä?


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      3195
    2. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      43
      1177
    3. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1152
    4. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      52
      1075
    5. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      35
      1022
    6. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      878
    7. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      45
      867
    8. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      862
    9. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      53
      857
    10. Autolla puuhun

      Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn
      Oulainen
      24
      831
    Aihe