Kivitalo ei ole enää öky, mutta mikä on?

haluan_näyttää!

Kivitaloja niin paljon että niiden rakentaminen ei enää juuri lisää statusta puutaloon verrattuna.

Toki kivitalonrakentajana pidän kivitaloista ja puutaloon tuskin koskaan muutan, mutta jo vähän ärsyttää se ylpeys mikä kivitalonomistajilla vaan tuppaa olemaan pelkästään kivirakenteisten seinien takia.

Ökyilyyn vaaditaan vähän enemmän nykyään. Jos haluaa ökyillä mutta ei halua/tarvitse isoa lukaalia niin miten tehdään ökytalo 150neliön mittakaavassa. Sisälle ökyilyn saa helposti näkyviin, mutta miten ulos?

Kuparikatto tietenkin yksi selkeä valinta, mutta sekään ei maallikon silmään muutoman vuoden jälkeen enää erotu. Yhtenäiset lasipinnat ehkä myös vaikka ovatkin epäkäytännölliset. Kesällä kuumat ja talven pimeinä aikoina pelkkää kylmyyttä. Sen sijaan laadukkaat lasiterassit lisää arvokkuutta käytännöllisyyden kärsimättä. Ei mitään jokapojan lumon-virityksiä vaan isoja eristettyjä lasipintoja vaikkapa schucon-järjestelmällä.

Itselle tulossa kuparikattoinen täystiilitalo ja lasia paljon, mutta miten saisin vielä vähän säväytettyä? Kaikki rahat ajatellut talooni käyttää, mutta ei oikein meinaa rahat vaan loppua.

17

435

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4 €

      Voisin vipata sulle perseaukinen,4 €

    • Vanha tapa

      Tuohan on tosi helppoa!
      Palkkaa joku hyvä taiteilija koristelemaan ulkoseinä reliefeillä.
      Toki ensin pyydät paperilla siitä hahmotelman, että tiedät tykkäätkö sitten lopputuloksesta.

      Varmasti erottuu talo - varsinkin kun otat jo valmiiksi kuuluisan taiteilijan tekemään tuon työn - ja kunhan teoksesta tulee oikeasti upea.

    • ketjun aloittaja

      en pidä taiteesta. Arvostan hyvin ja laadukkailla materiaaleilla rakennettua. Ajattelin että jos jollain olisi jotain ehdottaa mutta eipä taida. Tai ylipäätään että mitkä asiat tuntuvat ökyltä ja mikä omassa talossa vähintään ylevää.

      • ...

        Ei ökyily ole laatua ja käytännöllisyyttä vaan nimenomaan näyttävyyttä tarvittaessa jopa käytännöllisyyden kustannuksella.

        Jos teet vaan laatua, pahimmassa tapauksessa hölmöt kivitalotavikset eivät edes tiedä kuinka hienoja ja kalliita systeemisi ovat, ja pitävät omaa taloaan ihan yhtä hienona ja laadukkaana kun sinunkin taloasi.


    • ökyä-yäök

      Koristele ulkoseinät timanteilla ja ota tupla-maalämpö :-D

    • Kürpä!

      Harvoin näkee kivitaloja. Kyllä ne yleensä on tehty harkosta tai muusta pa***sta. :-DD Buha-ha-haa!

    • 10+6

      Uima-allas pihalle. Katettuna tietenkin, ja lämmityksellä. Naapurilla on allas sisällä, mutta eihän sitä kukaan näe.
      Kellarillinen autotalli, jossa siis hissillä autot kellariin. Säväyttää varmasti.
      Sähkötoimiset portit, tottakai sinulla jo on kunnon kiviaita - jos et siihen kykene, niin kyllähän se tiilestä muurattunakin käy, kunhan muistat, että metalliosien pitää olla kunnon sepällä teetety takorautateokset.
      Pihakivetyksen alle lämmityskaapelit, ei tartte talvella maksaa huoltofirmalle pihan putsauksesta ja liukkaudentorjunnasta.
      Näkyvät kameravalvonta, jotta voit nauhoitella köyhien pällistelijäiden käynnit portin takana.

    • 90044
      • heh heh

        Jos haluat ns. ylellisyyttä.. suosittelen julki sivuun valko-marmoria, lattiat tiikki lautaa, ja joku kiva mosaiikki. sitten vaikka kalusteet teetät pyökistä, ja mitäs muuta... leppä päre katto jonka tekijät ei tänäpäivänä ole halpoja.. soikea pokaset ikkunat..ei saa edes listaa loppuun ja sun rahat on loppu ;)


      • Mmmm makiaa
        heh heh kirjoitti:

        Jos haluat ns. ylellisyyttä.. suosittelen julki sivuun valko-marmoria, lattiat tiikki lautaa, ja joku kiva mosaiikki. sitten vaikka kalusteet teetät pyökistä, ja mitäs muuta... leppä päre katto jonka tekijät ei tänäpäivänä ole halpoja.. soikea pokaset ikkunat..ei saa edes listaa loppuun ja sun rahat on loppu ;)

        Mitäs tykkäisit kultaisesta suihkusta?


    • 17777a

      Lattiat marmoria, sokkeli aitoja graniittilohkareita, koko tonttia kiertää parin metrin rapattu betoniaita, kaikki talon ja pihan teräkset rosteria. Sisäportaat avomallisena siten että kannatus tulee vain yhdestä seinästä (ei lattiasta), jolloin askelmat ikään kuin leijuu ilmassa, ikkunat lasiseinämäisesti täysalumiinirungoin (esim. schuco), Lämmityskaapelit pihalle. Koko piha "pinnoitettu" ja viemäröity ja valtavasti tasoeroja, muureja ym. ja hiottuja graniittilohkareita taas. Eli missään ei ole luonnonvaraista tilaa. Harvinaisi kasveja ja kivilaatuja kannattaa lennätellä ympäri maailmaa, puutarhurihan niistä sitten huolehtii. Äänentoistojärjestelmä sinne pihalle upotettuna kaikkiin rakenteisiin. Piha olisi hyvä saad myös katettua eli joku automaattinen kattojärjestelmä.

      Täystiilitalo = aika kaukana mistään ökyvaikutelmasta.

      • ff33333

        Kuka tommoista roinaa jaksaa katsella edes omalla pihallaan. Joku kallis kulkupeli säväyttää aina, lentokonetta ja helikopteria ei ole vielä keskusteluissa mainittu.


    • ertoi

      Vippa minulta vitonen ja osta lada.

    • Ökyöky

      Pylväät. Massiiviset yhdestä graniittikappaleesta veistetyt pylväät kannattelemaan koko taloa kiertävää verantaa. Luulisin, että on kallista.

      • ite pantu, pystyhyn

        Tee ite petonista pyöreet pylyväät ja rappaa komiaksi, eikä oo kallista, vaikka etellinen tuossa niin justihinsa väitti. Ja on prameemmat ku raniittiset. Nimimerkki tein itelle semmooset.


    • : 0

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2005
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1052
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      878
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      766
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      752
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      735
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      688
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      686
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      673
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      671
    Aihe