Saako vesibussit ajaa ylinopeutta?

Lainkuuliainen itse

Helsingin vesialueilla on useita 10km/h. nopeusrajoitusalueita, joilla vesibussit ajelevat jatkuvasti selvää ylinopeutta vuodesta toiseen. Eikö samat säännöt koske myös vesibusseja. Katsooko poliisi ja merivartiosto tuota läpi sormien vai onko sakottanut muka joskus?

9

345

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 14

      Kivasti esität tämän kysymysmuodossa ehkä hieman vi tu illen vaikka tiedät itsekin vastauksen. Soita viranomaisille. En minä niitä voi sakottaa. Korkeintaan voin ajaa vesibussin kylkeen, mutta en tiedä onko siittä apua.

    • kuka sakottas

      Sakothan ylinopeudesta tulee jos on tullakseen.

      • 333333 43 4 3

        Vesibussit ajaa muutenkin ihan törkeesti "isomman oikeudella" eikä kukaan tunnu välittävän. Välillähän ne ajaa ilman kuskiakin, kuten viimeksi se vessaan jäänyt kippari joka johti kivilleajoon.


      • yx merimies
        333333 43 4 3 kirjoitti:

        Vesibussit ajaa muutenkin ihan törkeesti "isomman oikeudella" eikä kukaan tunnu välittävän. Välillähän ne ajaa ilman kuskiakin, kuten viimeksi se vessaan jäänyt kippari joka johti kivilleajoon.

        Varmaan on totta, että myös vesibussit ajaa monissa paikoissa ylinopeutta, niinkun muutkin veneilijät. Mutta jos vesibussi ajaa vaikka vaan solmun verran ylinopeutta, eli n. 6.5s, voi keulakuohu ja aallokko näyttää siltä, kun vauhtia olis enemmänkin.

        Paras ratkaisu olis ehkä tallentava kameravalvonta rannassa.
        Paraisilla on ainakin Hessundin salmessa huvivenerannassa sellaset lähinnä varkaita varten, mut yksi niistä on suunnattu niin, että näkee myös ohiajajan, eli jos aiheuttaa aalloillaan vahinkoa, löytyy tekijä ja todisteet.

        Siellä siis on aallonmuodostuskielto, eli nopeutta ei tarvi mitata, jotkut amatöörit sitten ajelee siitä ohi plaanaavilla veneillään, ja hidastaa, mutta just senverran, että aallokko on suurimmillaan.

        Siellä missä ei mitään rajoituksia ole, pitää veneen kestää muu liikenne sellaisenaan, kielto/rajoitusalueella on vastuu säännönrikkojalla.


    • aluksenpäällikkö

      Hmm mietitäämpä,.... joo saa ne ajaa ylinopeutta niillähän on aikataulut. Säännöt on vain amatöörejä varten, siis huviveneilijöitä. Se vesibussi on siellä ihan ammattimaisesti liikkeellä. Huvitarkoituksessakin voi toki vesillä liikkua kunhan ei ole ammattiliikenteen tiellä.

      • Vitsivitsi

        Nää vitsit eivät huvita. Joku voi luulla tuota todeksikin (joo, uskomatonta mutta meitä on moneksi).


      • eivizizizi
        Vitsivitsi kirjoitti:

        Nää vitsit eivät huvita. Joku voi luulla tuota todeksikin (joo, uskomatonta mutta meitä on moneksi).

        Totta se taitaa olla. Etenkään suuria aluksia nopeusrajoitukset eivät koske. Tallinnan pikalaivat ajelee sen 10-12 solmua ulos Eteläsatamasta, jos riittääkään. Vuosikymmenestä toiseen. irvokasta on, että jos ajat samaa vauhtia vator 14:sta, pas kalakit pysäyttää sut. Vaikka ajaisit vain sen takia, että keula pysyy sen verran pystyssä ettei ammattiliikenteen aallot vyöry keulasta sisään.

        Olenpa miettinyt mitä tapahtuu, jos ajoittaisin kauppatorilta poistumisen siten että joku supersiikatti lähtee juuri samaan aikaan perään. Ajelisin päiväsakkojen pelossa suurinta sallittua nopeutta laivaväylää pitkin ulos. Riittäiskökän torven sointi vai tuliskohan päälle? Jos pokka pitää, tulisi vuorovehkeelle jonkinmoinen viivästys.


    • arska vaaan

      Niin, ammattilikkennettä. Ne kierrättää siellä turisteja vesibussilla ylinopeudella tarkoituksenaan rikastuttaa firman omistajia. Siis todella tärkeää. Muut väistäkööt ja keikkukoot näiden ammattilaisten aalloissa.
      Mikä ihme oikeuttaa noita ajamaan ylinopeutta?
      Kyllä vois poliisi ja merivartijat vähän ryhdistäytyä ja pistää kuriin nämä jatkuvalla ylinopeudella ajelijat.

    • 6473823289632452145

      Saa ajaa. Mutta jos kapteeni päättää ajaa kovempaa kuin rajoitus sallii, on ylityksen oltava merkittävä jotta kanssaveneilijät tämän myös huomaavat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1998
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1037
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      877
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      763
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      751
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      13
      725
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      686
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      685
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      669
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      210
      668
    Aihe