Onko sytyspuolassa vika vai missä?

1611

Hei, autoni sammuilee itestään lähes heti käynnistyksen jälkeen (2000-luvun auto ja bensa). Normaalisti aikaisemmin kun auton käynnisti niin ensin kierrokset nousee sinne melkein 2000 ja siitä se sitten ite laskee ne noin 800 ja kierrokset jää siihen ja auto käy tasaisesti (tämä siis tapahtuu muutamissa sekunneissa ja on normaalia käyttäytymistä). Nykyisin kun ne kierroksen on siinä 1400 paikkeilla niin kone tavallaan alkaa nykimään ja kierrokset alkaa heitellä ylös ja alas. Muutaman heilahduksen jälkeen kone vain sammuu eli aivan kuin tukehtuisi. Ei välttämättä lähde seuraavalla käynnistyksellä ollenkaan käyntiin tai jos lähtee niin voi sammua heti välittömästi. Koneen saa kuitenkin välillä pysymään käynnissä kun polkaisee kunnolla kaasua ja pitää ne kierrokset koko ajan reilusti yli 2000 kierroksen. Tavallisesta ajamisesta saa siis vain unelmoida koska kierroksia ei saa missään vaiheessa päästää liian alas.

Ongelma on vähän aikaa sitten tullut ja miettisin että voisiko asiaan mitenkään liittyä se, että asensin reilu vuosi sitten autoon subbarin ja sille vahvistimen. Ne syövät paljon virtaa mutta ongelmaa ei silloin vielä ollut vaan on tullut vasta nytten. Voiko tuollaista ongelmaa aiheuttaa jokin muu osa vai onko se sitten puolasta kiinni? En haluaisi turhaan ostaa uusia osia jos niissä ei se vika olekkaan.

4

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • a

      Tyhjäkäyntimoottorilta tai sähköiseltä kaasuläpätähän toi kuulustaa. Se siis säätää mootorin tyhjäkäyntikierroksia, eli säätö juuttuu siihen 1400 kierroksen asentoon, ja sitten kun se liikahtaa siitä pienemmälle menee suoraan 0 ja siinä asennossa auto ei voi käynnistyä.

      Yleensä korjautuu ihan puhdistamalla, tai voihan sen vaihtaakkin, niinkuin korjaamot yleensä tekee. Tarkempia ohjeita ei voi antaa tietämättä auton mallia, ja muita tietoja. Miksi et voinut mainita auton tietoja, kun kuitenkin jaksoit noin pitkän viestin kirjoittaa?

    • puola paskana

      Oletko varma että se on bensa. Kyllähän se syy on tosiaankin tuo asentamasi subbari, ota se heti pois niin ongelmat loppuu.
      Minunkin dieselkäyttöisestä loppui käyntiongelmat kun heitin puolan lepikkoon.

      • Puola on paska maa

        Ei se vika ainakaan siinä asennetussa subbarissa ole vaik ainahan se lisää tosiaan virrankulutusta ja sitä kautta rasittuu sähköiset vehkeet enemmän ja hajoilee sitten nopeammin.


    • utelen vaan

      Toimiiko lämpimänä normaalisti?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      96
      4774
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3912
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      208
      3804
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      108
      2220
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1964
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1336
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      132
      1258
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      162
      1246
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1105
    10. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      493
      1059
    Aihe