Tässäkö tämä haloo palstan romahdus-uskovaisten uudesta messiaasta ja palstan hörhön Lukin spämmäämästä Kaupista olikin? Tyly kommentti tuli nimittäin viimeisimmässä haastattelussa lyhyesti ja selkeästi:
"Asuntojen hinnat eivät romahda Suomessa!"
Toimittajien väännökset taisivat olla Kaupillekin liikaa mutta tulipahan kanta tällä kertaa selväksi.
Kauppi TE:ssä: "Asuntojen hinnat eivät romahda"
8
64
Vastaukset
- tervemenoa muuli
http://money.cnn.com/2012/06/05/investing/spain-credit-banks/index.htm?iid=Lead
"Spain warns of credit freeze
Treasury Minister Cristobal Montoro told Spanish radio station Onda Cero that it is "technically impossible" for Spain to bail itself out. He said that Spain needs to get more money to improve its debt situation to open the bond markets back up so people can invest in the country.
"The risk premium says Spain doesn't have the market door open," said Montoro. "The risk premium says that as a state we have a problem in accessing markets, when we need to refinance our debt."
Economists estimate that the Spanish government has about €800 billion in outstanding debt.
Meanwhile, the European Stability Mechanism, a bailout fund that comes into effect this summer, will be equipped with only €500 billion. "- Ei kielipäätä
Suomentakaa edes hitusen.
- Asun Suomessa
Näitä bailouttejahan ei vuokralainen maksa?
- Luki.
Kysymts palstan vihmerimmälle ,minne hajaannutaan?
Luki hajaantu erääsen myyntikohteeseen,no on kiinteistömaailmalla myynissä tarjouskauppa kohteena.
Luki ohitti nätisti välittäjän ja marssi suoraan omistajan juttusille,siitä alkoi asuntokaupanteko.
Voi veljet ja velkaiset kun olisitte nähneet ilmeen myyjällä kun synkkänä päivänä Luki astelee asvaltoidulle omakotitalon pihalle ,myyjä piristyi silmissä.
Erikoisinta tässä kaikessa oli tämä:
Välittäjä sivuutettaisiin sopimus loppuu heinäkuussa,tarjous hinnsásta ei lähdetä ylöspäin vaan alaspäin lähes 50% miltä kuulostaa muulin huulilla?
Tarjauskauppa kohteessa lähdetään tarjousia tarjoamaan yleensä ylöspäin,mutta niin kuin tiedätte kysyjä ei tieltä eksy.
nyt pistin vipinää ja sanoin huomenna tiedettävä tai kuvio muuttuu aikas nopesti,tiedättehän mitä tarkoitan.
Mukava kiusata myyjiä ja katsoa peli loppuun.Onkohan ne eräät jopa huutamalla huutaneet tarjouksia ylöspäin jossain kiinteistömaailman kohteissa?
Näin minä olen kuulut!- näin voi käydä
Tiesitkö Luki, että tarjous on ostajaa sitova? Voit joutua kuseen noiden huumorimielellä heittelemiesi tarjousten kanssa. Kuvitteleppa tilanne, että myyjä päättäisi tehdä vähän kiusaa sinulle. Soittaisi sinulle, että tuo sinun -50 % tarjouksesi on hyväksytty, tule tekemään kaupat. Kun rahaa ei löydy, niin maksat sopimussakkoja. Myyjä nyhtää ihan vaan vittuillakseen sakot sinulta ja myy ensi viikolla hintapyyntö -3 % hinnalla oikealle ostajalle.
- Luki.
näin voi käydä kirjoitti:
Tiesitkö Luki, että tarjous on ostajaa sitova? Voit joutua kuseen noiden huumorimielellä heittelemiesi tarjousten kanssa. Kuvitteleppa tilanne, että myyjä päättäisi tehdä vähän kiusaa sinulle. Soittaisi sinulle, että tuo sinun -50 % tarjouksesi on hyväksytty, tule tekemään kaupat. Kun rahaa ei löydy, niin maksat sopimussakkoja. Myyjä nyhtää ihan vaan vittuillakseen sakot sinulta ja myy ensi viikolla hintapyyntö -3 % hinnalla oikealle ostajalle.
Ei joudu ei kuseen eikä muuhunkaan ripulikusipaskaan.
Kauppa ei ole sitova mitenkään vaikka sovittas kaupat.
Vaikka välittäjä olisi välitämässä,niin pitkään kun kaupanvahvistaja ei ole leimaa iskenyt paperiin.
Yksityisen sanomisissa vielä vähemmän tai oikeastaan aivan sama mitenkä.
Onhan sitä rahaa ei se siitä ole kiini,tiesitkö tuollaista käytäntöä ei ole missään.
Kaupat voi kaatua yleensä silloin kun ostaja ei sakkaan rahaaa myyjälle,perääntyä voi kummatkin niin pitkään kun kaupanvahvistaja ei ole vahvistanut ,näitäkin sattuu viime tingassa kun ostaja perääntyy.
Lain mukaan voi käydä niin jos myyjä ei pääse muuttamaan tarpeeksi ajoissa pois niin kuin on sovittu kirjallisesti,tästä maksaa myyjä vuorokausien perusteella,olikohan heitän mutumuistista 300e vuorokausi.
Toinen on sitten näin jos välittäjä olisi remmissä ja ostaja löytynyt,nyt kumminkin myyjä päättää viimme hetkellä perääntyä ,maksajana on myyjä.
Ostaja on aika usein hyvin vahvoilla,myyjälle jää lopuksi 5 vuoden piina odottaa soittoa,tosin koskee ok-taloja,huoneistoissa muistelen sen olevan 2 vuotta.
Sopimus jos tehdään niin se tehdään kirjallisena ei suullisena,ja nythän on kyse suulisesta.
Luuletkos että myyjä ei ole tietoinen että Luki ostaa ilman lainaa,kyllä tietää sai myyjän hyvälle tuulelle,kun tietää että velkapellejen kanssa menee ikä ja terveyskin.
Ai niin ei se huumoria ollut ,ihan me vakavasti hierottiin,kävin kaksikertaa ja naapurit kaikki on tuttuja kun tiedän hyvin alueen.Soiteltukkin ollaan tänään 4 kertaa kun oli kyse arvokkaista huonekaluista,ja tietenkin se ruohonleikkurin rakkine kuuluu myös kauppaaan uusi sellainen jos tiedät mitä tarkoitan,ai niin lämmin autotalli.
Mitähän muuta tässä valaisisi? kun on niin pirun mukavaa kun jotkut tosiaan huutavat noissa tarjouskohteissa ylöspäin,Luki se huutelee alaspäin,
Ja kauppa on ihan jäissä,oikein naurattaa lukea palstaa kaupan käyvän siimana,höpsis,ei käy niin ei tämä non koettu niin monta kertaa faktana käytännössä.
Hellurei ja hellät tunteet käyn tässä välissä kesämökin rantasaunssa ,eikö olekkin mukavaa elämää.
- Luki.
Oletteko kaikki hajaantuneet maksaneet ilmaa kuinka paljon? sekin voitas määritellä palstalla,aikas tarkasti.
Mukavaa hajaantua silloin tällöin toisten myytäviin kohteisiin ja hajauttaa kerralla hinta halki poikki ja pinoon.- Nolo mies
Taidat olla vähän nolo kun spämmäsit toimittajan omaa tulkintaa Kaupin sanomisista kaikki ketjut täyteen ja nyt puhut mitä sylki suuhun tuo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341947Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28891- 69855
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259732Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64717- 10696
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132673- 26649
- 77648
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.201640