Skootteri, mutta kumpi?

Kallenmätitahna

2 vai 4 tahti. Lähinnä kiinnostaa, kuinka paljon uusissa nykyskoottereissa ero kiihtyvyydessä noiden välillä. Ovatko 4-tahtiset hitaita, joilla ei pysy liikenteen mukana kaupunki olosuhteissa?

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pasb

      4 t ehdottomasti. Kiihtyvyydessä ei ole eroa juurikaan, kun vehkeet ovat vakiotavaraa.

      Jos vakiona on ajatellut pitää, ja muutenkin, ehdottomasti 4 t. Kuluttaa vähemmän, hiljaisemmat äänet, varmatoimisempi ja vihon viimeinen juttu on 2 t haju vaatteissa, sitä et kaipaa.

    • Riq vain

      Vakio tai ei, 2t. Piaggion (Piaggio, Derbi, Aprilia, Gilera) ja Yamahan kaksitahtiset on ne mitä erityisesti suosittelen. Vakio tekniikalla pysyy oikein hyvin kunnossa ilman mitään ongelmia ja tehoakin löytyy suhteellisen hyvin vakionakin. Ja mikäli virittämään aikoo, 2t on aina helpompi lähestyttävä. Ja ehkäpä huomaat aikanaan että se tallissa puuhastelu onkin oikein mukavaa puuhaa ja ei se 2t hajukaan mikään hirveä loppupeleissä ole :)

    • 122145

      Niinpä! Mopoista ja skoottereista voi saada mukavan harrastuksen, vaikkei niin virittelijäksi haluaisikaan leimautua. Minäkin luulin ostaessani muutama vuosi sitten Apriliaani, että pidän sen vakiona, mutta höpö höpö. Joku sisäinen "tuunaajani" nosti päätään ja nyt värkkään sen kimpussa todella usein ja olen vaihtanut siihen PALJON virityspalikkaa, mutta pidän silti huippunopeuden lain sallimissa variaattorin prikalla, sillä en halua rikkoa lakiakaan harrastukseni vuoksi.

      Jos valitset 2T:n, suosittelen ehdottomasti suorasuihkutusskootteria! Kuluttaa vähemmän kuin osa nelitahdeista, eikä nämä haise niin kuin kaasari-2T:t.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2016
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1065
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      880
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      768
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      759
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      739
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      689
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      687
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      676
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      672
    Aihe