Tähtisadetta

ja avaruusromua

Muistatko, kun katsottiin öistä taivasta, kuinka siellä iso kuun mollukka paisteli, ja Otavan tähtijoukko loisti mustaa talvista kattoa vasten. Lumi narskui saappaiden alla, sormia puri pakkanen, kun ei hennottu laittaa hanskoja edes käteen, ne oli iholla ihoa vasten. Meillä ei ollut paikka minne mennä, käveltiin samoja kävelypolkuja pitkin pimeässä. Soitettiin puhelimilla toisillemme ihania biisejä, leikittiin lemmellä, että mitä jos me joskus kahdestaan saataisiin olla. Ei saatu olla, ei voitu olla, sulla on omat kuviosi ja mulla omat, hento rakkaus muuttui mustasukkaisuudeksi ja vihaksi, puhallettiin pillillä peli poikki.

On kesä, sormia ei palella enää, taivas on kauniin vaaleansininen, luonto kirkas ja kaunis, kaikki elämä kukkeimmillaan. Mutta minä kaipaan kauheasti niitä kirkkaita tähtiä. Ja kun laitan silmät kiinni, ne tähdet tippuvat alas maahan asti, jää vain musta pimeä taivas. Maan pinnalle laskee tulinen tähtituhka, pöllyää ilmaan. Kaikkialla vain karrelle palaneita riekaleita, kuolleeksi julistettuja muistoja.

2

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • *

      Ne tähdet ovat siellä yhä. Talvi tulee edelleenkin. Kuukin vielä paistaa öisin. Samat muistot elävät...

      ja minä, yhä odotan sinua lämmittämään käsiäni.

    • al.

      Lämmittäisin kätesi syvälämpörohdoilla ja puristaisin omieni sisään. Minäkin odotan. Ulkona sataa vielä romua, hiiltyneitä taivaankappaleita. Siksi puin päälle avaruuspuvun, se on tehty kankaasta, joka ei syty palamaan, sen pitäisi suojata myös suuremmilta kolhuilta. Ompelin sen ihan itse.

      Haaveilen, että joku päivä tulet ja riisut minut, sulatat tän pakastebuddingin. Ei mikään pieni haave.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      126
      9392
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      148
      5383
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      34
      3893
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      131
      3585
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2644
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1906
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      359
      1572
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      98
      1557
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      73
      1418
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1376
    Aihe